Naučnici su osmislili revolucionarni novi način za merenje vremena

Naučnici su nedavno iznedrili novi uređaj za merenje vremena koji je drugačiji od svih satova ikada napravljenih. Taj novi merač vremena je zasnovan na principima kvantne mehanike i nedostaje mu „početno vreme“, čime se uvodi potpuno novi nivo kvantne zbrke.

Konvencionalni satovi funkcionišu tako što mere vreme koje je potrebno da bi se završio unapred definisani ciklus ili period između dva intervala. To uključuje pun pokret njihanja klatna ili proteklo vreme između startne i ciljne pozicije osobe koja trči na stazi. I dok ovaj pristup funkcioniše izvrsno u većini slučajeva, istraživači sa Univerziteta Upsala u Švedskoj i Unverziteta Tartu iz Estonije želeli su da istraže potpuno drugačiju metodu za merenje vremena.

Njihov cilj je bio da razviju sat kome ne treba inicijalna referentna tačka, poznatija kao „T nula“. Kako bi ostvarili ovaj ambiciozni zadatak, istraživači su se okrenuli atomima koji su u „Ridbergovom stanju“ – to je stanje u kom elektroni iz atoma postaju vrlo pobuđeni i odgurnuti daleko od nukleusa. Ovo stanje visokog energetskog nivoa može se postići uz pomoć lasera.

Manipulišući Ridbergovim atomima, istraživači su uspeli da naprave sat koji radi na principima kvantne mehanike. Za razliku od tradicionalnih satova, koji mere vreme u odnosu na specifičan vremenski trenutak, ovaj kvantni sat meri vreme kao kontinuirani protok, bez potrebe za referentnom tačkom „T nula“.

Kvantni sat za merenje vremena koristi fenomen kvantne spletenosti – to je koncept u kvantnoj mehanici koji opisuje međusobnu povezanost dve čestice, čak i kada ih razdvaja velika razdaljina. Preko spletenih čestica istraživači su uspeli precizno da izmere protok vremena.

Uređaj za merenje vremena tj. „sat“ koji je proistekao iz ovog istraživanja, u stanju je da meri vremenske sekvence do 81 pikosekunde, ili bilionitog dela sekunde, sa marginom greške ne većom od 8 femtosekundi, ili kvadrilionitog dela sekunde. Umesto da broji jedinice vremena, ovaj uređaj samo prikazuje vreme izvodeći ga iz strukture interferencije, što predstavlja zaista genijalni način za merenje vremena.

Povezani naslovi

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

Povratak Farer GMT Bezel kolekcije

Novi dizajn kućišta, dve veličine i opcije boja ističu unapređenu liniju. Farer ponovo uvodi novu GMT...

ASICS lansira novu patiku GEL-TRABUCO 13...

ASICS ponosno predstavlja novu patiku GEL-TRABUCO 13, najnoviju inovaciju u obući za trčanje po stazama, dizajniranu...

NOVA ERA KTM-A: ORANGE BLOOD KAO...

KTM ulazi u novu fazu! Brend ostaje veran adrenalinu, vrhunskim performansama i moto zajednici, ali sada...

Audi predstavlja Q6 e-tron u ekstremnim...

Audi istražuje potpuni potencijal quattro pogona na sve točkove sa Q6 e-tron terenskim konceptom. Dizajniran da...

Da li je North Face konačno...

Nova čizma Summit Series Offtrail TR nije prvi pokazatelj agresivnog pokušaja da se dosegne vrh planine...

Salomon ski cipele S/Pro Supra Dual...

BOA sistem dominira ski čizmama već nekoliko sezona. Polarizujući sistemi sa točkićima i kablovima ne odlaze...

Salomon potpuno redizajnira njihovu popularnu QST...

Skije imaju mladalački izgled sa sedam različitih grafika u kolekciji, sve sa pastelnim bojama i naglašenim...

Toyota predstavlja novi sistem gorivnih ćelija

Toyota Motor Corporation (Toyota) razvila je novi sistem gorivnih ćelija (FC - Fuel Cell), svoj sistem...

Euro NCAP objavljuje „Godina u brojevima...

U 2024. godini pravila ocenjivanja bezbednosti putničkih automobila Euro NCAP-a nisu se promenila i objavljene su...

Genesis koncept terenskog vozila GV60

Koncept Genesis GV60 Mountain Intervention Vehicle (MIV) je predstavljen na Svetskom ekonomskom forumu (WEF) u Davosu,...
Naučnici su nedavno iznedrili novi uređaj za merenje vremena koji je drugačiji od svih satova ikada napravljenih. Taj novi merač vremena je zasnovan na principima kvantne mehanike i nedostaje mu „početno vreme“, čime se uvodi potpuno novi nivo kvantne zbrke. Konvencionalni satovi funkcionišu tako što mere vreme koje je potrebno da bi se završio unapred definisani ciklus ili period između dva intervala. To uključuje pun pokret njihanja klatna ili proteklo vreme između startne i ciljne pozicije osobe koja trči na stazi. I dok ovaj pristup funkcioniše izvrsno u većini slučajeva, istraživači sa Univerziteta Upsala u Švedskoj i Unverziteta Tartu iz Estonije želeli su da istraže potpuno drugačiju metodu za merenje vremena. Njihov cilj je bio da razviju sat kome ne treba inicijalna referentna tačka, poznatija kao „T nula“. Kako bi ostvarili ovaj ambiciozni zadatak, istraživači su se okrenuli atomima koji su u „Ridbergovom stanju“ – to je stanje u kom elektroni iz atoma postaju vrlo pobuđeni i odgurnuti daleko od nukleusa. Ovo stanje visokog energetskog nivoa može se postići uz pomoć lasera. Manipulišući Ridbergovim atomima, istraživači su uspeli da naprave sat koji radi na principima kvantne mehanike. Za razliku od tradicionalnih satova, koji mere vreme u odnosu na specifičan vremenski trenutak, ovaj kvantni sat meri vreme kao kontinuirani protok, bez potrebe za referentnom tačkom „T nula“. Kvantni sat za merenje vremena koristi fenomen kvantne spletenosti – to je koncept u kvantnoj mehanici koji opisuje međusobnu povezanost dve čestice, čak i kada ih razdvaja velika razdaljina. Preko spletenih čestica istraživači su uspeli precizno da izmere protok vremena. Uređaj za merenje vremena tj. „sat“ koji je proistekao iz ovog istraživanja, u stanju je da meri vremenske sekvence do 81 pikosekunde, ili bilionitog dela sekunde, sa marginom greške ne većom od 8 femtosekundi, ili kvadrilionitog dela sekunde. Umesto da broji jedinice vremena, ovaj uređaj samo prikazuje vreme izvodeći ga iz strukture interferencije, što predstavlja zaista genijalni način za merenje vremena.