Telefoni na preklop, godina šesta. Stigla je ponuda jeftinijih modela. Čak i upola cene od aktuelnog telefona prvog među jednakima. A šta nam donosi konkurencija? Da li je uopšte konkurencija? Mi cenimo da jeste. Uostalom, pročitajte u sledećim redovima naše mišljenje, pa procenite sami.
Telefoni sa savitljivim ekranom su sve zanimljiviji širokoj publici. Jeftiniji flip je za manje zahtevne korisnike, a skuplji fold je za one koji se ne odvajaju od telefona i sa njim rade sve živo.
Ključna prednost flipa je što savijen može stati u prednji džep od pantalona, bez bojazni od njegovog oštećenja. Barem je to osobina cenjena kod muške populacije. Kod žena se ceni što staje i u najmanje torbice i nosi se bez po muke. Dalje, lako se otvara i zatvara jednom rukom.
O brendu
Tecno je kineski proizvođač koji je od relativno skoro na tržištu. Od 2006. je krenuo sa razvojem i prodajom telefona. Prvih 10 godina u Africi, posle u Indiji i srednjem istoku, a u poslednjih par godina u Evropi i Srbiji. Zahvaljujući velikoj prodaji u Africi, Tecno (kao deo firme Transsion) je već nekoliko godina u prvih deset proizvođača u svetu, po količini prodatih primeraka. U tu ukupnu sumu prodatih telefona pre svega spadaju jeftini i „ne pametni“ telefoni koje Tecno uglavnom prodaje po zemljama trećeg sveta.
Zahvaljujući „kožnim“ leđima, Phantom se veoma lako drži u ruci. Dosta je tanak i bokovi su lepo zaobljeni. Ukratko, nema šanse da vam ispadne iz ruke. Baš je veliki napredak u dizajnu naspram prve konkurencije.
Kada otvorite Phantom V flip, stižete do prvog problema. Ekran je dosta visok, proporcije su mu 22:9, i gornji deo je baš daleko od palca. Tu na snagu stupa druga ruka, jer prva drži telefon. Prednost tankog, a širokog ekrana je udobnije igranje igara (jer je većina igara namenjena za uske pravougaone nego široke kvadratne ekrane, a to znaju vlasnici preklopnih fold telefona) i gledanje filmova na telefonu. Ne mislimo na YT filmiće koji znaju biti raznih proporcija, već filmova koji su pravljeni za bioskop. Tecno V flip će biti vaš ultramobilni bioskop.
Kvalitet ekrana je prosečan. Kao i ostali preklopni, ima plastičnu zaštitnu foliju koja se ne skida. Zahvaljujući njoj se na delovima gde ne prolaze prsti skuplja prašina. Znamo da vas interesuje sredina ekrana. Jeste, ima malo udubljenje kod dela koji se savija. I kao i do sada, i dalje tvrdimo da ćete na to gledati samo prvih pola sata. Posle ćete zaboraviti i normalno koristiti flip.
Čipset je od Mediateka, u 6 nm tehnologiji. Antutu od oko 750000 i Geekbench od 1100 odnosno 3400 vam daju njegovu okvirnu brzinu. Mi tokom korišćenja nismo primetili štucanje ni zastajkivanje. Sve je radilo kako smo i očekivali – na odličnom nivou. Nije se mnogo ni grejao; mada su testovi oko grejanja relavantiji tokom leta i generalno toplijeg vremena nego tokom zime. Dobrom komforu doprinosi i dosta memorije, kako za skladištenje, tako i za obradu podataka.
Zvuk iz telefona je glasan i prodoran, ne toliko kvalitetan. Kao da ste uključili stari radio aparat. Čućete sve, ali se nećete oduševiti „CD kvalitetom“.
Pitanje kamere… Telefone na preklop ne ističe savršena kamera, generalno. Pre svega što se kod njih pazi na ukupnu debljinu, i ne izlazi se previše iz zacrtanih gabarita kućišta. U isti standard se uklopio i V flip. Kamere su postavljene u krugu oko okruglog spoljnog ekrana. Ne štrče preterano. Čak bi mogli reći da su dosta lepo uklopljene u celinu. Stoga možete i sami zaključiti da ne ciljaju vrh DxO liste. Ako pogledamo na telefon s cenovne strane, shvatićemo isto – kamere su prosečne. Kako se prosek godinama lagano diže, tako su i kamere na Tecno vrlo pristojne.
Po sunčanom danu i/ili dobro osvetljenoj unutrašnjosti rezultati su odlični. Nema se šta zameriti finalnom proizvodu. Može se i odštampati, bez bojazni da ćete se osramotiti. Ultra široka nema izobličenja na obodu, dok je zum kamera samo sa 2x. Postoji opcija za fotografisanje u noćnom režimu i tada se dešavaju neverovatne stvari: fotke su svetlije, a nema velikog odbljeska od izvora osvetljenja. Nismo očekivali tako dobar kvalitet pri slabijem osvetljenju i moramo pohvaliti Tecno da se dobro potrudio. S obziro na cenovnu klasu telefona, fotografije su vrlo pristojne. Retko kad će vas razočarati.
Korisničko okruženje na Tecno flipu je … sasvim udobno. Proizvođač se potrudio da korisniku ponudi obilje opcija, kako bi ga podesio baš po svojim potrebama. Naravno, ako ne želite da se maltretirate sa svim detaljima, podrazumevana podešavanja su prema opšte prihvaćenim standardima, tako da telefon lepo radi i bez detaljisanja u trećem i četvrtom redu opcija. Nema mnogo softvera od strane matične kuće, a nema ni zabrane da instalirate bilo koju drugu aplikaciju. Na vama je da instalirate šta vam prija.
Baterija će vam trajati dan i po do dva, zavisi koliko ga koristite. Uz telefon stižu kabl i adapter (45W). Za nešto manje od sat vremena baterija stiže od 0 do 100%.
Lepo je videti širenje ponude i dolazak konkurencije. Tako se širi paleta dostupnih proizvoda i konkurencija tera da napreduje kako tržište diktira. Cenom je Tecno nastupio agresivno, a u nju je uspeo da spakuje sve što bi 70 odsto korisnika htelo da ima.
Tecno Phantom V flip specifikacije:
OS | Android 13, HIOS 13.5 |
Čipset | Mediatek Dimensity 8050 (6 nm) |
Memorija | 8/256 GB |
Kamera | 63 Mpx, 13 Mpx / 4K@30fps, 1080p@60fps; 32 Mpx / 1440@30fps |
Ekran Spoljni | Foldable LTPO AMOLED, 120Hz, 1000 nits, 6,9“, 1080 x 2640 px, 413 dpi AMOLED, 800 nits, 1.32 inches, 466 x 466 pixels, 352 dpi |
Povezivanje | 5G, WiFi 6, BT 5.1, NFC, GPS |
Baterija | 4000 mAh |
Dimenzije | 171.7 x 74.1 x 7 mm, 88.8 x 74.1 x 15 mm, 194 g |
1 SIM uložak , ekran previše blještav po mraku, ne otvara se do 180 stepeni | |
Atraktivan dizajn, kožna leđa, dovoljno memorije i brzine, povoljna cena | |
Cena: oko 500 EUR (za verziju sa 256 GB) |