Bez svake sumnje se razaznaju obrisi Samsung S serije, sa blago zaobljenim ćoškovima, sad već skoro pa ravnim ekranom, i jako dobrim kvalitetom izrade.
Samsung kao da lagano odustaje od zakrivljenih ekrana. To podržavaju aktuelni korisnici, jer je zakrivljenje tu jedino zbog boljeg odnosa ekrana prema ukupnoj prednjoj površini.
Ovako se bolje drži u ruci i manje su šanse da se dlanom pritisne ekran (mada nam se dešavalo).
Pozadi ima grbu na kojoj su kamere, a nigde nema „rupu“ za slušalice.
Ekran je pozamašnih dimenzija, sa rupicom za selfie kameru odmah ispod gornjeg zvučnika. U sezoni 2020 je okvir oko kamere manji i prihvatljiviji.
Skoro da nema crnog prostora oko kamere i kupci će je lakše „svariti“.
Glavna novina ekrana je osvežavanje ekrana od 120 Hz, što je duplo više nego inače. Ko želi da uživa u visokom osvežavanju, mora da se odrekne WQHD+ zarad FHD+ rezolucije. Nus pojava je kraće vreme između punjenja baterije. Prosečan korisnik neće primetiti duplo bolje osvežavanje ekrana, a ni gustinu od 500+ piksela po kvadratnom inču, ali lepo je znati da to postoji.
Ekrane Samsung top modela izdvaja veća zasićenost boja. Zvuči veštački, ali nismo našli osobu kojoj se nije svideo prikaz boja.
Stereo zvučna slika je za nijansu bolja od prošlogodišnje S serije. Deluje nam da je gornji zvučnik malo slabiji od donjeg, ili je to samo zato što je gornji otvor manje površine…
Da bi uživali u samoizolaciji imate type C slušalice. Konverter nije u pakovanju. Doduše, sluške koje su date su jako dobre i velika je šansa da ćete biti zadovoljni.
Pravljene su u saradnji s AKG-om i imaju dobro izbalansiran zvuk u celom opsegu. Mekana guma ergonomski ulazi u uši i čini udobnim višečasovno korišćenje istih.
Kada se upregne sva snaga Ultre, a ima je dosta, onda telefon jedva izdrži jedan dan korišćenja. U slučaju da ga koristite tek ponekad, onda će baterija trajati i dan i po. Nadali smo se većoj autonomiji, ali je nismo dobili. Srećom da se dobija ultra brzi punjač. Za pola sata punjenja ćete imati skoro 2/3, za oko sat vremena vam punjač više ne treba.
Moćan procesor i prateća grafika su toliko brzi da sve odrađuju u trenu.
Antutu v8 je premašio 500k. To će biti donji nivo za ovogodišnje top modele, jer je Samsung poznat po tome da zarad sigurnosti i stabilnosti sistema ne forsira instaliran hardver.
Opteretili smo telefon s gomilom aplikacija, startovali mnoge od njih da rade paralelno, i sve fercera kao švajcarski sat.
Za komociju multitaskinga je zaslužna i ogromna količina RAM memorije. Mnogi računari nemaju toliko.
Operativni sistem ima podršku korisničkog okruženja ONE, verzije 2.1.
Tih dodatnih 0.1 (prošlu godinu smo završili s verzijom 2.0) podrazumevaju poboljšanja kamere u vidu aplikacija Single Take, Night Hyperlapse, Custom Filter, AR Emoji, i Pro Video.
Clean View i Quick Crop su dodate za obradu fotogafija, a Quick Share i Music Share su tu da bi lakše delili sadržaj.
Kamera je glavni razlog kupovine S20 Ultra. Ima najveći senzor, relevantnu optiku, i zavidnu brzinu obrade snimljenih podataka. Samsung do iznemoglosti reklamira glavnu kameru od 108 MP i ona jeste fenomenalna. Dalje se u reklami, a i na samom telefonu, pominje uveličavanje od sto puta.
Odmah da primetimo da je tih 100x zoom samo marketing. Kada uveličate „na maksimum“ dobićete fotografiju koja više liči na umetnički akvarel nego na upotrebljivu fotografiju.
Ali to ne znači da su ostale manje napredne funkcije kamere loše. Naprotiv!
AI nepogrešivo prepoznaje šta fotografišete, i shodno tome bira modove koji doprinose boljoj fotografiji.
Pred automatskog optimizatora scene, na raspolaganju su i filteri. Ima ih desetak preinstaliranih, i još više desetina odmah dostupnih u Samsung prodavnici.
Dodatak na sve te filtere su vaši koje možete sami napraviti izborom neke od vaših ranijih fotografija.
Odabrana fotografija služi za primer i boje na njoj su osnova za novi filter koji se pravi.
U osnovnom izboru kamere možete koristiti sve tri kamere (ultra široka, normalna i telefoto), a ako odaberete 108 MP, onda je uveličavanje samo do 6x. Kada koristite 12 MP (normalan mod) dobijate detaljne fotke sa puno boje (ne previše).
Šuma jedva da ima, čak i pri slabijem osvetljenju.
Ako je mrak, ne očekujte da će upaliti svetlo. Uz malo truda, fotografije će biti fenomenalne: oštre gde treba, blago zamućene gde želite.
Novina je Single Take kada Ultra puca iz svog raspoloživog oružija, tj. iz svih kamera. Vama posle nekoliko sekundi daje rezultat u vidu nekoliko video snimaka i nekoliko fotografija, uz predlog najbolje opcije. Moramo priznati da je odabrana superiorna naspram obične fotografije.
Video je moguć sve do 8K. Sada je 4K sasvim običan snimak. Kad je na 8K onda nemate dodatne opcije dostupne na manjim rezolucijama – zumiranje i crtanje raznih oblika koji ostaju na lokaciji gde ste ih nacrtali.
Tokom snimanja videa je moguće i praviti fotografije čiji kvalitet se ne razlikuje od onih napravljenih tokom samog fotografisanja, jedino što ste uskraćeni za filtere.
Sve u svemu, kamera je najbolje koju se Samsung do sada stavio u mobilni telefon.
Možda smo očekivali više, ali ne znači da nećemo dobiti u nekom narednom ažuriranju softvera.
Na kraju nam ostaje da zaključimo da je S20 Ultra najbolji dostupan telefon na tržištu. To zna i Samsung pa je cenu prilagodio tome.
Za iste novce vam se smeše vrlo upotrebljivi prenosni računari koji će vam trajati godinama, ili možda neki pristojan polovni automobil. Konačna odluka je na vama.
Samsung Galaxy S20 Ultra SPEC:
OS: Android 10.0; One UI 2.1
Čipset: Exynos 990 (7+ nm)
Memorija: 12/128 GB LPDDR5/UFS3.0
Kamera: 108 Mpx, 48 Mpx, 12 Mpx, 0,3 Mpx / 4320@24fps, 1080p@240fps; 40 Mpx / 2160@60fps
Ekran: Dynamic AMOLED 2X 6,9“, 1440 x 3200 px, (511 dpi), 120Hz@FHD, 60Hz@QHD
Povezivanje: LTE Cat20, WiFi ax, BT 5.0, NFC, GPS
Ekstra: IP68, stereo zvučnici, Samsung DeX
Baterija: 5000 mAh
Dimenzije: 166.9 x 76 x 8.8 mm, 222 g
Kontakt: www.samsung.com