Nema sumnje da je dolazak velikih jezičkih modela i AI chatbotova poput ChatGPT-a i Google Geminija obeležio značajan trenutak u širenju AI (veštačke inteligencije) tehnologija. Od kada su se prvi put pojavili na horizontu, ovi alati su brzo postali važan deo naših života. Danas nije retkost naleteti na kompanije koje pričaju o različitim načinima na koje lideri nameravaju da implementiraju AI funkcije u različite sektore, od zdravstvene zaštite i finansija do kreativnih alata i automobilske tehnologije.
Oni koji su upoznati sa novijim razvojem u automobilskoj industriji možda već znaju da kompanije poput Tesla i Google (sa svojom kompanijom za samovozeće automobile Waymo) rade na integraciji tehnologije zasnovane na AI i ML (mašinskom učenju) u svoje automobile već nekoliko godina. Zapravo, tekući AI bum je samo ubrzao tempo kojim automobilske kompanije rade na integraciji AI u svoja vozila. S obzirom na ranu fazu razvoja, još uvek postoji neizvesnost o putanji koju će vozila sledeće generacije zauzeti kako AI postane sve prisutnija.
Podrazumeva se da će mnogi razvojni projekti, zasnovani na AI, u automobilskoj industriji biti usmereni na tehnologije samovozećih automobila. Danas većina novih automobila ima neki nivo naprednih sistema za pomoć vozačima (ADAS) koji koriste komponente poput kamera, senzora i radara kako bi omogućili funkcije poput prepoznavanja saobraćajnih znakova, upozorenja o napuštanju trake i detekcije pešaka.
Iako potpuno autonomna vožnja možda još nije spremna, ADAS tehnologije će nastaviti da se razvijaju i veruje se da će vozila sledeće generacije doživeti veliki skok u svojoj funkcionalnosti. Dva najvažnija područja će biti u ostvarivanju lokalizacije u stvarnom vremenu (prepoznavanje i reagovanje na uslove okoline) i uopštim inteligentnim transportnim sistemima, gde vozila međusobno komuniciraju i sa infrastrukturom puta kako bi prepoznala, prilagodila se i reagovala na promene u uslovima okoline u stvarnom vremenu.
Mnoga ova vozila budućnosti će postati izuzetno dobra u lokalizaciji u stvarnom vremenu. Buduća vozila će, umesto da se ponašaju kao samostalni entiteti, moći da postanu deo inteligentnog transportnog sistema.
Doba povezanih samovozećih automobila
Jednom kada osnovna infrastruktura potrebna za automobile koji pripadaju povezanom, inteligentnom transportnom sistemu bude postavljena, biće moguće da vozila rade kao kontrolisani povezani sistem – za razliku od postojećeg sistema gde svaki pojedinačni automobil na putu deluje kao nezavisni entitet sa minimalnom svesnošću o drugim entitetima na putu.
Kada se ovi [ciljevi] postignu, kontrola vozila mogla bi se prebaciti sa mreže nezavisnih i promenljivih pojedinaca na kontrolisani povezani sistem koji koristi informacije o uslovima i namerama kako bi sve funkcionisalo glatko i efikasno. U ovom inteligentnom transportnom sistemu, teret bezbedne vožnje nije samo na vozaču. Dok osoba i dalje ostaje deo sistema, vozilo će igrati jednako važnu ulogu u osiguravanju da svi na putu dožive bezbedniju, „glatkiju“ i efikasniju vožnju nego što je trenutno moguće.
S obzirom na vrstu infrastrukture unutar vozila i javne infrastrukture koja će biti potrebna da se ovo ostvari, podrazumeva se da će se prvi od ovih automobila pojaviti u velikim gradovima. Takođe je važno napomenuti da će za realizaciju ovoga biti potrebna neka forma saradnje i kolaboracije sa lokalnim agencijama, posebno gradskim većima i lokalnim vladama.