Osim opšteg izgleda, jedine stavke koje su prenete sa Ally na Ally X su AMD Ryzen Z1 Extreme procesor i 7-inčni full-HD touch ekran. I dalje koristi Windows 11. Dakle, ako je na vašoj listi želja bilo da ove komponente budu zamenjene, možda sledeći put.
Ali gotovo sve ostalo je promenjeno kod ROG Ally X. Za početak, umesto samo 512GB skladišnog prostora, Ally X će imati opciju od 1TB. Ako se ispostavi da ni to nije dovoljno, M.2 2280 SSD uređaja je dostupan za nadogradnju.
Asus je takođe povećao količinu sistemske memorije. Najpopularnije konfiguracije na njihovim ROG gaming laptopovima imaju 16GB RAM-a sa 8GB video RAM-a. Pošto Ryzen Z1 Extreme kombinuje CPU i grafiku na jednom čipu, Asus je povećao zajedničku memoriju sa 16GB na 24GB kako bi poboljšao performanse.
Trajanje baterije je uvek problem kod gaming handheld uređaja, ali Ally-ov paket baterija od 40W-h bio je malo premali za korisnike. Ally X ima novu bateriju, udvostručujući kapacitet na 80 Wh. Iznenađujuće, povećanje je jedva dodalo na ukupnoj težini, koja je malo ispod 750g. Iako je većina težine u donjoj polovini uređaja, ravnomerno je raspoređena, što ga čini udobnijim od originalnog dizajna.
Kako bi smestili veću bateriju, Asus je morao da redizajnira matičnu ploču i sistem hlađenja. Proces je rezultirao unapređenim rešenjem za hlađenje koje uključuje manje, ali efikasnije ventilatore i dodatni otvor za ventilator. Kombinacija je dovela do pada temperature do 6 stepeni Celzijusa. Asus je rekao da je sistem hlađenja takođe smanjio temperaturu touch ekrana, što ga čini udobnijim za korišćenje.
Na kraju, iako na izgled ne deluje previše različito od Ally-a, Ally X ima malo dublje i zaobljenije ručke za ruke, manje zadnje makro tastere kako bi se smanjila slučajna pritiskanja, precizniji D-pad, izdržljivije joysticke sa tvrđim oprugama i bolji ukupni raspored kontrola. Asus je takođe zamenio Ally-ov XG Mobile port u korist dva USB-C porta, od kojih je jedan Thunderbolt 4.