Airspeeder je pravi F1 „leteći bolid“ iz budućnosti

Izgleda da će nam leteći automobili stići brže nego što smo mislili, i verovatno će ih predstaviti neko od koga bismo to najmanje očekivali. Slabo poznata kompanija iz južne Australije ulaže velike napore da napravi najbolje električne leteće automobile visokih performansi na svetu, a inspiraciju su potražili ni manje ni više nego u Formuli jedan.

Airspeeder MK4 je električna letelica sa vertikalnim poletanjem i sletanjem (eVTOL) kojom upravlja pilot i predstavljena je kao „prvi električni leteći bolid na svetu“. Sličnog dizajna kao i model MK3, ali sa još većim poklopcem kabine u stilu borbenih aviona (kako bi u letelicu stao čovek pilot), MK4 ima osam elektromotora koji se mogu nakriviti i koji zajedno isporučuju 540 konjskih snaga. Takođe ima osam propelera od ugljeničnih vlakana, kao i zamenjivu bateriju.

Sa masom od 120 kg kad je prazan i maksimalnom masom za poletanje od 881 kg, MK4 ubrzava od 0-100 km/h za 2,3 sekunde i ima maksimalnu brzinu od 160 km/h, ali može da ide i do 200 km/h bez ograničenja brzine.

Za snagu je zadužena zamenjiva baterija od 500 kW koja omogućava od 5 do 20 minuta letenja. Sa Airspeeder trkačkim letelicama obavezno morate ići u pit stop, što čini da se osećate kao da učestvujete na pravoj trci. Dalje, MK4 ima sofisticiranu telemetriju koja momentalno prenosi operativne trkačke podatke do ekipe u pit stopu i do fabrike.

Letelica ima osam kamera, prednji radar, bočni LIDAR senzor i aktivni visinomer za maksimalnu bezbednost. U kabini, pilot ima vizir sa tehnologijom proširene stvarnosti koja osigurava da se neće izgubiti na nebu.

Povezani naslovi

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

Audi predstavlja Q6 e-tron u ekstremnim...

Audi istražuje potpuni potencijal quattro pogona na sve točkove sa Q6 e-tron terenskim konceptom. Dizajniran da...

Da li je North Face konačno...

Nova čizma Summit Series Offtrail TR nije prvi pokazatelj agresivnog pokušaja da se dosegne vrh planine...

Salomon ski cipele S/Pro Supra Dual...

BOA sistem dominira ski čizmama već nekoliko sezona. Polarizujući sistemi sa točkićima i kablovima ne odlaze...

Salomon potpuno redizajnira njihovu popularnu QST...

Skije imaju mladalački izgled sa sedam različitih grafika u kolekciji, sve sa pastelnim bojama i naglašenim...

Toyota predstavlja novi sistem gorivnih ćelija

Toyota Motor Corporation (Toyota) razvila je novi sistem gorivnih ćelija (FC - Fuel Cell), svoj sistem...

Euro NCAP objavljuje „Godina u brojevima...

U 2024. godini pravila ocenjivanja bezbednosti putničkih automobila Euro NCAP-a nisu se promenila i objavljene su...

Genesis koncept terenskog vozila GV60

Koncept Genesis GV60 Mountain Intervention Vehicle (MIV) je predstavljen na Svetskom ekonomskom forumu (WEF) u Davosu,...

Ljuti bik se spušta niz snežne...

Fallon, snowboarder iz Toms Rivera, Nju Džersi, nije kupio novi automobil niti promenio karijeru da postane...

Hublotov Big Bang Unico Novak Đoković...

Hublot je napravio jedinstveni reciklirani i lagani sat koji obuhvata samu suštinu Đokovićevog pobedničkog mentaliteta. Najnovija...

GENESIS PREDSTAVLJA TEHNOLOGIJU GREJANIH VETROBRANSKIH STAKALA

Dizajnirana da učini vožnju zimi sigurnijom i praktičnijom nego ikada, Metal-Coated Heated Glass (Grejano staklo sa...
Izgleda da će nam leteći automobili stići brže nego što smo mislili, i verovatno će ih predstaviti neko od koga bismo to najmanje očekivali. Slabo poznata kompanija iz južne Australije ulaže velike napore da napravi najbolje električne leteće automobile visokih performansi na svetu, a inspiraciju su potražili ni manje ni više nego u Formuli jedan. Airspeeder MK4 je električna letelica sa vertikalnim poletanjem i sletanjem (eVTOL) kojom upravlja pilot i predstavljena je kao „prvi električni leteći bolid na svetu“. Sličnog dizajna kao i model MK3, ali sa još većim poklopcem kabine u stilu borbenih aviona (kako bi u letelicu stao čovek pilot), MK4 ima osam elektromotora koji se mogu nakriviti i koji zajedno isporučuju 540 konjskih snaga. Takođe ima osam propelera od ugljeničnih vlakana, kao i zamenjivu bateriju. Sa masom od 120 kg kad je prazan i maksimalnom masom za poletanje od 881 kg, MK4 ubrzava od 0-100 km/h za 2,3 sekunde i ima maksimalnu brzinu od 160 km/h, ali može da ide i do 200 km/h bez ograničenja brzine. Za snagu je zadužena zamenjiva baterija od 500 kW koja omogućava od 5 do 20 minuta letenja. Sa Airspeeder trkačkim letelicama obavezno morate ići u pit stop, što čini da se osećate kao da učestvujete na pravoj trci. Dalje, MK4 ima sofisticiranu telemetriju koja momentalno prenosi operativne trkačke podatke do ekipe u pit stopu i do fabrike. Letelica ima osam kamera, prednji radar, bočni LIDAR senzor i aktivni visinomer za maksimalnu bezbednost. U kabini, pilot ima vizir sa tehnologijom proširene stvarnosti koja osigurava da se neće izgubiti na nebu.