Kako odabrati odgovarajući bežični ruter
Sa gomilom povezanih kućnih proizvoda, pametnih televizora, smartfona i drugih mobilnih uređaja koji ušravljaju našim životima, sada je važnije nego ikada da opskrbimo svoj dom ili poslovni prostor bežičnim ruterom koji može da podnese povećanu potrebu za bežičnim povezivanjem. Kada birate novi ruter, u razmatranje bi trebalo da uzmete veličinu prostora koji pokrivate i broj klijenata, kao i vrste uređaja koji će se povezivati na ruter.
Radijski pojasevi
Ako imate mnogo uređaja na mreži koji se bore za svoj deo protoka, tropojasni ruter je rešenje za vas. Oni koriste tri pojasa – jedan radi na 2,4 GHz a dva rade na 5 GHz i tako balansiraju opterećenje. Na primer, možete da zadužite jedan od dva frekvencijska pojasa od 5 GHz da obavlja zadatke kao što su strimovanje video materijala ili skidanje torenata, a ostavite drugi pojas od 5 GHz za igranje video igara preko interneta. Time ostavljate frekvencijski pojas od 2,4 GHz za aplikacije koje ne zahtevaju veliki protok.
Bežični protokoli
Najrasprostranjeniji bežični protokol, 802.11ac, omogućava maksimalni (u teoriji) prenos podataka od 5.400 Mbps i radi na frekvencijskim pojasevima od 2,4 GHz i 5 GHz. On koristi MIMO (Multiple Input Multiple Output) tehnologiju, koja se oslanja na nekoliko antena koje šalju i primaju do osam prostornih strimova, što za rezultat ima poboljšan učinak. On takođe podržava tehnologiju za formiranje snopa (beamforming), koja šalje Wi-Fi signal direktno do klijenta umesto da ga emituje u svim pravcima.
Takođe podržava i usmeravanje frekvencijskog pojasa, što omogućava ruteru da odabere najefikasnije radijske pojaseve gledajući na opterećenost mreže, dostupnost pojaseva i domet.
Najnoviji bežični protokol, 802.11ax, poznatiji kao Wi-Fi 6 ili HE (High Efficiency) Wireless, predstavlja evoluciju tehnologije protokola 802.11ac koja obećava veću propusnu moć (do 4,8 Gbps), manje zagušene mreže, kapacitet za više klijenata i bolji domet, zahvaljujući nekolicini novih i unapređenih bežičnih tehnologija uključujući OFDMA (Orthogonal Frequency-Division Multiple Access) i TWT (Target Wake Time). OFDMA poboljšava ukupnu propusnu moć tako što razlaže Wi-Fi kanale na potkanale, omogućavajući da do 30 korisnika dele jedan kanal u isto vreme.