Ovo su osnovne stvari koje morate da znate i uradite kako biste ostali na zacrtanoj putanji tokom avanture u planinskim predelima.
Proverite da li ste poneli svu neophodnu opremu
Stigli ste do kraja asfaltiranog puta, izlazite iz auta i gledate u planine oko sebe. Vi i vaša grupa ćete biti sami u tim planinama. Vreme je za avanturu.
Zna se red: prvo treba proveriti da li ste spakovali svu neophodnu opremu.
Odgovarajuće mape, lampe za glavu, komplet za prvu pomoć, ručni sat ili neki drugi GPS uređaj, mobilni telefon i dodatnu bateriju, možda bezbednosnu opremu za slučaj lavine i obavezno proverite da su vam baterije na svim elektronski uređaji napunjene do vrha.
Odradite brifing sa ostalim članovima grupe
Pre nego što krenete da se penjete uz stazu, okupite svoju ekipu i održite kratki sastanak.
Time ćete se postarati da svi znaju tačno kakav je plan i to znači da će kasnije biti manje pitanja i konfuzije.
Razgovarajte o vašim planovima za tu avanturu, na primer da svi budete bezbedni, da se dobro zabavite i da budete strpljivi jedni sa drugima.
Potom odradite kratak pregled onoga što vas čeka u narednim danima; gde idete, koju razdaljinu planirate da pređete svaki dan, šta želite da obiđete i vidite i gde ćete spavati.
Za kraj, isplanirajte dan koji je pred vama, prvu deonicu puta i šta vas tu sve čeka, kao i kada ćete imati pauzu za ručak.
Napravite raspored
Ključna stvar za ostvarivanje zacrtanih ciljeva jeste da znate sa čime ćete se susresti tokom svake deonice vašeg putovanja.
Preporučljivo vam je da zacrtate kontrolne tačke (kako biste stigli do određenih lokacija u određeno vreme), osmislite bezbednosne margine i odredite kada ćete krenuti nazad ili promeniti planove, možda zbog umora, mraka ili ružnog vremena.
Napravite pauzu od nekoliko minuta na kraju svake deonice, pogledajte mapu i vidite šta vas čeka u sledećoj deonici puta.
Nije loše imati načelni plan za ceo dan kao i detaljnije razumevanje sledeće logične deonice vaše rute (to je uglavnom sledećih nekoliko kilometara ili nekih sat vremena).
Uvek odredite sledeću jasnu navigacionu tačku do koje želite da stignete kako biste ostali na planiranoj ruti.
Koristite vodilje
Vodilje su prepoznatljive terenske karakteristike koje mogu da vas odvedu do vaše destinacije.
Na primer, možete da odlutate sa staze u određenom smeru dok ne dođete do potoka koji ste prepoznali na mapi.
Potom možete da iskoristite taj potok kao vodilju do mosta ka kom ste se uputili.
Pogodna vodilja može biti brdo, greben, jarak, obala jezera, reka ili bilo koja druga reljefna karakteristika koja će vas odvesti do željene lokacije.
Tehnologija je zakon!
Po pitanju pronalaska puta, za puritance bi navigacija trebala da uključuje samo mapu i kompas, ali budimo iskreni, tehnologija je sjajna i olakšava stvari mnogima od nas.
Ako svoju planiranu rutu unapred unesete u GPS, možete odmah da vidite na ekranu da li ste skrenuli sa putanje i gde se prava putanja nalazi u odnosu na vašu trenutnu lokaciju. Većina GPS uređaja takođe imaju i alarm koji vas obaveštava da ste skrenuli sa planirane staze.
Mobilni telefoni, ili neki drugi GPS uređaji, imaju altimetar koji predstavlja korisan navigacioni instrument.
On vam govori na kojoj se nadmorskoj visini nalazite kako biste mogli da prepoznate gde se nalazite na mapi.
Onda možete da ostanete na pravoj nadmorskoj visini koja odgovara vašoj putanji.
U slučaju da skrenete s puta, zapamtite da to što ne znate tačno gde se nalazite nije isto kao da ste se izgubili.
Važno je ostati pribran ako shvatite da ne znate svoju lokaciju. Napravite pauzu, sedite i razmislite o sledećim koracima.
Počnite tako što ćete probati da uočite neka prepoznatljiva geografska obeležja i nađete ih na mapi.
Razmislite o tome gde je bila poslednja tačka na mapi na kojoj ste znali gde se nalazite, i pre koliko vremena je to bilo.
Izračunajte koliku razdaljinu ste prešli od tog trenutka, šta ste videli oko sebe i gde biste sad mogli biti.
Kada prepoznate svoju lokaciju, isplanirajte najbolji način da se vratite na putanju.