3 RAZLOGA ZAŠTO TREBA DA NOSITE PAMETNI SAT DOK SPAVATE

Naprave poput pametnih satova i merača aktivnosti imaju mnogo koristi kada je reč o praćenju fitnesa i zdravlja. Puni su senzora koji mogu pratiti razne vrednosti i metrike, a mogu interpretirati i prikazati mnoštvo skupova podataka zasnovanih na tim očitavanjima. Postoji mnogo razloga da nosite pametni sat tokom dana, ali stvar je u tome da oni mogu biti korisni i kad idete na spavanje.

Mnogi od tih senzora mogu nastaviti da prate vaše vitalne funkcije dok spavate ili se koriste za praćenje drugih korisnih informacija. Sve to svakako ne može zameniti pravilne zdravstvene preglede ili razgovore sa medicinskim stručnjacima, ali i dalje ima svoje koristi. Sa tim rečeno, evo tri razloga zašto, ako trenutno imate ili planirate da nabavite pametni sat, treba da razmislite o tome da ga nosite oko zgloba čak i kada krenete na spavanje.

Praćenje spavanja i raspored

Sleep tracking and scheduling

Jedan od najočiglednijih razloga da nosite pametni sat u krevetu je sposobnost praćenja spavanja. Neke marke i modeli mogu ponuditi nešto drugačije funkcije, ali možete očekivati da će većina njih barem pratiti vaše obrasce spavanja.

Praćenje spavanja pametnim satom nije zamena za službeno medicinsko testiranje sna i opremu, ali ipak može biti koristan alat. Grafički prikaz vaših obrazaca može olakšati pronalazak kada najbolje odmarate, odredite koji faktori mogu pomoći ili ometati (na primer, da li je padala kiša one noći kada ste spavali čvršće nego obično) i tako dalje. Posmatrajte to kao dodatne tačke podataka koje možete pokazati svom lekaru ako ikada budete morali razgovarati o tome kako spavate.

Možete koristiti pametni sat za postavljanje rasporeda spavanja (vremena za polazak na spavanje, buđenje ili oba). Postavite podsetnik kada treba da legnete kako ne biste slučajno ostali budni predugo. Odaberite vreme kada želite da se probudite, i sat će obaviti svoje ujutro. Ili, idealno, kombinujte podsetnike za spavanje i alarme za buđenje sa informacijama o praćenju sna da biste se podstakli da dobijete količinu i vrstu sna koja je potrebna vašem telu da efikasnije funkcioniše.

Praćenje zdravlja

Health monitoring

Dobro poznata korist pametnih satova je praćenje zdravlja. Kao i kod praćenja sna, pametni sat nije zamena za službene medicinske instrumente, ali može pomoći. Iako verovatno nećete vežbati u krevetu dok spavate, praćenje zdravlja i dalje ima svoje koristi dok dremate.

Posebna korist praćenja zdravlja nošenjem pametnog sata tokom spavanja je da može pomoći u uspostavljanju potpunije osnovne vrednosti. Statistike poput vašeg odmornog srčanog ritma (RHR) se prate tokom dana, naravno, ali je bolje imati potpuniju sliku o zdravlju vašeg srca – koja uključuje trenutke van dnevne aktivnosti i vežbanja.

Ovo posebno važi za varijabilnost srčanog ritma (HRV), koja se koristi za određivanje koliko brzo ili sporo vaše srce kuca tokom stresnih trenutaka (fizička aktivnost, stvarni stres itd.) i trenutaka odmora. U slučaju HRV-a, potreban je veliki uzorak podataka kako bi se uspostavila osnovna vrednost. Znači, ako želite da pratite to, moraćete nositi sat u krevet svake noći nekoliko nedelja.

Alarmi i upozorenja

Alarms and warnings

Van opštih alarma za buđenje, pametni satovi mogu biti korisni i za druge vrste obaveštenja dok spavate, a to ide dalje od jednostavnog dobijanja tapkanja na zglob kada primite poruku, poziv ili email. Neke aplikacije se mogu postaviti da obaveste nosioca o zvucima iz okruženja koje možda neće čuti — bilo zato što su u dubokom snu ili imaju oštećenje sluha. Može biti korisno za neočekivane događaje, poput kućnog ljubimca koji nešto prevrne usred noći, uključivanja alarma za dim i slično.

Ako imate vrlo malu decu, moguće je postaviti pametni sat kao monitor za bebe povezivanjem sa posebnim uređajem za praćenje. Na taj način vas sat može obavestiti ako ima neočekivanih zvukova ili pokreta u drugoj sobi, a možete pogledati na svoj zglob da ih proverite putem videa (ako povezani uređaj koristi video) ili slušati putem zvuka, bez potrebe da ustajete iz kreveta.

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Povezani naslovi

Možda Vas interesuje

JLab JBuds Frames dodatak koji naočare...

Sigurno ste čuli za BYOD što znači „ponesi svoj uređaj“, gde se pretežno misli na mobilni...

TEST: LG MyView Smart Monitor –...

Tradicionalno, monitori su pasivni uređaji koji zavise od inteligencije i procesorske snage povezanih uređaja kao što...

Huawei Mate XT Ultimate Design je...

Novi Huawei Mate XT Ultimate Design je uređaj sa HarmonyOS-om, pogonjen Huawei-ovim vlastitim Hisilicon Kirin 9010...

TOP TECH: Samsung Galaxy Watch Ultra...

Iako postoje stiliske razlike, bolno je očigledno da je Samsung napravio listu svega što Apple Watch...

TOP 5: monitori za sisteme sa...

Najbolji za gejming: LG 45 UltraGear OLED zakrivljeni monitor Ako ste bili neodlučni u vezi sa OLED...

HONOR zabeležio nezapamćenu potražnju za Magic...

Nakon evropskog lansiranja najnovijeg sklopivog uređaja HONOR Magic V3 na prošlonedeljnom IFA sajmu, globalni tehnološki brend...

IFA 2024: TECNO MEGA MINI Gaming...

Najmanji vodeno hlađeni gejming MINI PC na svetu je TECNO MEGA MINI Gaming G1, a Pocket...

IFA 2024: TECNO predstavlja MEGABOOK K16S...

Inovativni tehnološki brend TECNO predstavio je svoj MEGABOOK K16S laptop s konceptom „Vidi veće, zvuči glasnije.“...

IFA 2024: TCL je najavio pametne...

TCL je upravo najavio dva nova pametna telefona sa svojom NextPaper tehnologijom ekrana, koja je osmišljena...

IFA 2024: TCL NxtPaper 14 je...

TCL je na IFA sajmu proširio svoju liniju tableta sa ovom inovativnom tehnologijom ekrana. Predstavljen je...