Bosch je upravo završio testiranje svoje nove tehnologije kočenja na žicu na javnim putevima. Boschov razvojni tim je putovao više od 3.300 km kroz nekoliko klimatskih zona da bi stigao do Arktičkog kruga za šest dana … u Nissanu Ariya.
Tehnologija, poznata kao hidraulično kočenje na žicu, uklanja mehaničku vezu između kočionog sistema i papučice kočnice. Sistem funkcioniše tako što pritiska kočione pločice na rotirajući disk kada se aktivira daljinskim upravljanjem – stvarni zahtev vozača za kočenjem šalje se sistemu kočenja na žicu samo kao električni signal.
Tehnologija štedi na težini i prostoru za instalaciju eliminacijom potrebe za hidraulikom – to jest, crevima, rezervoarima, kočionim cilindrima i kontrolnim jedinicama. Bosch navodi da je već primio narudžbine od proizvođača automobila i predviđa da će preko 5,5 miliona vozila širom sveta imati kočenje na žicu do 2030. godine.
Boschov novi sistem kočenja na žicu funkcioniše tako što pritiska kočione pločice na rotirajući disk kada se aktivira daljinskim upravljanjem. Ovo su velike vesti za proizvođače električnih vozila, koja zavise od laganog dizajna da bi povećala svoj domet.

Tehnologija uključuje dva nezavisna hidraulična kočiona aktuatora – jedan na žicu i jedan ESP (elektronski program stabilnosti) aktuator. Ovo rešenje eliminiše potrebu za redundansom potrebnom za konvencionalne integrisane sisteme kočenja snage, kod kojih mogu doći do kvarova u mehaničkoj vezi sa papučicom kočnice.
Još jedna velika prednost ove tehnologije jeste što je lakše proizvesti verzije vozila sa volanom na desnoj i levoj strani, zahvaljujući fleksibilnosti u tome gde se kočioni aktuatori mogu instalirati. Takođe je moguće osmisliti nove koncepte papučica kočnica koje imaju znatno manji hod, što oslobađa prostor za inovativna dizajnerska rešenja u unutrašnjosti vozila.
Štaviše, u slučaju kvara, ESP i aktuator kočnice na žicu mogu nezavisno povećati potrebni pritisak na sve četiri točka, pošto su povezani na zasebne kanale električnog sistema.