Yamaha R-N1000A – Solidan zvuk za traženu cenu

Ovo je Yamaha striming pojačavač koji koristi tehnologiju iz viših analognijih pojačavača, dok dodaje MusicCast striming i digitalne ulaze za dobro upakovane performanse po pristupačnoj ceni.

‘N’ u Yamaha brojevima proizvoda označava umrežavanje i pametne funkcije. Pojačavači iz svake serije najbolje ilustruju različite nivoe. Na vrhu audiophile 5000 serije, samo pojačanje unapred će vas koštati £16k+. 3000 serija održava punu analognu hi-fi osetljivost na nižem nivou komponenata: integrisani pojačavač košta £6499. Zatim, kao relativno nov dodatak nižoj 2000 seriji, £3199 R-N2000A dodao je punu sekciju striminga na vrh analognog pojačanja u vrlo uspešan i nagrađivan pametni pojačavač. 

Dakle, imamo seriju 1000 i R-N1000A od 1250€. Yamaha ga označava kao mrežni „risiver“. Ovde je to dvokanalni stereo, i „risiver“ samo znači „pojačavač sa radiom“. Ok, nije samo „radio“. Ima potpuno integrisan MusicCast: Yamaha-in striming, kao i multiroom platformu. Ovo je dobro ustaljeno i takođe redovno ažurirano; nedavno je imalo veliku reviziju, uključujući dodatak Roon kompatibilnosti.

Izgrada i objekti

Ako poznajete snažnije pojačala od Yamahe, prepoznaćete puno toga što je prisutno u modelu R-N1000A.

Tu je sistem uzemljenja u jednoj tački, deo Yamahinog koncepta niske impedanse, sa debelim žicama za uzemljenje i dodatnim zavrtnjem koji spaja izlaz iz sekcije pojačala za snagu, sve to radi jačanja uzemljenja i poboljšanja odnosa signal-šum pojačala.

Yamaha R-N1000A

Ima i prilagođeni transformator za napajanje i blok kondenzatore koji snabdevaju analognu sekciju pojačanja koja se pridržava istih simetričnih principa rasporeda kao i sva vrhunska pojačala; Yamaha naziva ovaj koncept ‘ToP-ART’ (Total Purity Audio Reproduction Technology), koji kombinuje pažljivu simetriju sa direktnošću signala i, poslednjim ključnim elementom, niskovibracionim šasijem visoke krutosti. Poprilično je impresivno videti smolom uokvirenu „Art Base“ koja opstaje u seriji 1000, zajedno sa dvostrukim dnom šasije, gvozdenom pločom za prigušivanje debljine 1 mm na dnu šasije i nogama protiv rezonance.

Sve to prema Yamahinoj nameri postizanja ‘pravog zvuka’, koji se različito opisuje, ali naša omiljena definicija kaže da se odnosi na stvarno iskustvo muzike – „pravljenje talasa u vašem srcu“. Snaga se daje kao 2 x 100W na 8 oma, sa pokretanjem oba kanala u punom rasponu, dozvoljavajući 0,07% THD, što je prilično hi-fi cifra. Sve vrste drugih merenja guraju ovo na citiranih 145W i do citiranih 2 x 290W dinamičke snage na 2 oma.

Šta možete priključiti? Ovo nije AV prijemnik sa mnoštvom konektora pozadi, zapravo je vrlo prostrano nazad, ali mislimo da je izbor ulaza dobro odabran. Postoje tri analogna linijska ulaza, jedan označen za CD, plus četvrti analogni ulaz sa uzemljenjem za gramofon. Postoje dva optička digitalna ulaza i jedan koaksijalni. Odlično je videti i USB-B konekciju za računar, nešto što često nedostaje na digitalnim sekcijama stereo pojačala poput ovog, ali je neophodno za reprodukciju najviših nivoa digitalnih datoteka, do 32-bit 352.8kHz/384kHz PCM ili DSD512, zahvaljujući sposobnostima ESS Sabre ES9080Q DAC-a koji vrši konverziju.

Postoji još jedan digitalni ulaz – HDMI ARC, koji možete priključiti na ARC-kompatibilan HDMI ulaz vašeg TV-a da reprodukujete sav zvuk sa TV-a nazad na prijemnik. Ovo razlikuje R-N1000A od nižih modela koji nemaju HDMI, čineći ga kompletnim rešenjem za kućnu zabavu za zvuk TV-a i filmova, kao i za muziku.

Moglo bi se reći da postoji mnogo više digitalnih ulaza, jer pored Bluetooth-a postoji AirPlay strimovanje, dok MusicCast modul donosi sve glavne striming servise, i plaćene i besplatne, zajedno sa internet radijem. I na kraju, ispunjavajući Yamahinu opis ovog uređaja kao ‘prijemnika’, postoji FM tjuner za analogni radio i DAB+ tjuner za digitalni radio, oba zahtevaju povezivanje antene.

Yamaha R-N1000A

Postavljanje

Šasija je čvrsta: nije previše glomazna, ali je teška 12 kg. Postoji Ethernet konekcija kao alternativa za Wi-Fi mrežu, nekoliko servisnih ulaza i izlaz za subwoofer. Na kraju, dva seta čvrstih i pozlaćenih terminala za zvučnike; ako koristite oba seta. Yamaha kaže da morate imati zvučnike koji ostaju iznad 8 oma. Čak i sa jednim setom, ako imate zvučnike s nižim otporom, trebate obavestiti pojačalo putem naprednog menija za postavljanje.

Zbog stereo nasleđa ove jedinice nema displeja koji bi zagađivao glavnu šasiju; skriven je ispod, na prednjem delu niskog crnog odeljka ispod glavne fasade. Isti je prilično mali, tako da je primamljivo pokrenuti MusicCast za bolji povrat informacija. MusicCast omogućava ovoj jedinici da deli svoje ulaze sa bilo kojom drugom MusicCast opremom u kući.

Yamaha R-N1000A

Slušanje sesija

Aplikacija MusicCast ima internetski radio – naziva se Net Radio; funkcija pretrage pronalazi vaše omiljene stanice i naravno, možete pregledati ceo svet različitih stanica koje pružaju streaming besplatno.

Yamaha žima i pravi FM radio prijemnik i digitalne radio prijemnike. Čak je i isporučena žičana antena bila dovoljna za prijem DAB+ signala. HDMI veza je besprekorna i to čini ovu Yamahu ne samo impresivnom muzičkom mašinom, već i rešenjem za zvuk vašeg televizora. Ako trenutno slušate preko TV zvučnika, onda vam puštanje muzike preko R-N1000A i dobrog para stereo zvučnika može promeniti život. Čak i ako imate soundbar, mi bismo uvek odabrali relativno čist stereo rešenje u odnosu na virtualizovano uranjanje. U zavisnosti od vaših zvučnika, možete dodati subwoofer na izlaz sa Yamahom, ali je lakše bez njega.

Konačna presuda

Dakle, 5000, 3000, N2000, N1000 – linija nasledstva je jasna. R-N1000 kombinuje dobro odabran set digitalnih veština sa čvrstom amplifikacijom i zvučnim performansama, u stereo pojačalu pogodnom za muziku, kao i za punu TV i filmsku zabavu zahvaljujući HDMI ulazu. Izvrsna aplikacija i daljinski vas uvek dovode tamo gde želite.

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde