Imamo unapređenu glavnu kameru koja sa 12MP ide na 50MP, nov čip optimizovan za Galaxy AI, poboljšanu šarku sa manje vidljivim naborom (a telefon je nešto tanji kada je sklopljen) i za 8% veću bateriju. Pored toga, u smislu ekrana, izgleda i ukupnog osećaja, jako su male razlike u odnosu na Flip 5, ali poboljšanje ipak postoji. Što se tiče cene, Flip 6 je za koji dinar jeftiniji od Flip 5, makar u pretprodaji.
Dizajn i ekran
Flip 6 prati dizajn kreiran za S24 seriju. Čak je još oštriji na ivicama. Kako je do sada Z uvek davao naznake kako će izgledati sledeća S serija, spremite se za ćoškaste ivice kod S25. Ipak se nadamo da nismo u pravu po ovom pitanju.
Nema velike razlike kada je u pitanju izgled malog preklopnog telefona serije 5 i 6. Slična premijum izrada krasi telefon, i postoji blago poboljšanje u mehanizmu šarke. Nabor je sada manje vidljiv i manje primetan, što uvek pohvaljujemo. Izgleda kao da je skoro nestao, i mnogo manje smeta kada skrolujete ili gledate u ekran.
Pored toga, druge razlike od prethodne generacije nisu tako velike. Ram sada ima ravnije ivice koje zapravo izgledaju modernije i smelije. Čini se robusnim i izdržljivim u ruci, što je dobra stvar, posebno kada govorimo o preklopnim telefonima. Ekran se zatvara potpuno, baš kao kod Flip 5. Sa ravnijim ivicama, telefon je sada udobniji za držanje. Ali, i dalje ga nećete otvoriti jednom rukom. Zapravo je teže nego ranije. Eh kad bi imali taster za otvaranje i zatvaranje ekrana, kao što su ih imali prvi telefoni na preklop!
Galaxy Z Flip 6 je dostupan u bojama Silver Shadow, Žuta, Nebo Plava i Mint, dok su ekskluzivne boje na Samsung.com Crafted Black, Bela i Breskva. Boje se protežu i oko rama, što nije bio slučaj kod Flip 5.
Što se tiče zaštite i izdržljivosti, Galaxy Z Flip 6 koristi Corning Gorilla Glass Victus 2 na spoljnom ekranu, što ga čini dobro zaštićenim od potencijalnih ogrebotina. Flip 6 zadržava 3.4-inčni eksterni ekran svog prethodnika, ali sada ima još nekoliko funkcija kao što su Auto Zoom i Predloženi Odgovori (za SMS komunikaciju). I dalje ima brzinu osvežavanja od 60 Hz.
Unutar savitljivog modela imamo sličan 6.7-inčni AMOLED ekran kao kod njegovih prethodnika, ali ima poboljšane slojeve za veću izdržljivost i manje vidljive nabore. Dakle, ekran je unapređen, iako ne značajno.
Sjajniji je od Flip 5, što je uvek poželjna promena, a može ići na niži nivo minimalne osvetljenosti, što je fantastično za one koji žele da pregledaju društvene mreže noću. Oči će ih manje boleti.
Kamera
Kamera na Z Flip 6 je mesto gde nalazimo jedno značajno unapređenje. Flip 5 ima glavnu kameru sa rezolucijom od 12MP, što nije idealno za telefon u ovom rasponu cena. Međutim, ovog puta, Samsung je to popravio uključivanjem nove, glavne kamere od 50MP na Flip 6. Kamera ima blendu od f/1.8.
Osim unapređenog glavnog senzora, Galaxy Z Flip 6 ima istu ultraširoku kameru sa rezolucijom od 12MP za kompletiranje svog dual-kamera sistema. Na prednjoj strani (ili, više unutrašnjoj strani) telefona imamo prednju, selfi kameru sa rezolucijom od 10MP.
Savitljivi telefoni nisu istorijski poznati po svojoj fotografskim sposobnostima. Glavna kamera od 50MP je dobrodošlo poboljšanje za Flip i može promeniti način na koji gledamo na savitljive telefone i njihove kamere. Fotografije su življe i sa više boja. Noćne su primetno bolje.
Naravno, Galaxy AI je dostupan na Flip 6. Generativno AI iskustvo ima nekoliko funkcija fokusiranih na kameru, uključujući Generativnu Edit funkciju i Predloge za Edit.
Glavna kamera
Glavna kamera je mesto gde vidimo bolji kvalitet slike zahvaljujući novoj 50MP kameri. Imamo prirodniji proces boja na glavnoj kameri i boje izgledaju više kao u stvarnom životu, a manje kao poznati Samsung izgled. Imamo prirodnije zelene i plave boje i veoma dobar nivo detalja. Zbog veće rezolucije, možete zumirati (prstima po ekranu) i opet zadržati dobar kvalitet finalne fotografije. Velika rezolucija kamere dozvoljava uveličavanje sa manjim gubitkom kvaliteta.
Z Flip 6 relativno dobro radi sa režimom portreta. Ima dobar nivo odvajanja od pozadine i veoma lep bokeh efekat. Fotografije izgledaju prilično dobro. Prisutni su prirodniji tonovi kože (u poređenju sa Flip 5), i dobar dinamički opseg.
Ultraširoka kamera
Ultraširoka kamera na Z Flip 6 je ista 12MP kao kod Flip 5. I ne vidimo mnogo razlika u odnosu na prethodni model, osim prirodnije palete boja.
Kvalitet zuma
Samsung je reklamirao da će generativna AI pomoći sa zumiranjem na Z Flip 6 do 10x. „Zum snimci“ imaju veoma dobar nivo detalja i generalno su bolji nego što je Flip 5 uspevao prošle godine.
Selfiji
Selfiji na Flip 6 su takođe dobri. Oblik i forma telefona igra veliku ulogu i zapravo možete napraviti selfi sa glavnom kamerom, nešto čime se ne može pohvaliti mnogo telefona.
Tonovi kože izgledaju prirodno, nema prekomerne zasićenosti i samo malo izoštravanja. Neke od noćnih fotografija su bolje od drugih. Na nekima ima šuma, a neki detalji nedostaju. Ali, nisu ni strašne i kamera nije bila zbunjena (uličnim) svetiljkama. Sve u svemu, dobro se snalazi u noćnoj fotografiji.
Performanse
Galaxy Z Flip 6 dolazi sa premijum vodećim procesorom: Snapdragon 8 Gen 3 za Galaxy. Čip je optimizovan za veštačku inteligenciju. Tokom našeg kratkog vremena sa telefonom, nismo primetili nikakve zastoje ili probleme sa performansama – što se i očekuje od tako moćnog čipa. Dodali bi da smo primetili povećano grejanje gornje polovine telefona, pri igranju zahtevnijih igara.
Moćan čip obezbeđuje glatke performanse i nismo primetili nikakve zastoje. U suštini, trebalo bi da može da hendluje bilo šta što mu zadate, uključujući hardcore generativne AI funkcije.
Pored jačeg čipa, Galaxy Z Flip 6 konačno dobija 12GB RAM-a. Do sada, Samsung-ovi preklopni telefoni su bili ograničeni na 8GB. Ovo čini telefon odličnim za multitasking i takođe pomaže sa svim generativnim AI funkcijama.
Po pitanju skladišta, imamo uobičajene opcije: 256 i 512GB. Flip nema podršku za MicroSD kartice, ali to je standard danas za vodeće modele. Nema ni podrške za drugi SIM. Uložak je spreman da prihvati samo jedan SIM i to je to. Druga kartica može biti eSIM. Srećom pa njih ima kod svakog operatora.
Softver za Galaxy Z Flip 6
Galaxy Z Flip 6 pokreće Android 14, baš kao i bilo koji drugi Android telefon koji se lansira pre oktobra. Na njemu je Samsung-ov One UI (One UI 6.1.1), zajedno sa cool Galaxy AI funkcijama koje su uvedene sa S24 serijom. Tako da ovde nema iznenađenja, i dobijamo standardni Samsung Galaxy osećaj od korisničkog interfejsa.
Imamo regularne Galaxy AI funkcije kao što su Instant Slow-Mo, Generativno Editovanje, Note Assist itd. Međutim, imamo Predložene Odgovore koji su ekskluzivna funkcija Z Flip 6 koja radi samo na FlexWindow ekranu (slična je Chat Assistu, ali pojednostavljena za 3.4-inčni ekran). Nešto slično se već koristi na Samsungovim satovima…
Dobijate i više widgeta za preklopni ekran, koji omogućavaju više opcija za prilagođavanje (i prilično su zabavni, barem u početku) uključujući animirane, interaktivne i kreirane pomoću AI.
Flip 6 je obećan na 7 godina OS ažuriranja i 7 godina sigurnosnih ažuriranja, što obećava. Da li ćete ga toliko dugo koristiti, to je drugo pitanje. Još jedno pitanje postavite sebi za tri do četiri godine: da li će biti prisutne najnovije funkcije koje će se predstaviti za tada aktuelne telefone, ili će one biti samo za najnoviju ponudu, jer, avaj, stari imaju hardver koji ne može da podrži nove funkcije?
Baterija
Stvari postaju uzbudljivije kada je u pitanju baterija. Galaxy Z Flip 6 dolazi sa unapređenom baterijom u odnosu na svog prethodnika.
Galaxy Z Flip 5 ima bateriju kapaciteta 3.700 mAh, dok Flip 6 poboljšava to i ima veću bateriju od 4.000 mAh. Svako povećanje kapaciteta baterije je dobra stvar, posebno kada ne dolazi sa povećanjem veličine ili težine.
Telefon može trajati ceo dan sa jednim punjenjem. Uz laganu do umerenu upotrebu će blagi zaći u sledeći dan. Osim toga, imamo istu sposobnost „brzog“ punjenja od 25W na Flip 6, kao i na Flip 5. Potrebno je oko sat i po se potpuno napuni.
Kvalitet zvuka i haptički osjećaj
Preklopni telefoni nisu posebno najbolji kada je u pitanju kvalitet zvuka. Čini se malo rafiniranijim i čistijim nego prethodnih generacija.
Što se tiče haptike, ovde nemamo mnogo promena u poređenju sa Mk 5. Dobijate prijatnu povratnu informaciju vibracije pri kucanju, ali ništa sofisticirano ili previše rafinirano. Oseća se malo blaže nego na Flip 5, ali jedva primetno.
Da li biste trebali kupiti Samsung Galaxy Z Flip 6?
Iako Galaxy Z Flip 6 ne nudi onoliko unapređenja u poređenju sa svojim prethodnikom koliko mnogi žele, i dalje nije samo mala iteracija. Sa boljom kamerom, većom baterijom i unapređenim šarkama i gotovo neprimetnim prelomom ekrana, Flip 6 je sada najbolji Samsung preklopni telefon, tako da nećete pogrešiti ako se odlučite za njega.
Pouzdano se ponaša u pogledu sirove snage i baterije, i ima ukupno bolje performanse kamere od rivala. Flip 6 je vrlo lep telefon, i sa najnovijim poboljšanjima dizajna – ravnim ivicama, prelepim bojama, izdržljivim osećajem – ozbiljan je telefon koji ne treba olako shvatiti. Sada sa 12 GB RAM-a i furioznim Snapdragon 8 Gen 3 čipsetom, on je odličan i ozbiljan kandidat za najbolji preklopni telefon 2024. godine.
Sve u svemu, preporučujemo ga svakome ko bi voleo da nabavi Samsung preklopni telefon u 2024. godini.
Samsung Galaxy Z Flip 6 specifikacije:
OS | Android 14; One UI 6,1,1 |
Čipset | Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
Memorija | 12/256 GB |
Kamera | 50 Mpx, 12 Mpx / 4K@60fps, 1080p@240fps; 10 Mpx / 4K@60fps |
Ekran | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits, 6,7“, 1080 x 2640 px, (426 dpi) |
Spoljašnji | Super AMOLED, 3.4“, 720 x 748 px (Gorilla Glass Victus 2), 306 dpi |
Povezivanje | WiFi 6e, BT 5.3, NFC, GPS, USB Type-C 3.2 |
Baterija | 4000 mAh |
Dimenzije | otvoren - 165.1 x 71.9 x 6.9 mm, 187 g |
Nova glavna kamera od 50 MP, Prirodnije boje na fotografijama, Dizajn se čini robusnijim, skoro da nema vidljivog nabora na unutrašnjem ekranu | |
Ista ultraširoka kamera od 12MP kao kod Z Flip 5, Samo jedan slot za fizičku SIM karticu, Previše ćoškast | |
Cena: 144.999 RSD (za verziju sa 256 GB) |