Komplikovani tajming detetovog prvog smartfona

Osam, jedanaest ili trinaest godina? Zašto naučnici ne mogu da se pronađu „pravi uzrast“ kada deci treba dati smartfone?

Što ranije deca dobiju smartfone, to će se gore odraziti na njihovo psihičko zdravlje kada odrastu. Smartfoni bi trebalo da sačekaju do srednje škole.

Istraživanje organizacije Sapien Labs otkrilo je vezu između varijacija u psihičkom zdravlju i starosnog doba kada je osoba dobila svoj prvi smartfon. Preporuka da se sačeka sa davanjem smartfona detetu dok ne krene u srednju školu, međutim, opet se pokazala kao kontroverzna jer, kao što mnogi roditelji znaju, potrebno je dugo vremena da se to dočeka. Deca često osećaju pritisak vršnjaka u ranom uzrastu i često postoji potreba roditelja da budu u kontaktu sa svojom decom.

Još jedna anketa je pokazala da oko 30% svih osmogodišnjaka i devetogodišnjaka imaju sopstvene smartfone. Ta anketa je takođe pokazala da se tokom zadnjih šest godina povećao broj predtinejdžera i tinejdžera sa sopstvenim smartfonima. Da li onda postoji „bezbedni“ ili „pravi“ uzrast za dobijanje smartfona? Teško je oceniti jer ako uporedite decu od 8 do 15 godina, ona su vrlo različita.

Ne postoji utvrđeni uzrast, zasnovan na dokazima, koji je bezbedan za svako dete. Zavisi od pojedinca i njegove porodice u kojoj su odrasli, kao i od vrste medija koji se konzumiraju u tom domaćinstvu. Smartfon sam po sebi nije opasan, već način na koji se koristi – a to uključuje konzumiranje društvenih medija.

Zaista se svodi na to koji su razlozi za davanje telefona detetu i da li on dolazi na mesto nečega što je zdravije za dete? Telefon za nekoga može biti samo jedan mini kompjuter, ali za nekog drugog izloženost određenim stvarima na telefonu može biti štetna jer može da remeti neke druge stvari i vrednosti koje želimo da promovišemo, kao što je biti dobar u školi i biti odgovorno dete, imati društvene interakcije u pravom životu sa pravim ljudima.

Postoji dosta indikatora da društvene mreže takođe mogu da predstavljaju ozbiljan rizik za psihičko zdravlje dece i adolescenata. Procenjuje se da 95% mladih između 13 i 17 godina koristi neke društvene mreže, kao i 40% dece između 8 i 12 godina. Period između 10. i 19 godine je ključan za razvoj mozga, kada su ponašanja vezana za preduzimanje rizika na vrhuncu, a to je takođe i vreme kada se formiraju samopoštovanje i identitet.

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Povezani naslovi

Možda Vas interesuje

Najveći problem tradicionalnih tvrdih frižidera je...

Ako ste ikada koristili „tvrdi“ frižider, znate da ga morate napuniti do pola ledom pre nego...

DJI lansira Neo, kompaktni dron dizajniran...

Dron teži samo 140 grama i može poleteti sa dlana vaše ruke. DJI Neo je jedan...

JLab JBuds Frames dodatak koji naočare...

Sigurno ste čuli za BYOD što znači „ponesi svoj uređaj“, gde se pretežno misli na mobilni...

TEST: LG MyView Smart Monitor –...

Tradicionalno, monitori su pasivni uređaji koji zavise od inteligencije i procesorske snage povezanih uređaja kao što...

Huawei Mate XT Ultimate Design je...

Novi Huawei Mate XT Ultimate Design je uređaj sa HarmonyOS-om, pogonjen Huawei-ovim vlastitim Hisilicon Kirin 9010...

TOP TECH: Samsung Galaxy Watch Ultra...

Iako postoje stiliske razlike, bolno je očigledno da je Samsung napravio listu svega što Apple Watch...

TOP 5: monitori za sisteme sa...

Najbolji za gejming: LG 45 UltraGear OLED zakrivljeni monitor Ako ste bili neodlučni u vezi sa OLED...

HONOR zabeležio nezapamćenu potražnju za Magic...

Nakon evropskog lansiranja najnovijeg sklopivog uređaja HONOR Magic V3 na prošlonedeljnom IFA sajmu, globalni tehnološki brend...

IFA 2024: TECNO MEGA MINI Gaming...

Najmanji vodeno hlađeni gejming MINI PC na svetu je TECNO MEGA MINI Gaming G1, a Pocket...

IFA 2024: TECNO predstavlja MEGABOOK K16S...

Inovativni tehnološki brend TECNO predstavio je svoj MEGABOOK K16S laptop s konceptom „Vidi veće, zvuči glasnije.“...
Što ranije deca dobiju smartfone, to će se gore odraziti na njihovo psihičko zdravlje kada odrastu. Smartfoni bi trebalo da sačekaju do srednje škole. Istraživanje organizacije Sapien Labs otkrilo je vezu između varijacija u psihičkom zdravlju i starosnog doba kada je osoba dobila svoj prvi smartfon. Preporuka da se sačeka sa davanjem smartfona detetu dok ne krene u srednju školu, međutim, opet se pokazala kao kontroverzna jer, kao što mnogi roditelji znaju, potrebno je dugo vremena da se to dočeka. Deca često osećaju pritisak vršnjaka u ranom uzrastu i često postoji potreba roditelja da budu u kontaktu sa svojom decom. Još jedna anketa je pokazala da oko 30% svih osmogodišnjaka i devetogodišnjaka imaju sopstvene smartfone. Ta anketa je takođe pokazala da se tokom zadnjih šest godina povećao broj predtinejdžera i tinejdžera sa sopstvenim smartfonima. Da li onda postoji „bezbedni“ ili „pravi“ uzrast za dobijanje smartfona? Teško je oceniti jer ako uporedite decu od 8 do 15 godina, ona su vrlo različita. Ne postoji utvrđeni uzrast, zasnovan na dokazima, koji je bezbedan za svako dete. Zavisi od pojedinca i njegove porodice u kojoj su odrasli, kao i od vrste medija koji se konzumiraju u tom domaćinstvu. Smartfon sam po sebi nije opasan, već način na koji se koristi – a to uključuje konzumiranje društvenih medija. Zaista se svodi na to koji su razlozi za davanje telefona detetu i da li on dolazi na mesto nečega što je zdravije za dete? Telefon za nekoga može biti samo jedan mini kompjuter, ali za nekog drugog izloženost određenim stvarima na telefonu može biti štetna jer može da remeti neke druge stvari i vrednosti koje želimo da promovišemo, kao što je biti dobar u školi i biti odgovorno dete, imati društvene interakcije u pravom životu sa pravim ljudima. Postoji dosta indikatora da društvene mreže takođe mogu da predstavljaju ozbiljan rizik za psihičko zdravlje dece i adolescenata. Procenjuje se da 95% mladih između 13 i 17 godina koristi neke društvene mreže, kao i 40% dece između 8 i 12 godina. Period između 10. i 19 godine je ključan za razvoj mozga, kada su ponašanja vezana za preduzimanje rizika na vrhuncu, a to je takođe i vreme kada se formiraju samopoštovanje i identitet.