Japan će pokušati da prikuplja solarnu energiju iz svemira

Zemlja izlazećeg sunca je još 2015. godine napravila proboj u tehnologiji prikupljanja solarne energije iz svemira.

Japan i svemirska agencija ove zemlje po imenu JAXA već decenijama pokušavaju da šalju solarnu energiju iz svemira na Zemlju. Ova nacija je 2015. godine napravila proboj u tom projektu kada su naučnici agencije JAXA uspešno poslali 1,8 kilovata energije, dovoljno da se napaja električno kuvalo za vodu, preko razdaljine od 50 metara do bežičnog risivera. Danas se Japan priprema da tu tehnologiju pretvori u deo naše svakodnevice.

Japan će u sklopu javno-privatnog partnerstva već 2025. godine pokušati da pošalje solarnu energiju iz svemira do Zemlje. U okviru projekta koji vodi profesor Naoki Šinohara sa Univerziteta u Kjotou, koji radi na prikupljanju solarne energije iz svemira još od 2009. godine, naučnici će pokušati da lansiraju niz malih satelita u orbitu, koji će potom slati prikupljenu solarnu energiju do prihvatnih stanica na Zemlji, koje su stotinama kilometara udaljene od samih satelita.

Korišćenje orbitalnih solarnih panela i mikrotalasa za slanje energije do Zemlje prvi put je predloženo 1968. godine. Nekoliko zemalja, uključujući Kinu i SAD, od tada su potrošile dosta vremena i novca pokušavajući tu ideju da sprovedu u delo. Ta tehnologija zvuči privlačno jer orbitalni solarni sateliti predstavljaju potencijalno neograničen izvor obnovljive energije. Solarni paneli u svemiru mogu da prikupljaju energiju non-stop, i koristeći mikrotalase mogu da šalju prikupljenu energiju, pri čemu oblaci ne predstavljaju prepreku. Međutim, ako Japan uspešno lansira svoje orbitalne solarne panele, ta tehnologija bi i dalje bila bliže naučnoj fantastici nego realnosti. To je zato što proizvodnja panela koji generišu 1 gigavat struje – što je otprilike isto kao i jedan nuklearni reaktor – košta oko 7 milijardi dolara koristeći trenutno dostupne tehnologije.

Povezani naslovi

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

Španija uvodi pornografski pasoš kako bi...

EU zakon koji stupa na snagu u oktobru 2027. godine će zahtevati od sajtova da spreče...

TOP 5 APLIKACIJA ZA UČENJE KLAVIRA

Flowkey Flowkey je sjajna aplikacija za klavir za početnike koja nudi veliki izbor načina za učenje. U...

Preplavljeni pozivima prevaranata? Imamo jednostavno rešenje...

Većina nas nosi mobilne telefone gde god da idemo. Koristimo telefone za gotovo sve osim za...

Kako funkcioniše veštačka inteligencija?

Alan Turing se pitao: mogu li mašine da misle? Šta čini da se „nešto“ smatra inteligentnim?...

Novi modeli kombajna CR11 i CR10

Novi vodeći model kombajna New Holland CR11, pridružio se modelu CR10, sa novim dizajnom sledeće generacije....

Helm.ai VidGen−1: Generativni AI video...

Helm.ai, vodeći dobavljač naprednog AI softvera za visokokvalitetne ADAS sisteme, autonomnu vožnju nivoa 4 i robotsku...

Potpuno nova LG toplotna pumpa koja...

Kompanija LG Electronics predstavila je najnoviju R290 monobloc Therma V toplotnu pumpu. Ovaj inovativni uređaj podjednako...

Da li su vibrirajuće seksi igračke...

Dugo su vibratori bili prvi izbor za žene ili osobe sa vulvom kada je u pitanju...

Ekspert upozorava ljude na korišćenje friteza...

Friteze na vruć vazduh su zamenile pse kao najbolji čovekov prijatelj u poslednjih nekoliko godina, ali...

Dva najvažnija načina na koja će...

Nema sumnje da je dolazak velikih jezičkih modela i AI chatbotova poput ChatGPT-a i Google Geminija...
Japan i svemirska agencija ove zemlje po imenu JAXA već decenijama pokušavaju da šalju solarnu energiju iz svemira na Zemlju. Ova nacija je 2015. godine napravila proboj u tom projektu kada su naučnici agencije JAXA uspešno poslali 1,8 kilovata energije, dovoljno da se napaja električno kuvalo za vodu, preko razdaljine od 50 metara do bežičnog risivera. Danas se Japan priprema da tu tehnologiju pretvori u deo naše svakodnevice. Japan će u sklopu javno-privatnog partnerstva već 2025. godine pokušati da pošalje solarnu energiju iz svemira do Zemlje. U okviru projekta koji vodi profesor Naoki Šinohara sa Univerziteta u Kjotou, koji radi na prikupljanju solarne energije iz svemira još od 2009. godine, naučnici će pokušati da lansiraju niz malih satelita u orbitu, koji će potom slati prikupljenu solarnu energiju do prihvatnih stanica na Zemlji, koje su stotinama kilometara udaljene od samih satelita. Korišćenje orbitalnih solarnih panela i mikrotalasa za slanje energije do Zemlje prvi put je predloženo 1968. godine. Nekoliko zemalja, uključujući Kinu i SAD, od tada su potrošile dosta vremena i novca pokušavajući tu ideju da sprovedu u delo. Ta tehnologija zvuči privlačno jer orbitalni solarni sateliti predstavljaju potencijalno neograničen izvor obnovljive energije. Solarni paneli u svemiru mogu da prikupljaju energiju non-stop, i koristeći mikrotalase mogu da šalju prikupljenu energiju, pri čemu oblaci ne predstavljaju prepreku. Međutim, ako Japan uspešno lansira svoje orbitalne solarne panele, ta tehnologija bi i dalje bila bliže naučnoj fantastici nego realnosti. To je zato što proizvodnja panela koji generišu 1 gigavat struje – što je otprilike isto kao i jedan nuklearni reaktor – košta oko 7 milijardi dolara koristeći trenutno dostupne tehnologije.