Nakon iskustva s najmanjim i najvećim S23 telefonima, na red je stigao i „srednji brat“. Po standardima Zlatokose – idealan! Niti premali da ga izgubite u torbici, niti preveliki da vam oteža ruka od nošenja. Ako niste zaljibljeni u S Pen, nema razloga da se propinjete čak do Ultre. Plus je sasvim pristojan telefon. Ima Qualcomm procesor, veliku bateriju, veliki ravan ekran, dobre kamere i poslednji softver od Google-a i Samsunga.
Na test nam je stigao u nevidljivo crnoj bolji, u kakvoj su skoro svi drugi telefoni. Lako se uklopio u okolinu i ne ističe se previše. Ako bi ga okrenuli ekranom ka stolu, raspored kamera bi ga odao. Ali, ruku na srce, ne znaju baš svi kako su raspoređene kamere na S23 seriji telefona, pa ćete (verovatno) samo vi znati koji je to telefon sa tri mala prstena poređana redno, dok su svi drugi pozadi nabudžili razne dodatke kako bi sakrili lošiji raspored elemenata ispod poklopca baterije.
Deluje da nije mnogo manji od Ultre, no mnogo se lakše drži u ruci. Dosta je tanji i razumno niži; samim tim se njime lakše upravlja. Ne tvrdimo da ćete iz prve dosegnuti palcem do vrha telefona, ali uz malo vežbe sve je moguće. Victus 2 je klizaviji nego što bi hteli. Možda je bolje nabaviti zaštitnu masku. Tada će telefon čvrsto ležati u šaci i kamere neće vireti.
Ekran
Pravo je zadovoljstvo koristiti potpuno ravan ekran. Voleli bi da su margine manje i da je kamera ispod ekrana, ali dok Samsung ne napravi takav telefon, ostaje nam da uživamo u postojećem. Pomenuti minusi i nisu toliko veliki. Kvalitet ekrana, opseg boja, intenzitet osvetljenja, sve je iznad (velikih) očekivanja. Intenzitet plave svetlosti se može dozirati, a ako želite smiren prikaz, tu je opcija da boje budu monohrmatske. Jeste, telefon nije jeftin i platili ste ga, ali uveče pred spavanje je bolje telefon ostaviti sa strane. Preporuka je da vas ne mami u spavaćoj, već da ga ostavite u dnevnoj. Ako ipak morate nešto proveriti na njemu pre spavanja, bolje je da prikaz bude monohromatski – tako ćete lakše zaspati kad S23+ ostavite da se odmori od vas.
Stereo zvučnici su napredovali koliko i čipset koji obrađuje zvuk. Snapdragon 8 gen 2 i na ovom polju prevazilazi očekivanja. Donji, kraj USB priključka, je veći i glasniji, a gornji iznad selfie kamere je prvenstveno za čavrljanje s kontaktima i katkad pomaže donjem za puniji ukupan zvuk. Sve u svemu, za uživanje u telefonu, taman koliko treba.
Baterija
Baterija traje dobra dva dana. Bolje od toga nismo uspeli. Za dve godine će trajati barem jedan dan. Posle tri, skoro ceo dan? Ne možemo unapred tvrditi, samo se nadamo da će ona tvrdnja „nakon 800-1000 punjena kapacitet opada na 80 odsto“ biti tačna. Elem, na 25W se puni za oko sat i deset minuta. Ko voli, može i bežično – za znatno više vremena. Ne, adapter nismo dobili uz telefon. Koristili smo neki stari…
Čipset i procesor se ove godine ne može birati. Svi dobijaju Qualcomm Snapdragon, što i nije toliko loše. Zapravo, svi smo time potpuno oduševljeni. Samsung nije uspevao da napravi svoj čipset koji bi bio u rangu sa SD, pa je rešio da se vrati u laboratoriju na par godina i da savlada preostale izazove, kako bi se vratio bolji i brži nego ikada pre. Do tada ćemo uživati u SD. Nekima je ovaj podatak sasvim dovoljan da se odluče za kupovinu. Dodali bi da je procesor hladan k’o špricer, i da nema zadatka koji ne može da savlada.
Operativni sistem je Android 13, a korisnički interfejs One UI 5.1. Samsung je poznat po tome da dosta ulaže u napredno okruženje i da konstatno unapređuje način korišćenja telefona. To se vidi i po tome što neki iz industrije kopiraju njihova rešenja. I naravno, po tome što su korisnici verni tom načinu upotrebe malog ekrana, i rado mu se vraćaju.
Kamere
Kamera? Kome je to još bitno? Samo svima koji gledaju novi telefon?! S23+ ima tri kamere, specifikacija istih kao i pre godinu dana. Samsung tvrdi da ima bitih unapređenja i da su rezultati vidljivo bolji. Glavna kamera, koja je ujedno i najbolja u telefonu, je od 50 MP, i u svojoj podrazumevanoj postavci pravi fotke od 12 MP (odnosa 4:3 i rezolucije 4000 x 3000 tačaka), gde je svaki piksel sastavljen od četiri, praveći tzv. super piksel koji objedinjuje četiri informacije u jednu. Ako koristite 50 MP rezoluciju, beleženje svake fotke traje malo duže i napravljene fotografije su memorijski zahtevnije. Jesmo zadovoljni rezultatima: sjajne fotografije vrhunskog kvaliteta. Detalji su odlični, kao i njihov dinamički opseg. Na tipičan Samsung način, boje izgledaju lepo sa samo malo dodatne živahnosti. Noćne fotografije su svetlije nego što bi očekivali, sa više detalja i vrlo su upotrebljive. Ultra široka kamera i 3x zum su tek ok. Držite se glavne i potrudite se da to što fotografišete lepo kadrirate.
Nova selfi kamera od 12 MP snima oštre i prilično detaljne fotografije. Boje takođe izgledaju sjajno, posebno tonovi kože. Tekstura kože je lepa i detaljna. Autofokus radi odlično, brz je i dosledan.
Na kraju da zaključimo da nas je S23+ prijatno iznenadio. Dizajnerski ne fascinira, ali je upotrebljiv. Njega krase drugi atributi, koji su vidljivi nakon višednevnog korišćenja. Ima odličan ekran, fenomenalni čipset, ultra brzu memoriju, veliku bateriju i autonomiju kao u mladića. Samsung obećava 4 godine softverskog ažuriranja i 5 godina sigurnosnih zakrpa. Za pet godina ko zna kakvi će telefoni biti na tržištu?!
Samsung Galaxy S23+ specifikacije:
OS | Android 13, One UI 5.1 |
Čipset | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
Memorija | 8/256 GB |
Kamera | 50 Mpx, 10 Mpx, 12 Mpx / 8K@30fps, 1080p@240fps; 12 Mpx / 4K@60fps |
Ekrani | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz 6,6“, 1080 x 2340 px, (393 dpi) |
Povezivanje | 5G, WiFi 7, BT 5.3, NFC, GPS |
Baterija | 4700 mAh |
Dimenzija | 157.8 x 76.2 x 7.6 mm |
Težina | 196 g |
prihvatljive težine i dimenzija, konkurentna cena, qualcomm čipset | |
stare kamere, previše „ćoškast“ ,pomalo klizav | |
Cena: 146.999 RSD (za verziju sa 256 GB) |