Toyota veruje da ima odgovor na dugogodišnju debatu „ugljenik protiv propana“: Nijedno od navedenih. Brend se udružio sa kompanijom za aparate po imenu Rinnai kako bi napravio prvu kamenu peć na vodonik. Kako nije svako bio zaposlen kao pizzaiolo (pica majstor) tokom svog radnog iskustva, napravio je mali roštilj na vodonik.
Čak i za Rinnai, japanski brend koji je proslavio svoju 100. godišnjicu 2020. godine, pravljenje pećnice na vodonik je bilo lakše reći nego učiniti. Na tržištu ne postoji ništa slično tome, tako da ne postoje sigurnosni standardi koji bi se koristili kao smernice. Zato je Toyota angažovala partnera: zna kako da napravi automobile na vodonik koji ne eksplodiraju, a Rinnai zna kako da pravi peći i peći koje ne eksplodiraju.
Pećnica sadrži tehnologiju izvedenu iz Mirai-a, uključujući sistem koji se koristi za snabdevanje i nadgledanje vodonika. Ona se oslanja na isti tip kontrolnog sistema koji Rinnai koristi u svojim pećima. Tačno kako radi nije detaljno objašnjeno, ali Toyota navodi da vodonik, koji ima visoku temperaturu sagorevanja, kombinuje sa kiseonikom kako bi proizveo paru dok sagoreva. Vizuelno peć izgleda kao obična peć za picu sa kupolom, dimnjakom i slotom u obliku polukruga u koji se ubacuje pica. Nalazi se na točkovima, tako da može biti pomerana po potrebi.
Toyota tvrdi da kuvanje na vodonik čini hranu ukusnijom. Uzmite stvari kao što su pečurke i povrće. Dok se ovi sastojci obično suše na roštilju na drva ili ugalj, vodonik kuva brže, ostavljajući ih punim vlage i ukusnih aroma.
Osim bolje skuvanih portobelo pečurki, Toyota se nada da ćete kupiti automobil na vodonik nakon što ispečete roštilj na vodonik. Po rečima japanske kompanije, učiniti da se vodonik oseća kao deo svakodnevnog života je ključni prvi korak u stvaranju hidrogenske zajednice. Nema reči o tome da li će Toyota i Rinnai doneti svoju peć na vodonik na tržište ili će ostati na nivou prototipa (na veliko zadovoljstvo zaposlenih koji su raspoređeni na projekat).
Što se roštilja tiče, kompanija je već počela sa njegovim korišćenjem na moto-sport događajima kao što je WRC Rally Challenge, program koji je započela 2015. godine kako bi pripremila mlade vozače početnike za reli trke. Zaposleni u Toyoti testiraju peć praveći pice i kroasane. Međutim, brend još nije objavio svoj recept za testo.