Telefonske baterije će trajati 9 godina?

Ova baterija bi mogla da postane realna alternativa litijum-jonskim baterijama.

Telefonske baterije često završe svoj životni vek nakon svega par godina, ali tu nije kraj problemima vezanim za njih jer baterije sadrže teške metale koji mogu biti štetni za životnu sredinu ako se ne odlože kako treba, a opet, nije uopšte lako dokučiti kako se stari telefoni ispravno odlažu. Srećom, istraživači iz Australije su izgleda pronašli rešenje za ovaj problem.

Tim istraživača sa Inženjerskog fakulteta Univerziteta RMIT koristio je nanomaterijal po imenu MXene kako bi napravio bateriju koja može traje do čak devet godina. Ta baterija bi mogla da postane realna alternativa opšteprisutnim litijum-jonskim baterijama, koje se brzo istroše i teško ih je reciklirati. MXene ima visoku električnu provodljivost, slično grafenu, ali sa još više prednosti zbog toga što se lakše može oblikovati, kažu istraživači.

Problem kod materijala MXene je to što on rđa. Ali istraživači su našli rešenje i za to – koristeći zvučne talase posebnih frekvencija kako bi uklonili oksidaciju. Tim procesom baterije se mogu čistiti svakih par godina, čime bi im se životni vek produžio do neverovatnih devet godina. Ono što je najvažnije, uklanjanjem rđe bez upotrebe dodatnih hemikalija, sama baterija ne bude oštećena.

Pomenuti istraživači takođe veruju da bi restoracija oksidiziranih materijala putem zvučnih talasa mogla da nađe primenu i u drugim oblastima, ne samo kod baterija. Mogla bi potencijalno da se koristi za stvaranje dugotrajnijih rešenja za skladištenje obnovljive energije, bežični prenos i još toga.

Povezani naslovi

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

Lenovo ThinkBook laptop ima ekran koji...

Lenovo je napravio najnoviji ThinkBook laptop za zahtevne korisnike koji žele maksimalan ekran u prenosivoj formi....

Galaxy S25 serija – Samsung Galaxy...

Galaxy S25 serija predstavlja niz inovacija koje donose naprednu veštačku inteligenciju, superiorne performanse i poboljšane kamere,...

TEST: Samsung Galaxy S25 Ultra –...

Samsungova Galaxy S25 serija je lansirana, a na vrhu te piramide pametnih telefona nalazimo Galaxy S25...

Garmin Instinct 3 – Instiktivno pobednički...

Garmin Instinct 3 se kreće sličnim pravcem kao i prethodnik, sa izborom zanimljivih boja, različitih veličina...

Upoznajte nove članove Samsung porodice i...

Uvođenjem višemodalnih AI agenata, Galaxy S25 serija prvi je korak u Samsung viziji promene načina na...

Samsung Galaxy S25 serija postavlja standard...

Samsung Electronics Co., Ltd. predstavio je modele Galaxy S25 Ultra, Galaxy S25+ i Galaxy S25 i...

Otkrijte univerzum iz nove perspektive uz...

Iako je relativno nov na našem tržištu, TECNO je globalno prepoznat i uspešno posluje na više...

Traka za glavu dizajnirana da vam...

Elemind bi vam se mogao dopasti ako često putujete i imate problema sa promenom vremenskih zona,...

Od pionira do lidera na tržištu

Poslednjih pet godina predstavljaju izuzetno značajan period za industriju pametnih telefona, a Huawei je zauzeo centralno mesto,...

Upoznajte Vista Digital Detox Phone

Pametni telefoni promenili su dinamiku sveta, praktično donoseći svaku moguću funkciju u ovaj džepni uređaj. Prekomerno...
Telefonske baterije često završe svoj životni vek nakon svega par godina, ali tu nije kraj problemima vezanim za njih jer baterije sadrže teške metale koji mogu biti štetni za životnu sredinu ako se ne odlože kako treba, a opet, nije uopšte lako dokučiti kako se stari telefoni ispravno odlažu. Srećom, istraživači iz Australije su izgleda pronašli rešenje za ovaj problem. Tim istraživača sa Inženjerskog fakulteta Univerziteta RMIT koristio je nanomaterijal po imenu MXene kako bi napravio bateriju koja može traje do čak devet godina. Ta baterija bi mogla da postane realna alternativa opšteprisutnim litijum-jonskim baterijama, koje se brzo istroše i teško ih je reciklirati. MXene ima visoku električnu provodljivost, slično grafenu, ali sa još više prednosti zbog toga što se lakše može oblikovati, kažu istraživači. Problem kod materijala MXene je to što on rđa. Ali istraživači su našli rešenje i za to – koristeći zvučne talase posebnih frekvencija kako bi uklonili oksidaciju. Tim procesom baterije se mogu čistiti svakih par godina, čime bi im se životni vek produžio do neverovatnih devet godina. Ono što je najvažnije, uklanjanjem rđe bez upotrebe dodatnih hemikalija, sama baterija ne bude oštećena. Pomenuti istraživači takođe veruju da bi restoracija oksidiziranih materijala putem zvučnih talasa mogla da nađe primenu i u drugim oblastima, ne samo kod baterija. Mogla bi potencijalno da se koristi za stvaranje dugotrajnijih rešenja za skladištenje obnovljive energije, bežični prenos i još toga.