Softver
Softver, pod kojim podrazumevamo operativni sistem, korisničko okruženje i korišćenje aplikacija, je međusobno potpuno različit. Oba rivala su krenula od iste ideje – kako da korisničko iskustvo na ravnoj tabli bude što bolje i da krajnji korisnik bez po muke upotrebljava telefon.
Obe platforme su starije od deset godina. Bilo je prilike da se dokažu i da usavrše sve što je neophodno za korišćenje telefona.
Tokom prošle decenije su telefoni usvojili nove funkcije, a softver ih je paralelno pratio.
Danas imamo s jedne strane Android OS 10 i Samsung One UI 2, a s druge iOS 13,3. Mana Androida je što se operativni sistem ažurira uglavnom do dve godine od početka prodaje telefona; a što se tiče Sasmunga, i on prati taj ritam, tj. u naredne dve godine se možete nadati novim verzijama korisničkog okruženja.
Apple, s druge strane, ima drugačiji pristup: operativni sistem se distribuira svim iPhone telefonima, a na vama je da u podešavanjima odaberete da se prati tempo, ili (ako hardver više ne može da isprati nove i zahtevne funkcije) da ostanete na OS-u koji imate trenutno. Nakon dve-tri godine će i iPhone početi da štuca s novim operativnim sistemom, ali Apple korisnici bar imaju mogućnost da sami biraju hoće li ili neće ažuriranje.
U principu se međusobno prate, i ako se desi da jedan napravi nešto epohalno, drugi ga ubrzo kopira.
Samsung je poznat kao firma koja dosta pažnje posvećuje modifikaciji OS-a, i često se desi da i sam Android preuzme novu opciju i implementira na sledeći OS. Navešćemo primer deljenja ekrana na dva dela i paralelno korišćenje dve aplikacije. To je i dalje prisutno kod Samsunga, mada nam nije jasno zašto nisu sve aplikacije prisutne u izboru za pola ekrana.
I Apple i Samsung imaju napredno korisničko iskustvo, i ako pitamo bilo kojeg od njihovih redovnih korisnika, ne bi menjali stranu. To je jedan od razloga zašto je u ovoj kategoriji nerešeno.