Robota Nicobo nije lako opisati. On izgleda kao da je neko okrenuo činiju naopačke, stavio joj animirane oči, repić i onda je umotao u staru čarapu.
On nema sposobnost kretanja – neće doći kada ga pozovete – ali je postavljen na pokretnu bazu i može da se okreće oko svoje ose i gleda gore-dole.
Razvijen u saradnji sa inženjerima robotike sa Tehničkog univerziteta Michio Oka iz grada Toyohashi, Nicobo takođe ima i kameru koja prepoznaje lica, nekoliko višesmernih mikrofona za prepoznavanje glasova i privlačenje pažnje, senzore dodira pomoću kojih zna kada ga neko dodiruje ili grli i svetlosni senzor da može da uživa u popodnevnoj dremci po danu kao mačka.
Nicobo ne kupi odeću po stanu i ne čisti podove, on je tu samo da vam pravi društvo.
Kada ga neko pomazi, on počne da maše repom od sreće. Ali isto tako može da ima i dane kada nije baš raspoložen, i tada se neće libiti čak ni da pusti gasove pred vama.
Nicobo može i da priča, i u početku on izgovara samo jednu reč, ali kasnije nauči da spoji pune rečenice na „katakoto“ jeziku – to je japanska reč za nepravilan ili bebeći govor.
Nikada nećete voditi duge razgovore sa Nicobom, ali njegovo prosto mrmljanje će vam uliti usećaj da vas on zaista pažljivo sluša, čak i kada ne može ništa da uradi povodom vašeg ispovedanja njemu. To je ponekad sve što čoveku i treba.
Nabaviti robota Nicobo je pomalo komplikovano.
Kao prvo, Panasonic planira da napravi svega 320 komada u početku, a cena će biti oko 360 dolara. Ali već primaju porudžbine preko svoje crowdfunding platforme.