Zavisni ste od telefona? Isprobajte ovaj „brutalno efikasni“ trik

Kada ste poslednji put pogledali na svoj telefon? Odgovor je verovatno upravo sada. Zapravo, ovo sigurno čitate na nekom ekranu, i to ekranu ispred kog vrlo verovatno provodite više vremena nego što biste želeli. Statistika pokazuje da proveravamo svoje telefone u proseku 58 puta na dan, a 52% tih interakcija sa telefonom se dešava tokom radnog vremena.

Smartfoni su osmišljeni da nam privuku i zadrže pažnju. Bilo da su to poruke od prijatelja ili lajkovi na Instagramu, telefoni i aplikacije na njima su jednostavno dizajnirani od strane eksperata da stimulišu oslobađanje hormona sreće poput dopamina i oksitocina, pa nije ni čudo što stalno želimo još.

Mnogi od nas su probali na različite načine da smanje vreme provedeno gledajući u ekrane – od digitalnog detoksa do ostavljanja telefona u drugoj prostoriji – međutim, postoji i jedan manje poznat, jednostavan i potpuno besplatan trik koji se zove „grayscale“.

Najproduktivnija aplikacija na telefonima je avionski režim. A koja je druga najproduktivnija? Pa Grayscale režim. Ako niste nikada čuli za grayscale režim, niste jedini, ali pošto smo se potpuno udubili u grayscale na par dana (i pričali sa ljudima koji ga koriste već dugo), možemo sa sigurnošću da kažemo da ovaj režim rapidno smanjuje privlačnost koju telefon poseduje.

Kako funkcioniše grayscale režim? Taj „brutalno efikasni trik“ vam omogućava da vratite u proseku 50 minuta svog života dnevno, koje ste proveli „viseći“ na telefonu, i dokazano smanjuje upotrebu telefona, čak i više od funkcija za ograničavanje vremena provedenog u aplikacijama. On funkcioniše tako što ubije živopisni, šareni vizuelni stimulans koji konstantno izbija iz naših uređaja i „čini korišćenje telefona manje zaraznim i generalno neprivlačnim“. Manje šarenih aplikacija znači manje iskušenja da posegnete za novom dozom dopamina.

Kada aktivirate grayscale režim, ekran uređaja se pretvori iz živopisne palete boja u tmurno sivilo. Postaje teže prepoznati koja je koja aplikacija i sve funkcije postaju daleko manje interesantne (i teže) za korišćenje, što je odlično kada treba da se izborite sa zavisnošću.

Preporučujemo vam da uključite grayscale režim na telefonu i držite se njega. Uživajte u novostečenoj slobodi!

Povezani naslovi

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

Izbor pravog Forerunner modela: 165 vs...

Važno je naglasiti da svi modeli imaju AMOLED displej. Forerunner 165 i 965 dolaze u jednoj...

Kirin nudi slani ukus električne kašike

Japanska kompanija Kirin Holdings, poznata po svom pivu i napicima, predstavila je svoju novu elektronsku kašiku...

Lenovo ThinkBook laptop ima ekran koji...

Lenovo je napravio najnoviji ThinkBook laptop za zahtevne korisnike koji žele maksimalan ekran u prenosivoj formi....

Galaxy S25 serija – Samsung Galaxy...

Galaxy S25 serija predstavlja niz inovacija koje donose naprednu veštačku inteligenciju, superiorne performanse i poboljšane kamere,...

TEST: Samsung Galaxy S25 Ultra –...

Samsungova Galaxy S25 serija je lansirana, a na vrhu te piramide pametnih telefona nalazimo Galaxy S25...

Garmin Instinct 3 – Instiktivno pobednički...

Garmin Instinct 3 se kreće sličnim pravcem kao i prethodnik, sa izborom zanimljivih boja, različitih veličina...

Upoznajte nove članove Samsung porodice i...

Uvođenjem višemodalnih AI agenata, Galaxy S25 serija prvi je korak u Samsung viziji promene načina na...

Samsung Galaxy S25 serija postavlja standard...

Samsung Electronics Co., Ltd. predstavio je modele Galaxy S25 Ultra, Galaxy S25+ i Galaxy S25 i...

Otkrijte univerzum iz nove perspektive uz...

Iako je relativno nov na našem tržištu, TECNO je globalno prepoznat i uspešno posluje na više...

Traka za glavu dizajnirana da vam...

Elemind bi vam se mogao dopasti ako često putujete i imate problema sa promenom vremenskih zona,...
Kada ste poslednji put pogledali na svoj telefon? Odgovor je verovatno upravo sada. Zapravo, ovo sigurno čitate na nekom ekranu, i to ekranu ispred kog vrlo verovatno provodite više vremena nego što biste želeli. Statistika pokazuje da proveravamo svoje telefone u proseku 58 puta na dan, a 52% tih interakcija sa telefonom se dešava tokom radnog vremena. Smartfoni su osmišljeni da nam privuku i zadrže pažnju. Bilo da su to poruke od prijatelja ili lajkovi na Instagramu, telefoni i aplikacije na njima su jednostavno dizajnirani od strane eksperata da stimulišu oslobađanje hormona sreće poput dopamina i oksitocina, pa nije ni čudo što stalno želimo još. Mnogi od nas su probali na različite načine da smanje vreme provedeno gledajući u ekrane – od digitalnog detoksa do ostavljanja telefona u drugoj prostoriji – međutim, postoji i jedan manje poznat, jednostavan i potpuno besplatan trik koji se zove „grayscale“. Najproduktivnija aplikacija na telefonima je avionski režim. A koja je druga najproduktivnija? Pa Grayscale režim. Ako niste nikada čuli za grayscale režim, niste jedini, ali pošto smo se potpuno udubili u grayscale na par dana (i pričali sa ljudima koji ga koriste već dugo), možemo sa sigurnošću da kažemo da ovaj režim rapidno smanjuje privlačnost koju telefon poseduje. Kako funkcioniše grayscale režim? Taj „brutalno efikasni trik“ vam omogućava da vratite u proseku 50 minuta svog života dnevno, koje ste proveli „viseći“ na telefonu, i dokazano smanjuje upotrebu telefona, čak i više od funkcija za ograničavanje vremena provedenog u aplikacijama. On funkcioniše tako što ubije živopisni, šareni vizuelni stimulans koji konstantno izbija iz naših uređaja i „čini korišćenje telefona manje zaraznim i generalno neprivlačnim“. Manje šarenih aplikacija znači manje iskušenja da posegnete za novom dozom dopamina. Kada aktivirate grayscale režim, ekran uređaja se pretvori iz živopisne palete boja u tmurno sivilo. Postaje teže prepoznati koja je koja aplikacija i sve funkcije postaju daleko manje interesantne (i teže) za korišćenje, što je odlično kada treba da se izborite sa zavisnošću. Preporučujemo vam da uključite grayscale režim na telefonu i držite se njega. Uživajte u novostečenoj slobodi!