Boom Supersonic komercijalni supersonični mlaznjak

Vazduhoplovni startap Boom Supersonic predstavio je pokazni primerak supersoničnog putničkog aviona u punoj veličini koji bi trebalo da bude Konkord sledeće generacije.

Ovaj avion po imenu XB-1 neće poleteti pre 2021. godine.

Sa dužinom od 21,6 metara, XB-1 predstavlja umanjenu verziju budućeg serijskog modela za koji se u kompaniji Boom nadaju da će biti spreman do 2029. godine.

Prototip ima mesta samo za pilota, dok bi komercijalna verzija trebalo da ima do 44 mesta za putnike.

Očekuje se da će ovaj prototip moći da postigne brzinu od 1,3 maha uz pomoć tri J85-15 motora, koje je prevashodno za vojne letelice proizveo General Electric.

Ako sve prođe po planu sa modelom XB-1, kompanija Boom će se potom posvetiti svom prvom komercijalnom avionu po imenu Overture.

Taj avion će biti dugačak 60,5 metara i moći će da preveze 65 i 88 putnika brzinom koja je duplo veća od prosečne brzine kojom se kreću komercijalni putnički avioni.

U ovom startapu tvrde da će njihovi supersonični avioni moći da odrade let od Njujorka do Londona, koji inače traje 7 sati, za svega tri i po sata, ili let od Los Anđelesa do Sidneja, koji inače traje 15 sati, za 6 sati i 45 minuta.

Karte će koštati 5.000 dolara po putniku.

U kompaniji rekli su da u dizajniranju motora za model Overture sarađuju sa kompanijom Rolls-Royce.

A nekoliko meseci kasnije, kompanija Boom je potpisala ugovor sa Američkim vazduhoplovstvom vezano za dizajniranje supersoničnog aviona za „prevoz visokih činovnika u Američkom vazduhoplovstvu“ – što bi moglo da znači da bi neki budući predsednik Sjedinjenih Država mogao za zvanične letove da koristi supersonični mlaznjak.

Ali, borci za zaštitu životne sredine su zabrinuti zbog činjenice da bi ovi brži avioni mogli izbacivati više štetnog ugljen-dioksida u atmosferu.

Svetska avio-industrija proizvodi oko 2% svih emisija CO2 koje potiču od ljudi, ali supersonični mlaznjaci su mnogo veći zagađivači.

U kompaniji Boom kažu da je njihov cilj da budu neutralni zagađivači, ali jednostavno rečeno, da bi se išlo brže potrebno je više goriva.

Povezani naslovi

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

Audi predstavlja Q6 e-tron u ekstremnim...

Audi istražuje potpuni potencijal quattro pogona na sve točkove sa Q6 e-tron terenskim konceptom. Dizajniran da...

Da li je North Face konačno...

Nova čizma Summit Series Offtrail TR nije prvi pokazatelj agresivnog pokušaja da se dosegne vrh planine...

Salomon ski cipele S/Pro Supra Dual...

BOA sistem dominira ski čizmama već nekoliko sezona. Polarizujući sistemi sa točkićima i kablovima ne odlaze...

Salomon potpuno redizajnira njihovu popularnu QST...

Skije imaju mladalački izgled sa sedam različitih grafika u kolekciji, sve sa pastelnim bojama i naglašenim...

Toyota predstavlja novi sistem gorivnih ćelija

Toyota Motor Corporation (Toyota) razvila je novi sistem gorivnih ćelija (FC - Fuel Cell), svoj sistem...

Euro NCAP objavljuje „Godina u brojevima...

U 2024. godini pravila ocenjivanja bezbednosti putničkih automobila Euro NCAP-a nisu se promenila i objavljene su...

Genesis koncept terenskog vozila GV60

Koncept Genesis GV60 Mountain Intervention Vehicle (MIV) je predstavljen na Svetskom ekonomskom forumu (WEF) u Davosu,...

Ljuti bik se spušta niz snežne...

Fallon, snowboarder iz Toms Rivera, Nju Džersi, nije kupio novi automobil niti promenio karijeru da postane...

Hublotov Big Bang Unico Novak Đoković...

Hublot je napravio jedinstveni reciklirani i lagani sat koji obuhvata samu suštinu Đokovićevog pobedničkog mentaliteta. Najnovija...

GENESIS PREDSTAVLJA TEHNOLOGIJU GREJANIH VETROBRANSKIH STAKALA

Dizajnirana da učini vožnju zimi sigurnijom i praktičnijom nego ikada, Metal-Coated Heated Glass (Grejano staklo sa...
Vazduhoplovni startap Boom Supersonic predstavio je pokazni primerak supersoničnog putničkog aviona u punoj veličini koji bi trebalo da bude Konkord sledeće generacije. Ovaj avion po imenu XB-1 neće poleteti pre 2021. godine. Sa dužinom od 21,6 metara, XB-1 predstavlja umanjenu verziju budućeg serijskog modela za koji se u kompaniji Boom nadaju da će biti spreman do 2029. godine. Prototip ima mesta samo za pilota, dok bi komercijalna verzija trebalo da ima do 44 mesta za putnike. Očekuje se da će ovaj prototip moći da postigne brzinu od 1,3 maha uz pomoć tri J85-15 motora, koje je prevashodno za vojne letelice proizveo General Electric. Ako sve prođe po planu sa modelom XB-1, kompanija Boom će se potom posvetiti svom prvom komercijalnom avionu po imenu Overture. Taj avion će biti dugačak 60,5 metara i moći će da preveze 65 i 88 putnika brzinom koja je duplo veća od prosečne brzine kojom se kreću komercijalni putnički avioni. U ovom startapu tvrde da će njihovi supersonični avioni moći da odrade let od Njujorka do Londona, koji inače traje 7 sati, za svega tri i po sata, ili let od Los Anđelesa do Sidneja, koji inače traje 15 sati, za 6 sati i 45 minuta. Karte će koštati 5.000 dolara po putniku. U kompaniji rekli su da u dizajniranju motora za model Overture sarađuju sa kompanijom Rolls-Royce. A nekoliko meseci kasnije, kompanija Boom je potpisala ugovor sa Američkim vazduhoplovstvom vezano za dizajniranje supersoničnog aviona za „prevoz visokih činovnika u Američkom vazduhoplovstvu“ – što bi moglo da znači da bi neki budući predsednik Sjedinjenih Država mogao za zvanične letove da koristi supersonični mlaznjak. Ali, borci za zaštitu životne sredine su zabrinuti zbog činjenice da bi ovi brži avioni mogli izbacivati više štetnog ugljen-dioksida u atmosferu. Svetska avio-industrija proizvodi oko 2% svih emisija CO2 koje potiču od ljudi, ali supersonični mlaznjaci su mnogo veći zagađivači. U kompaniji Boom kažu da je njihov cilj da budu neutralni zagađivači, ali jednostavno rečeno, da bi se išlo brže potrebno je više goriva.