TOP 5: Test najboljih telefona 2019

EKRAN

Veličina jeste bitna, ali ima tu još po nešto vredno pažnje: tip ekrana, opseg boja i tačnost prikazanih, vidljivost na sunčevom svetlu, vidljivost u mraku, koliko zamara oči, koliko troši bateriju…

Samsung ima svoju proizvodnju, a ekrane pravi i za konkurenciju. Rekli bi da drugima ne prodaje najbolje što pravi. DAMOLED je nadgradnja SAMOLED ekrana – ovo je prvi s HDR+ podrškom, a to je samo deo sveobuhvatnog poboljšanja prikaza sadržaja. Huawei je u P30 pro stavio vrlo konkurentan ekran. Skoro da nemamo zamerki. Pokušava da prati Samsung, ali je pola koraka iza. Recimo da su boje otišle u prezasićenje, kao što su prozivali komšije iz Južne Koreje.

Ni rezolucija mu nije na top nivou. Apple OLED displej ima odličan prikaz na direktnom sunčevom svetlu, i tačan prikaz boja čak i pri slaboj osvetljenosti. Nokia, pardon HMD, je jedini koji nema kameru da smeta u nekom ćošku ili ivici. Kvalitet ekrana je na prošlogodišnjem nivou – i dalje vrlo dobar, ali ne da bi bio jak konkurent ovogodišnjim najboljim izdanjima. Honor je za best buy telefon spremio dovoljno dobar telefon, ako ga ne poredimo s drugima. Jeste da su ostali bitno skuplji, ali ako je već ušao u grupu odabranih, onda mora da istrpi kritiku. Ipak je IPS LCD kvalitet iza OLED-a. Rezolucija slike je tek FHD+, isto kao i kod flegšipa matične kuće.

HARDVER

Telefoni su sve više multimedijalne stanice i kao takve moraju imati snage za sve izazove visoke audio i video rezolucije, kao i brzog striminga.

Svaki telefon iz ovog teksta se uspešno nosi sa postavljenim zadacima. Međutim, postoji razlika među njima. Najstariji Apple je ubedljivo najbolji po pitanju čiste snage.
Za repom je Samsung, dok su Huawei i Honor u zaostatku od desetak odsto. Nokia je ubedljivo na začelju, sa 15ak odsto slabijom snagom od vodećih.

SOFTVER

Vodeći kandidati imaju korisnički interfejs koji maksimalno prekriva operativni sistem. Da nema Nokije, ne bi ni bili svesni šta se krije iza svega. Svi igrači su više od decenije u poslu, te možemo reći da su savladali materiju. Sve opcije su tamo gde bi ih potražili, i nude nam se baš one koje bi poželeli.

Samsung je prošlih godina otišao toliko daleko u modifikaciji, da su sada stigli do rasterećenja opcija i svođenja na lakšu i bržu upotrebu. One UI vredi probati. Huawei je sa EMUI „premazom“ uspeo da zamaskira Android Pie, a ujedno da u nekim segmentima bude ispred Google majstora za korisnički interfejs. Apple je sam svoj gazda i sam vedri i oblači softver za svoje telefone. iOS 12 je zaslužan za bolje performanse od 11ice. OS je lakši i svedeniji.

Svi stari korisnici Apple telefona hvale unete novitete, pa ni mi ne možemo da se ponašamo kritički. Nokia je jedini koji nema svoj UI. Sve je „fabrički“ kako je Google zamislio. Ta činjenica automatski cilja posebnu klijentelu željnu samo osnovnih postavki. I brzih redovnih ažuriranja od strane Google-a. Honor je nalik Huawei-u, ali se zove Magic 2.1 UI. Nemojte se dati prevariti, ovo je zapravo EMUI.

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde