HDMI ARC i HDMI eARC: Koje su razlike?

Iza svake dobre kućne bioskopske postavke nalazi se HDMI kabl. Iako HDMI kablovi možda nisu najuzbudljivija stvar u AV sistemu, bitno je znati koliko su oni ključni za njegovo pravilno funkcionisanje.

HDMI priključak je uveden 2002. godine, možda je najčešći kabl koji svet poseduje, prenoseći do 8K video i višekanalni zvuk na televizore bilo koje veličine ili tipa. Osim prenosa u jednom smeru, postoje opcije povratka informacija u suprotnom smeru. Ključni parametar uz tim HDMI kabla je oznaka ARC.

ARC označava Audio Return Channel (Povratni audio kanal), a eARC označava Enhanced Audio Return Channel (Poboljšani povratni audio kanal). ARC je uveden kao deo HDMI 1.4b specifikacije i omogućava dvosmerno kretanje audio podataka preko HDMI kabla do i od televizora. Standardni, pre-ARC HDMI port, podržava samo video i audio koji se prenose sa izvornog uređaja direktno na televizor ili neku drugu vrstu ekrana.

Najveća praktična primena ARC-a je imati samo jedan kabl koji povezuje pametni TV i jedan od soundbara ili neki drugi eksterni zvučni sistem, što bi ranije zahtevalo više kablova. U 2024. godini, televizori u svim cenovnim rangovima će dolaziti sa HDMI ARC ili eARC portovima.

Kako se HDMI ARC i eARC razlikuju od običnih HDMI portova

Kao što je već pomenuto, HDMI ARC – ili Povratni audio kanal – nudi jednu ogromnu prednost: osim prijema zvuka i videa, vaš TV može slati zvuk nazad preko istog HDMI kabla. To znači da se zvuk iz ugrađenih streaming aplikacija na TV-u kao što su Netflix, kao i uređaji povezani na TV preko njegovih drugih HDMI portova kao što su gejming konzole ili jedan od 4K Blu-ray plejera, može usmeriti ka eksternim zvučnim sistemima kao što su soundbar ili AV receiver.

Rezultat: manje kablova (ili čak samo jedan kabl koji povezuje TV i soundbar) u vašem kućnom bioskopu.

HDMI ARC/ eARC

Razlika između HDMI ARC i HDMI eARC

Dakle, šta je novo što „e“ u eARC donosi? Šta znači „poboljšano“ za HDMI vezu? Odgovor je da je eARC, uveden kao deo HDMI 2.1 standarda, doneo nekoliko važnih poboljšanja, posebno u kvalitetu i vrsti audio formata koje može podržati.

Dok je HDMI ARC ograničen na kompresovane audio formate poput Dolby Digital, Dolby Digital Plus i DTS, HDMI eARC je znatno veća širina opsega koja omogućava prenos zvuka bez gubitaka u kvalitetu, uključujući Dolby Atmos i DTS:X, pružajući bogatije i sveobuhvatnije iskustvo slušanja.

Ukratko, Dolby Atmos dodaje 3D element surround zvuku proizvodeći zvukove iznad slušaoca, kao i zvukove koji dolaze spreda i otpozadi u tradicionalnoj 5.1 ili 7.1 postavci.

Zahtevi za TV i kablove

Što se tiče televizora, HDMI ARC je podržan na većini modernih modela, ali je obično samo jedan HDMI port označen kao ARC-kompatibilan. Ako koristite soundbar ili AV receiver, biće vam potrebna veza od njegovog ARC porta do ARC porta na vašem TV-u. Za eARC, potreban vam je TV sa HDMI 2.1 portom, koji se nalazi na novijim modelima.

Za ostvarivanje ARC veza preporučuje se HDMI kabl velike brzine. Za eARC će raditi i standardni HDMI kabl sa Ethernetom i HDMI kabl velike brzine sa Ethernetom.

Iako će mnogi postojeći HDMI kablovi velike brzine raditi dobro sa obe vrste veza, ultra-brzi HDMI kablovi nude robusnije performanse za potrebe veće širine opsega, kao što su 8K i 4K 120Hz video i nekompresovan Dolby Atmos zvuk.

HDMI ARC / eARC

Dakle, da li vam je potreban HDMI ARC ili eARC?

Odgovor je verovatno da, s obzirom na prednosti dvosmernih prenosa zvuka, boljeg kvaliteta zvuka i generalnog praćenja tehnoloških trendova. Naravno, ako vaš trenutni AV sistem funkcioniše i zadovoljni ste njime, verovatno nema smisla potpuno ga rasklapati da biste uključili novi ultra-brzi HDMI kabl. Za vašu sledeću kupovinu televizora imajte ove standarde na umu.

Pogodnost da morate povezati samo jedan kabl od vašeg pametnog TV-a do vašeg soundbar-a čini san o „bežičnoj“ postavci iz perspektive gledaoca mnogo lakšim nego što je to ranije bio slučaj.

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Povezani naslovi

Možda Vas interesuje

Klipschov Dolby Atmos zvučni sistem Flexus...

Najnoviji član Klipsch Flexus serije zvučnih sistema, Flexus Core 300, oglašava se kao prvi zvučni sistem...

LG pametni hub za dom ima...

ThinQ ON je hub pogonjen AI tehnologijom koji može povezati i kontrolisati LG uređaje i druge...

Kuhinjski aparati kompanije Midea prvi koriste...

Nakon što je Konzorcijum za bežičnu energiju (WPC) objavio da je finalizovao svoj Ki standard za...

Stiže robotski usisivač koji može da...

Najnoviji robot-usisivač kompanije Roborock ima šasiju sa automatskim podizanjem koja može da podigne svoje telo kako...

BMW M Visionary Materials Seat –...

BMW Grupa je dobila nagradu za BMW M Visionary Materials Seat na osnovu toga što je...

Porsche Design Tower Bangkok: Luksuzni život...

Ako ne želite da se bavite mukama vezanim za posedovanje zemljišta, možda će vam više odgovarati...

Technics ima prve bežične zvučnike: SC-CX700

Zvučnici poseduju svoj pojačivač i HDMI ARC kako bi momentalno postali kućni bioskop, iako su 2.0...

Friteza koju nikada niste zamislili da...

Nova Midea Flexify French Door Air Fryer Oven je tu da unapredi vašu kuhinju. Sa najmanje...

Konačno dostupna na Hisense televizorima

Čekanje je gotovo! Jedna od najvećih želja korisnika svih Hisense televizora je uslišena - Max streaming...

IFA 2024: Tehnologija TCL – ovih...

Nova napredna tehnologija pod nazivom Mini LED QLED, koju je na tržište donela pionirska marka televizora...