HDMI ARC i HDMI eARC: Koje su razlike?

Iza svake dobre kućne bioskopske postavke nalazi se HDMI kabl. Iako HDMI kablovi možda nisu najuzbudljivija stvar u AV sistemu, bitno je znati koliko su oni ključni za njegovo pravilno funkcionisanje.

HDMI priključak je uveden 2002. godine, možda je najčešći kabl koji svet poseduje, prenoseći do 8K video i višekanalni zvuk na televizore bilo koje veličine ili tipa. Osim prenosa u jednom smeru, postoje opcije povratka informacija u suprotnom smeru. Ključni parametar uz tim HDMI kabla je oznaka ARC.

ARC označava Audio Return Channel (Povratni audio kanal), a eARC označava Enhanced Audio Return Channel (Poboljšani povratni audio kanal). ARC je uveden kao deo HDMI 1.4b specifikacije i omogućava dvosmerno kretanje audio podataka preko HDMI kabla do i od televizora. Standardni, pre-ARC HDMI port, podržava samo video i audio koji se prenose sa izvornog uređaja direktno na televizor ili neku drugu vrstu ekrana.

Najveća praktična primena ARC-a je imati samo jedan kabl koji povezuje pametni TV i jedan od soundbara ili neki drugi eksterni zvučni sistem, što bi ranije zahtevalo više kablova. U 2024. godini, televizori u svim cenovnim rangovima će dolaziti sa HDMI ARC ili eARC portovima.

Kako se HDMI ARC i eARC razlikuju od običnih HDMI portova

Kao što je već pomenuto, HDMI ARC – ili Povratni audio kanal – nudi jednu ogromnu prednost: osim prijema zvuka i videa, vaš TV može slati zvuk nazad preko istog HDMI kabla. To znači da se zvuk iz ugrađenih streaming aplikacija na TV-u kao što su Netflix, kao i uređaji povezani na TV preko njegovih drugih HDMI portova kao što su gejming konzole ili jedan od 4K Blu-ray plejera, može usmeriti ka eksternim zvučnim sistemima kao što su soundbar ili AV receiver.

Rezultat: manje kablova (ili čak samo jedan kabl koji povezuje TV i soundbar) u vašem kućnom bioskopu.

HDMI ARC/ eARC

Razlika između HDMI ARC i HDMI eARC

Dakle, šta je novo što „e“ u eARC donosi? Šta znači „poboljšano“ za HDMI vezu? Odgovor je da je eARC, uveden kao deo HDMI 2.1 standarda, doneo nekoliko važnih poboljšanja, posebno u kvalitetu i vrsti audio formata koje može podržati.

Dok je HDMI ARC ograničen na kompresovane audio formate poput Dolby Digital, Dolby Digital Plus i DTS, HDMI eARC je znatno veća širina opsega koja omogućava prenos zvuka bez gubitaka u kvalitetu, uključujući Dolby Atmos i DTS:X, pružajući bogatije i sveobuhvatnije iskustvo slušanja.

Ukratko, Dolby Atmos dodaje 3D element surround zvuku proizvodeći zvukove iznad slušaoca, kao i zvukove koji dolaze spreda i otpozadi u tradicionalnoj 5.1 ili 7.1 postavci.

Zahtevi za TV i kablove

Što se tiče televizora, HDMI ARC je podržan na većini modernih modela, ali je obično samo jedan HDMI port označen kao ARC-kompatibilan. Ako koristite soundbar ili AV receiver, biće vam potrebna veza od njegovog ARC porta do ARC porta na vašem TV-u. Za eARC, potreban vam je TV sa HDMI 2.1 portom, koji se nalazi na novijim modelima.

Za ostvarivanje ARC veza preporučuje se HDMI kabl velike brzine. Za eARC će raditi i standardni HDMI kabl sa Ethernetom i HDMI kabl velike brzine sa Ethernetom.

Iako će mnogi postojeći HDMI kablovi velike brzine raditi dobro sa obe vrste veza, ultra-brzi HDMI kablovi nude robusnije performanse za potrebe veće širine opsega, kao što su 8K i 4K 120Hz video i nekompresovan Dolby Atmos zvuk.

HDMI ARC / eARC

Dakle, da li vam je potreban HDMI ARC ili eARC?

Odgovor je verovatno da, s obzirom na prednosti dvosmernih prenosa zvuka, boljeg kvaliteta zvuka i generalnog praćenja tehnoloških trendova. Naravno, ako vaš trenutni AV sistem funkcioniše i zadovoljni ste njime, verovatno nema smisla potpuno ga rasklapati da biste uključili novi ultra-brzi HDMI kabl. Za vašu sledeću kupovinu televizora imajte ove standarde na umu.

Pogodnost da morate povezati samo jedan kabl od vašeg pametnog TV-a do vašeg soundbar-a čini san o „bežičnoj“ postavci iz perspektive gledaoca mnogo lakšim nego što je to ranije bio slučaj.

Povezani naslovi

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

Samsung pretvara vaš Galaxy telefon u...

Negde sledeće godine, Samsung korisnici bi trebali da dobiju pristup istoj pogodnosti koju iPhone korisnici imaju...

Slušalice ili zdravstvena tehnologija? Upoznajte OtoSet:...

Prema lekarima, vaše uši su čuda koja se samostalno čiste i ne zahtevaju bockanje ili guranje....

Žaluzine na solarni pogon: Blinds 2go...

Nadogradnja solarnog punjača biće dostupna na električnim roletnama i rimskim zavesama, omogućavajući vam da unapredite svoje...

LG unapređuje webOS gejming iskustvo pomoću...

Kompanija LG Electronics (LG) udružila je snage sa Famobijem, nemačkim studijom za razvoj HTML igara, kako...

LG UltraGear GX7: Kada vaš monitor...

Ako su vaši refleksi oštri, ali vam je monitor zaglavljen u kamenoj eri osvežavanja, LG ima...

Tuš karaoke: Upoznajte JOMOO Xiaomi K8,...

Ako su vaše boce šampona služile kao mikrofon, vreme je za nadogradnju. Ljubitelji pevanja u kupatilu,...

TOP 5: načina na koje pametni...

Da biste maksimalno iskoristili pametni zvučnik, možda ćete morati da prilagodite način na koji pristupate svakodnevnim...

Xiaomi Mijia grejalica sa grafenskim uljem...

Radijator ima 13 rebara, a grejna površina je obložena grafenom. Grafen oslobađa infracrvene svetlosne talase slične...

Xiaomi lansira Mijia Pro Cross 508L...

Xiaomi je predstavio svoj najnoviji visokotehnološki kućni uređaj, Mijia frižider Pro Cross 508L, koji se može...

KEF i Savoir žele da vam...

Britanski KEF proizvodi neke od najboljih zvučnika na svetu, baš kao što britanski Savoir proizvodi neke...