TEST: Zlatna sredina – Samsung Galaxy S10

Ni najmanji, ni najveći, već taman za šaku prosečnih dimenzija

Deseta generacija najboljeg telefona za najširu populaciju by Samsung je napravljena tako da ne može da omane. Po prvi put imamo tri telefona u S seriji, kako bi svako našao nešto za sebe. U najkraćem, razlika između S10e, S10 i S10+ je u veličini, no Samsung se pobrinuo da ubaci još po neku razliku.

Za početak smo odabrali srednji model, ekrana dijagonale 6,1 inča. Po dimenzijama je najbliži S7 edge, ali s ekranom većim za 0,6 inča (po dijagonali). Na osnovu ovog, možemo preporučiti svim vlasnicima S7 edge (telefon godine sad već davne 2016.) da pređu na S10, jer su razlike u veličini minimalne, a u međuvremenu se mnogo toga promenilo i poboljšalo, tako da više nema razloga da se držite starog telefona. Može da vam postane rezervni.

Od Telenora smo dobili na test model u plavoj boji. Kako su nam obećali, oni će biti ekskluzivni s prelepom Prism Blue poleđinom. Sve boje imaju srebrni aluminijumski okvir i crnu prednju masku. Staklo napred i pozadi je očekivano, i isporučeno. Napred je šesta verzija GG, a nazad peta. Ako ga budete pazili, slabe su šanse da ga polomite i/ili ogulite. Mada, ako se baš baš potrudite, možda i uspete.

Plava pozadina vredi da bude viđena, te bi bila prava šteta da je sakrivate nekom maskom od 1 EUR sa AliExpressa. Vredi da se potrudite i da budete dobri prema vašem ljubimcu, za kojeg niste ni svesni da je odavno od ljubimca postao vlasnik.

Hint: vi ste postali njegov ljubimac, a on upravlja vama.

Nego da se vratimo na S10. Pleni izgledom, a ekran je toliko lep da nećete skretati pogled s njega. Osim što je lep, već ima i priznanje da je najbolji (ikad napravljen), od strane DisplayMate-a za apsolutnu preciznost prikaza boja, maksimalno osvetljenje (1215 nita) i još svašta nešto. Sve ukupno, zaradio je najveću A+ ocenu. Ivica oko ekrana je zapanjujuće mala, da se plašimo gde da držimo telefon a da ne dotaknemo displej. Ipak, ima nešto što nam je (malo) zasmetalo. Samsung ovaj ekran naziva Infinity-O display, jer to „O“ predstavlja kameru, koja je unutar ekrana i zauzima gornji desni ćošak.

U praksi to znači da će info o jačini signala i stepenu iskorišćenja baterije biti pomereni ulevo. Kada budete gledali video, uglavnom nećete videti tu „rupu“, jer će taj deo biti zatamnjen. Najviše će trpeti igre, i i dalje se čudimo zašto prednja kamera nije u gornjem levom uglu – tako bi u horizontalom položaju bila u donjem levom uglu, gde bi bila manje primetna. Ostaje da telefon okrenemo na drugu stranu, pa da kamera bude u donjem desnom uglu…

S10 ima dva zvučnika za stereo doživljaj. Naspram S9, jači su za dvadesetak odsto. Sasvim dovoljno da se primeti razlika i da se uživanje u filmovima i igrama primetno poveća. Čak i ako slučajno prstom pokrijete jedan zvučnik, drugi daje dovoljnu jačinu.

Senzor otiska prsta je vraćen na prednju stranu, ali je stavljen iza ekrana. Slobodan prostor ispod ekrana je toliko mali da bi bilo neozbiljno da bude tamo. Senzor je dosta nisko postavljen (možda i previše), ali nama je tokom korišćenja bio veći problem preciznost. Češće nije radio, nego što jeste. Činjenica da znamo da se nakon pet neuspešnih pokušaja pravi kratka pauza u pokušajima govori za sebe.

Samsung tvrdi da senzor uči tokom vremena i da će biti sve bolji i bolji. Olakšavajuća okolnost je otključavanje preko prednje kamere koja prepoznaje vaše lice. Minus tog prepoznavanja je što vam telefon samo javi da je otključan, ali ne prikazuje početni ekran, već zaključan s ikonicom otključanog katanca i obaveštenjem da ćete ga (najzad) otključati kada prevučete prstom preko ekrana. Na pamet nam pada Symbian koji je otišao u istoriju jer je uvek imao jedan „klik“ više nego što je bilo potrebno da bi završili nešto.

Kada jednom uđete u Menu i krenete da se zanimate sa svim mogućim opcijama i instaliranim aplikacijama, bićete zadivljeni brzinom telefona, kao i količinom dostupne memorije. Iako je opšte poznato da nema te memorije koja ne može da se popuni, početnih 8/128 GB je sasvim dovoljno. U krajnjem slučaju, ako ne koristite drugi SIM, imate mesto za dodatnu memoriju, a i cloud storidž je sve povoljniji.

Verni Samsung korisnici će primetiti novi One UI – novi korisnički interfejs. Čistiji je, svedeniji, i manje detaljan. To ne znači da ćete biti uskraćeni za neku opciju, već da je sakrivena negde drugde. One UI nam se svideo na prvi pogled. Novi UI se šepuri na Android 9 OS-u. Zajedno su brzi i efikasni. Novi čipset – Exynos 9820 – je ultra brz. Rekli bi nepotrebno brz (AnTuTu je skoro 350.000), ali nećemo reći dva puta. Ko zna šta će vredni inženjeri smisliti u narednom periodu, nešto novo i hardverski zahtevno!?

Pozadi, gde su kamere, se pojavila još jedna. Sad ih ima ukupno tri. Jedna sa ultra širokim pogledom, druga „normalna“, i treće koja zumira. Sve tri su fenomenalne i prave ozbiljno dobre fotografije. Ultrawide je za Samsung nova i možemo reći da je uglavnom odlična. Tek ponekad se vidi da su objekti na obodu blago iskrivljeni. Uglavnom je sve kako treba. Prednja kamera pravi mnogo dobre selfie! Ni jedan nismo obrisali.

Baterija je uspevala da izdrži ceo dan, ili bar do kraja večeri. Kako smo S10 svakodnevno po ceo dan koristili, ovo shvatite kao ogroman uspeh. Optimizacije korišćenja baterije je na zavidnom nivou. Jednom kada svoj novi telefon budete normalno koristili, trajaće vam po dva dana između punjenja. Osim…

Da, zahvaljujući novoj opciji, imamo i osim. Nije Ivica, već nova mogućnost. Cela serija S10 telefona ume bežično da puni uređaje sa baterijom koja se može bežično puniti. Samsung je pre svega mislio na bežične slušalice ili pametni sat, ali to može biti i drugi telefon. Druga strana medalje je što je mala brzina punjenja, pa ćete telefon puniti do u beskonačno, i što će za punjenje S10 potrošiti duplo više mAh. No, opcija je tu, pa je vi koristite ako vam zatreba.

Na kraju, kada sumiramo sve utiske, S10 je izvrstan telefon. Svako ko namerava da se časti novim mobilnim telefonom mora uzeti u obzir i S10, jer… …sa njim nema greške. Korišćeni materijali i završna obrada su na ekstremno visokom nivou. Toliko je dobar na svim poljima da vam lako može biti partner u desetoboju.

Samsung Galaxy S10: 

OS

Android 9.0 (Pie)

Čipset

Exynos 9820 Octa

Memorija

8 GB RAM, 128/512 GB interne, microSD kartica

Kamera

12 MP, f/1.5-2.4, 26mm (wide); 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto); 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide); autofocus, OIS, LED flash; 2160p@60fps, 720p@960fps / 10 MP, f/1.9, 26mm (wide), 2160p@30fps

Ekrani

Zakrivljeni AMOLED 6,1“, 1440 x 3040 (550 ppi)

Povezivanje

LTE Cat20, WiFi ax, BT 5.0, NFC, GPS, Type-C

Baterija

3400 mAh, reverzibilno bežično punjenje

Dimenzija

149,9 x 70,4 x 7,8 mm

Težina

157 g

Performanse, završna obrada, kamere

Senzor otiska prsta

Cena: od 5.065 RSD

Utisak sa testa

TECH
LIFESTYLE
CENA

Ukupni utisak

Samsung Galaxy S10 je napravio novi referentni telefon, koji će svi drugi gledati da dostignu.

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Povezani naslovi

Možda Vas interesuje

DJI lansira Neo, kompaktni dron dizajniran...

Dron teži samo 140 grama i može poleteti sa dlana vaše ruke. DJI Neo je jedan...

JLab JBuds Frames dodatak koji naočare...

Sigurno ste čuli za BYOD što znači „ponesi svoj uređaj“, gde se pretežno misli na mobilni...

TEST: LG MyView Smart Monitor –...

Tradicionalno, monitori su pasivni uređaji koji zavise od inteligencije i procesorske snage povezanih uređaja kao što...

Huawei Mate XT Ultimate Design je...

Novi Huawei Mate XT Ultimate Design je uređaj sa HarmonyOS-om, pogonjen Huawei-ovim vlastitim Hisilicon Kirin 9010...

TOP TECH: Samsung Galaxy Watch Ultra...

Iako postoje stiliske razlike, bolno je očigledno da je Samsung napravio listu svega što Apple Watch...

TOP 5: monitori za sisteme sa...

Najbolji za gejming: LG 45 UltraGear OLED zakrivljeni monitor Ako ste bili neodlučni u vezi sa OLED...

HONOR zabeležio nezapamćenu potražnju za Magic...

Nakon evropskog lansiranja najnovijeg sklopivog uređaja HONOR Magic V3 na prošlonedeljnom IFA sajmu, globalni tehnološki brend...

IFA 2024: TECNO MEGA MINI Gaming...

Najmanji vodeno hlađeni gejming MINI PC na svetu je TECNO MEGA MINI Gaming G1, a Pocket...

IFA 2024: TECNO predstavlja MEGABOOK K16S...

Inovativni tehnološki brend TECNO predstavio je svoj MEGABOOK K16S laptop s konceptom „Vidi veće, zvuči glasnije.“...

IFA 2024: TCL je najavio pametne...

TCL je upravo najavio dva nova pametna telefona sa svojom NextPaper tehnologijom ekrana, koja je osmišljena...
Samsung Galaxy S10 je napravio novi referentni telefon, koji će svi drugi gledati da dostignu. TEST: Zlatna sredina - Samsung Galaxy S10