HDMI priključak je uveden 2002. godine, možda je najčešći kabl koji svet poseduje, prenoseći do 8K video i višekanalni zvuk na televizore bilo koje veličine ili tipa. Osim prenosa u jednom smeru, postoje opcije povratka informacija u suprotnom smeru. Ključni parametar uz tim HDMI kabla je oznaka ARC.
ARC označava Audio Return Channel (Povratni audio kanal), a eARC označava Enhanced Audio Return Channel (Poboljšani povratni audio kanal). ARC je uveden kao deo HDMI 1.4b specifikacije i omogućava dvosmerno kretanje audio podataka preko HDMI kabla do i od televizora. Standardni, pre-ARC HDMI port, podržava samo video i audio koji se prenose sa izvornog uređaja direktno na televizor ili neku drugu vrstu ekrana.
Najveća praktična primena ARC-a je imati samo jedan kabl koji povezuje pametni TV i jedan od soundbara ili neki drugi eksterni zvučni sistem, što bi ranije zahtevalo više kablova. U 2024. godini, televizori u svim cenovnim rangovima će dolaziti sa HDMI ARC ili eARC portovima.
Kako se HDMI ARC i eARC razlikuju od običnih HDMI portova
Kao što je već pomenuto, HDMI ARC – ili Povratni audio kanal – nudi jednu ogromnu prednost: osim prijema zvuka i videa, vaš TV može slati zvuk nazad preko istog HDMI kabla. To znači da se zvuk iz ugrađenih streaming aplikacija na TV-u kao što su Netflix, kao i uređaji povezani na TV preko njegovih drugih HDMI portova kao što su gejming konzole ili jedan od 4K Blu-ray plejera, može usmeriti ka eksternim zvučnim sistemima kao što su soundbar ili AV receiver.
Rezultat: manje kablova (ili čak samo jedan kabl koji povezuje TV i soundbar) u vašem kućnom bioskopu.
Razlika između HDMI ARC i HDMI eARC
Dakle, šta je novo što „e“ u eARC donosi? Šta znači „poboljšano“ za HDMI vezu? Odgovor je da je eARC, uveden kao deo HDMI 2.1 standarda, doneo nekoliko važnih poboljšanja, posebno u kvalitetu i vrsti audio formata koje može podržati.
Dok je HDMI ARC ograničen na kompresovane audio formate poput Dolby Digital, Dolby Digital Plus i DTS, HDMI eARC je znatno veća širina opsega koja omogućava prenos zvuka bez gubitaka u kvalitetu, uključujući Dolby Atmos i DTS:X, pružajući bogatije i sveobuhvatnije iskustvo slušanja.
Ukratko, Dolby Atmos dodaje 3D element surround zvuku proizvodeći zvukove iznad slušaoca, kao i zvukove koji dolaze spreda i otpozadi u tradicionalnoj 5.1 ili 7.1 postavci.
Zahtevi za TV i kablove
Što se tiče televizora, HDMI ARC je podržan na većini modernih modela, ali je obično samo jedan HDMI port označen kao ARC-kompatibilan. Ako koristite soundbar ili AV receiver, biće vam potrebna veza od njegovog ARC porta do ARC porta na vašem TV-u. Za eARC, potreban vam je TV sa HDMI 2.1 portom, koji se nalazi na novijim modelima.
Za ostvarivanje ARC veza preporučuje se HDMI kabl velike brzine. Za eARC će raditi i standardni HDMI kabl sa Ethernetom i HDMI kabl velike brzine sa Ethernetom.
Iako će mnogi postojeći HDMI kablovi velike brzine raditi dobro sa obe vrste veza, ultra-brzi HDMI kablovi nude robusnije performanse za potrebe veće širine opsega, kao što su 8K i 4K 120Hz video i nekompresovan Dolby Atmos zvuk.
Dakle, da li vam je potreban HDMI ARC ili eARC?
Odgovor je verovatno da, s obzirom na prednosti dvosmernih prenosa zvuka, boljeg kvaliteta zvuka i generalnog praćenja tehnoloških trendova. Naravno, ako vaš trenutni AV sistem funkcioniše i zadovoljni ste njime, verovatno nema smisla potpuno ga rasklapati da biste uključili novi ultra-brzi HDMI kabl. Za vašu sledeću kupovinu televizora imajte ove standarde na umu.
Pogodnost da morate povezati samo jedan kabl od vašeg pametnog TV-a do vašeg soundbar-a čini san o „bežičnoj“ postavci iz perspektive gledaoca mnogo lakšim nego što je to ranije bio slučaj.