TOP 5: Test najboljih telefona 2019

MULTIMEDIJA (KAMERA)

Nešto što nije prioritet je to postalo, bez pravog razloga. Danas se pri izboru telefona prvo gledaju specifikacije kamere, pa tek posle sve drugo. Koga još interesuje kako se čuje sagovornik ili koliko je jak signal operatora? Kad smo prihvatili ove činjenice, hajde da se okrenemo fotografiji i videu koji se može napraviti s najdražim parčetom tehnike u svačijoj ruci/džepu/torbi.

Samsung S linija desete generacije nema prioritet na foto sekciji; već u kompletnoj multimediji. Kreiranje kvalitetnog videa i kasnija reprodukcija svega na telefonu je postavljeno kao obaveza. Stoga su sve kamere (prednje i zadnje) na S10+ najbolje što Samsung nudi. Svake godine se softverski poboljšavaju kamere kako bi makar za nijansu nadmašile ranije postavljene standarde. Video u visokoj rezoluciji je najbolji od svih, foto je u vrhu, a audio je najbolji od svih pet iz ovog teksta.

Huawei je uneo svetlost u fotografijama pri slabom svetlu. Prosto nemaju premca. Zato je video za klasu slabiji, a audio osrednji. Šteta što nema pravog stereo zvuka.

Apple nastoji da bude najbolji mogući, i u mnogo parametara jeste u vrhu. Brzo „okida“ i opasno je precizan. Rezultat je zapanjujuće dobar svaki put. Video sekcija je dobila stereo zvuk. Ne zaboravimo da je Apple postavio bokeh standard na kome mu mnogi (i dalje) zavide. XS Max se ne može potceniti ni po jednom osnovu.

Nokia 9 PureView je doneo nešto novo u fotografiji – pet kamera (dve RGB i tri monohromatske) – i ono što fotografišete stvarno izgleda dobro. Kada okinete, to učini svih pet kamera i sve zajedno prave finalnu fotku. Fotografije u RAW formatu su teške preko 40 MB i ako ih želite obraditi na računaru, u profesionalnom programu, imaćete dovoljno materijala. A ipak, kad ih pogledate na telefonu, katkad nisu savršene, ali zato imaju šmek. Video nema optičku stabilizaciju.

Honor 20 ima jaku glavnu kameru i osrednje ostale dve (tri ako računamo i senzor dubine). Stoga su najbolje fotografije u dobrim uslovima, ali čim nije sve savršeno, ni rezultat nije na nivou konkurencije. Kada je uključen AI mod, softver ispravlja boje kako bi ljudskom oku bile lepše.

BATERIJA

Slaba tačka svih današnjih telefona je autonomija. Koliko mogu da izdrže bez punjača? Zavisi šta im radite, naravno, ali ni jedan neće izdržati nedelju dana. Ta vremena su davno zaboravljena. U eri velikih pametnih telefona ceo dan je uspeh, jer danas telefon koristimo za mnogo toga i on je naš lični asistent za svaku moguću stvar. Šta god vam govorili u reklamama, taj ceo dan će za dve godine, kad mu istekne garancija, da se prepolovi. Tada ćete puniti telefon dva puta dnevno, ili ćete ga koristiti upola manje.

Baterije se računaju kao potrošni deo – nemojte se libiti da je u servisu zamenite za novu, jer ćete tako najlakše uliti novu snagu telefonu koji je (kad je bio mlad) bio na visini zadatka kad god vam je trebao.

Izdvojili bi jedino P30 pro. On zna da se snađe i dva dana bez punjenja. Razlog tom vanserijskom dostignuću je drugačije upravljanje aplikacijama u stanju pripravnosti. Ne daje im da se „razmašu“ dok rade u pozadini, i samim tim jedva da troše bateriju.

Svi ostali su i dalje u proseku. Neće izdržati duže od jednog i po dana napornog rada. Upotrebom opcija uštede energije i isključivanjem programa koji neumereno troše bateriju dostići ćete nove granice. Ali, ako ne koristite obe SIM kartice, po dva naloga za FB, Viber, WhatsApp i Skype, barem tri e-mail naloga, zašto ste posegnuli za najboljim dostupnim telefonom? To prosto nema smisla.

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde