Rezultati
Prilagodljivi tempomat:
DS i BMW su obezbedili nizak nivo pomoći, i vozač je bio taj koji je imao primarnu kontrolu. Audi, Ford, Hyundai, Mercedes, Toyota, Nissan i Volvo su ponudili balans između vozača i sistema za pomoć pri vožnji.
Tesla rizikuje da se previše osloni na sistem jer je uglavnom vozilo imalo kontrolu.
Upravljanje:
Kod testa u S-krivini videli smo više različitih nivoa pomoći ali Tesla ima potencijal za prekomerno oslanjanje na sistem.
Kod scenarija sa malom preprekom u vidu udarne rupe, svi testirani automobili su dozvolili vozaču da zajedno sa njima upravlja i kontroliše situaciju, osim Teslinog modela. Teslin sistem ne dozvoljava vozaču da odstupa od središta putanje kojom se drži traka i isključi se kada vozač primeni obrtni moment upravljanja. Ovim se opet rizikuje da se vozač previše osloni na sistem.
„Uletanje“ i „izletanje“:
Situacije kod „uletanja“ i „izletanja“ su najzahtevnije na Euro NCAP testu i svi automobili su pokazali ozbiljne nedostatke. Nijedan od sistema nije bio u stanju da pomogne i sudari su bili izbegnuti jedino ako je oprezni vozač zakočio ili uspeo da skrene na vreme.
Ove zahtevne situacije oslikavaju koliko je važno da vozač ostane koncentrisan i da se ne oslanja prekomerno na sistem.
Korisnička uputstva i informacije u reklamama:
Korisnička uputstva uglavnom jasno navode koja su ograničenja sistema i kada bi sistemi trebali da se koriste. Nijedan od sistema ne ograničava korišćenje koristeći geografsko ograđivanje (geofencing).
Zvaničan marketinški sadržaj je uglavnom jasan u prikazivanju uloge vozača, ali u slučaju kompanije BMW, promotivni video za Seriju 5 je obmanjujući jer vozač sklanja ruke sa volana i pretpostavlja se da je automobil samovozeći.
Tesla koristi niz promotivnih video snimaka koji takođe odaju utisak da je vozilo autonomno. Ovo stvara raskorak između preciznijih informacija koje se nalaze u korisničkom uputstvu i informacija u marketinškim materijalima koje su malo više obmanjujuće.