Miopija znači da možete jasno videti stvari koje su blizu, ali imate problema sa vidom predmeta koji su udaljeniji. U nekim slučajevima, ovo može dovesti do ozbiljnih problema sa očima kasnije.
Dok gledate ekran izbliza, oči se okreću prema unutra, uzrokujući kontrakciju mišića iza šarenice – ciliarnog tela – što menja oblik sočiva. Miopija se ne može poništiti ili izlečiti, a deca je ne mogu „prerasti“.
Za razliku od televizije, stručnjaci tvrde da opasnost sada dolazi od pametnih telefona, tableta i računara, jer gotovo svako dete koristi neku vrstu ekrana.
Pitanje: Da li je istina da će sedenje previše blizu televizora oštetiti vaše oči?
Nauka: Bejbi bumeri – zapravo svako stariji od 60 godina – često su čuli ovo upozorenje od svojih majki dok su odrastali.
Ispostavilo se da su mame imale pravo. Gledanje ekrana izbliza tokom dužeg vremena utiče na vid. Međutim, opasnost sada dolazi od pametnih telefona, tableta i računara.
Vaša majka je bila u pravu, ali ekran se promenio. Danas, svako dete ima ekran.
Deca, naročito ona uzrasta od 7 do 15 godina, imaju najveći rizik od problema sa očima kao što su miopija ili kratkovidost, ali i mlađi i stariji odrasli mogu imati probleme sa očima.
Od uvođenja velikih televizora sa ravnim ekranom, mali televizori su zastareli, a rizici od TV ekrana nisu toliko veliki. Televizori sa velikim ekranom otežavaju da se sve vidi na punom ekranu ako sedite preblizu, pa se gledaoci obično udaljuju, smanjujući potencijalnu štetu.
Ali tableti, pametni telefoni i računari često su manje od jednog metra udaljeni, što je previše blizu za naše oči, tvrde stručnjaci.
Svi u školi i kod kuće su sada na svojim telefonima i tabletima, i više vremena provedenog u ovoj ‘bliskoj aktivnosti’ može povećati incidenciju miopije. Ovo se uglavnom dešava kod dece jer je to vreme kada se oko najviše razvija.
Miopija znači da možete jasno videti stvari koje su blizu, ali imate problema sa vidom predmeta koji su udaljeniji. U nekim slučajevima, ovo može dovesti do ozbiljnih problema sa očima kasnije, rekli su stručnjaci.
Dok gledate ekran izbliza, oči se okreću prema unutra, uzrokujući kontrakciju mišića iza šarenice – ciliarnog tela – što menja oblik sočiva. Ovo rezultira miopijom.
Kada konstantno fokusirate preblizu, očno sočivo provodi više vremena prilagođavajući se i menja svoj oblik da bi fokusiralo sliku na vašu mrežnjaču. Ako to radite previše, onda podstičete oko da raste prebrzo, što promoviše miopiju.
Vaše oči prestaju da rastu između 18. i 25. godine, pa je posebno važno obratiti pažnju na ovaj problem kod mlađe dece. Što se mlađima utvrdi da su kratkovidi, veća je verovatnoća da će postati se dioptrija povećavati, što je ekstreman oblik kratkovidosti – mogu videti samo stvari koje su pravo ispred njih – što ih izlaže većem riziku od degenerativnih očnih stanja.
Kratkovidost se ne može preokrenuti ili izlečiti, a deca je ne mogu „prerasti“, ali se može ispraviti naočarima ili kontaktnim sočivima, a za odrasle, laserskom operacijom.
Mladi odrasli – oni u ranim 20-im godinama – takođe mogu imati kasni progres miopije zbog prekomernog rada na blizinu. A nakon što dostignu svoje 40-te, odrasli mogu razviti staračku dalekovidost – kada sočivo manje može da se savije da bi fokusiralo na stvari. Ta starosna grupa će osećati brzo zamaranje očiju ili značajno više naprezanja ili umora očiju, a neki će razviti diplopiju ili duplu sliku, zbog nemogućnosti održavanja fokusa na blizini.
Postoji nekoliko koraka koje roditelji mogu preduzeti da smanje rizik od razvoja miopije kod deteta ili pogoršanja.
Ograničite vreme koje deca provode ispred ekrana kod kuće, van školskih zadataka, na sat ili manje svakog dana. Ovo može biti teško za tinejdžera, ali važno je vreme tokom mlađih godina kada još uvek imate neku kontrolu nad njihovim korišćenjem ovih uređaja. Zamolite decu da drže ekran najmanje na udaljenosti jedne ruke.
Postavite tablet u tešku futrolu, „što otežava detetu da ga drži duže vreme,“ ili ga stavite na postolje na stolu. Pustite ih da provode vreme napolju. Dva sata dnevno napolju je dobra preventiva protiv miopije. Sve je više dokaza koji sugerišu da povećanje vremena koje dete provodi napolju pomaže u prevenciji nastanka kratkovidosti.
Zaključak: gledanje u ekran izbliza može uticati na vid, posebno kod male dece. Neki stariji odrasli osećaju umor očiju ili razvijaju duplu sliku.