NIKAD ZABAVNIJA TELEFONSKA KAMERA
Trebali biste da znate da je Snapdragon 845 čipset koji se nalazi u modelu Nokia 9 drugačiji od svih ostalih, on je deo kompleksne multi-čipset arhitekture koja je osmišljena za pet kamera koje ovaj telefon ima.
Tu je i posebni Lux Capacitor čipset koji pomaže telefonu da iskoristi sav potencijal procesora Snapdragon 845 za korišćenje kamera.
Pet kamera znači da se hvata velika količina podataka, tako da procesoru signala slike treba pomoć da sve to obradi.
Procesor digitalnog signala smanjuje buku tri puta, i koristi deset puta manje snage, a grafički procesor može da obradi punu mapu dubine sa 1.200 slojeva koje uhvati kamera.
Na modelu Nokia 9 dobijate pet sočiva od 12 megapiksela od kojih svako ima otvor blende od f/1.8.
Kada pritisnete dugme za slikanje, svih pet kamera će napraviti fotografiju – a nekad i više, u zavisnosti od uslova u kojima se nalazite – i spojiće ih u jednu sliku sa mnogo više detalja.
Tri od tih pet kamera imaju monohromatske senzore, dok preostale dve imaju RGB senzore.
To je zato što monohromatski senzori mogu da uhvate 2,9 puta više svetla nego RGB kamere, pa zato Nokia 9 ima potencijal da napravi deset puta svetlije slike.
Tu je i fantastični monohromatski režim kamere (koji koristi pomenuta tri senzora) za prelepe, prave crno-bele slike ako ste ljubitelj tog stila.
I, kakve su onda standardne slike? Jedna reč koja pada na pamet je „prirodne“. Ove slike će često biti neke od najrealističnijih slika koje ćete videti na smartfonu, a to znači da skoro ništa nije prezasićeno, kontrast nije prenaglašen, a detalji su veoma izraženi.
Fotografije pod slabim osvetljenjem su takođe dobre, ali detalji nisu baš tako bogati kao kod fotografija koje su napravljene pod dobrim osvetljenjem. Nema optičke stabilizacije slike, tako da morate da budete veoma mirni da vam fotografije napravljene noću ne bi bile mutne. Ali Nokia 9 skoro uvek uhvati pravi ambijent, u poređenju sa drugim telefonima. Kada gledate vaše fotografije, imaćete osećaj kao da se ponovo nalazite u tom okruženju, a taj prirodni izgled je i dalje prisutan.
Ovaj telefon pravi fotografije u JPEG i RAW formatu (ovo morate da uključite u podešavanjima za kameru). Možete da uzmete sliku u RAW formatu – koja je nekompresovana i koja sadrži više informacija od JPEG slike – i ubacite je u Adobe Lightroom Android aplikaciju gde možete da je obrađujete do perfekcije (ili do onoga što vi smatrate perfekcijom).
Imate mnogo više kontrole nad svojim fotografijama, što je veliki razlog zašto je Nokia 9 PureView tako zabavan telefon. Vi ste apsolutno deo tog procesa, što je osećaj koji do sada niste mogli da imate kod drugih smartfona. Upravo zato što pet kamera hvata neuporedivo više podataka, ono što možete na ovom telefonu da uradite sa slikama u RAW formatu je impresivno, a to je mnogo više nego što možete da uradite sa slikama u RAW formatu.
Jedna od najboljih funkcija koje donosi Nokia 9 je mapa dubine (Depth Map). Pet kamera na ovom telefonu mogu da uhvate više od 1.200 slojeva dubine podataka na fotografiji (osim u monohromatskom režimu), tako da koristeći Google Photos možete da potpuno refokusirate fotografiju, dok u isto vreme podešavate bokeh.
Možete u potpunosti da promenite izgled fotografije, a impresivno je videti koliko dobro kamera prepoznaje nivoe dubine u slikama. Efekat zamagljenja izgleda dobro, i iako ćete naići na greške tu i tamo, Nokia 9 u ovom trenutku definitivno ima jednu od najboljih kamera za pravljenje slika sa spektakularnim bokehom.
Mana je to što je kontrola dubine dostupna samo za JPEG fajlove (ne radi ni u monohromatskom režimu), što nije vrsta fajla koji žele da koriste oni koji preferiraju da imaju više funkcija za uređivanje slika.
Prednja kamera od 20 megapiksela može da napravi slike sa dosta detalja, iako njene HDR sposobnosti nisu tako jake, pa nije neuobičajeno da na fotografijama u sunčanim uslovima naiđete na prenaglašene detalje u pozadini.