Vazduhoplovstvo elektrifikovano novom tehnologijom

Kompanija Faradair planira da razvije i ponudi hibridno-električni putnički avion namenjen regionalnom avio-tržištu. Avion bi trebao da ima do 19 sedišta a pokretao bi ga propeler sa napajanjem iz elektromotora. Neophodnu struju obezbeđivaće mala gasna turbina.

Kako bi se obezbedio dodatni potisak i omogućilo poletanje i sletanje sa kratkih pisti, letelica će imati krila sa tri nivoa, što će joj dati izgled borbenog aviona iz Prvog svetskog rata iako je u pitanju najsavremenija aerodinamika.

Takav avion bi imao daleko manje pokretnih delova od konvencionalnih propelerskih letelica, što smanjuje troškove korišćenja. On bi takođe bio daleko tiši i proizvodio bi manje štetnih gasova. To je letelica koja bi bila ne samo ekonomična, a samim tim i isplativa, već bi takođe bila i tiha i održiva.

Dizajn kompanije Faradair bi omogućio kratka putovanja između gradova kao što su London i Mančester (letove u trajanju do sat vremena) za 25 funti u jednom pravcu – što je manje od cene vozne karte.

Glavni razlog zašto je elektrifikacija aviona komplikovana je to što čak i najbolje baterije skladište daleko manje energije po kilogramu od tradicionalnih avionskih goriva, što ih čini preteškim za napajanje aviona na dugim letovima. Približavamo se cifri od 200 vat [sati] po kilogramu, a potrebno je 1.000 ili 1.500. Dakle daleko smo od onoga što je neophodno za velike letelice.

U kompaniji Faradair planiraju da osposobe ovaj avion za letenje do 2025. Godine, a komercijalna upotreba bi trebalo da počne 2027.

Povezani naslovi

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

Audi predstavlja Q6 e-tron u ekstremnim...

Audi istražuje potpuni potencijal quattro pogona na sve točkove sa Q6 e-tron terenskim konceptom. Dizajniran da...

Da li je North Face konačno...

Nova čizma Summit Series Offtrail TR nije prvi pokazatelj agresivnog pokušaja da se dosegne vrh planine...

Salomon ski cipele S/Pro Supra Dual...

BOA sistem dominira ski čizmama već nekoliko sezona. Polarizujući sistemi sa točkićima i kablovima ne odlaze...

Salomon potpuno redizajnira njihovu popularnu QST...

Skije imaju mladalački izgled sa sedam različitih grafika u kolekciji, sve sa pastelnim bojama i naglašenim...

Toyota predstavlja novi sistem gorivnih ćelija

Toyota Motor Corporation (Toyota) razvila je novi sistem gorivnih ćelija (FC - Fuel Cell), svoj sistem...

Euro NCAP objavljuje „Godina u brojevima...

U 2024. godini pravila ocenjivanja bezbednosti putničkih automobila Euro NCAP-a nisu se promenila i objavljene su...

Genesis koncept terenskog vozila GV60

Koncept Genesis GV60 Mountain Intervention Vehicle (MIV) je predstavljen na Svetskom ekonomskom forumu (WEF) u Davosu,...

Ljuti bik se spušta niz snežne...

Fallon, snowboarder iz Toms Rivera, Nju Džersi, nije kupio novi automobil niti promenio karijeru da postane...

Hublotov Big Bang Unico Novak Đoković...

Hublot je napravio jedinstveni reciklirani i lagani sat koji obuhvata samu suštinu Đokovićevog pobedničkog mentaliteta. Najnovija...

GENESIS PREDSTAVLJA TEHNOLOGIJU GREJANIH VETROBRANSKIH STAKALA

Dizajnirana da učini vožnju zimi sigurnijom i praktičnijom nego ikada, Metal-Coated Heated Glass (Grejano staklo sa...
Kompanija Faradair planira da razvije i ponudi hibridno-električni putnički avion namenjen regionalnom avio-tržištu. Avion bi trebao da ima do 19 sedišta a pokretao bi ga propeler sa napajanjem iz elektromotora. Neophodnu struju obezbeđivaće mala gasna turbina. Kako bi se obezbedio dodatni potisak i omogućilo poletanje i sletanje sa kratkih pisti, letelica će imati krila sa tri nivoa, što će joj dati izgled borbenog aviona iz Prvog svetskog rata iako je u pitanju najsavremenija aerodinamika. Takav avion bi imao daleko manje pokretnih delova od konvencionalnih propelerskih letelica, što smanjuje troškove korišćenja. On bi takođe bio daleko tiši i proizvodio bi manje štetnih gasova. To je letelica koja bi bila ne samo ekonomična, a samim tim i isplativa, već bi takođe bila i tiha i održiva. Dizajn kompanije Faradair bi omogućio kratka putovanja između gradova kao što su London i Mančester (letove u trajanju do sat vremena) za 25 funti u jednom pravcu – što je manje od cene vozne karte. Glavni razlog zašto je elektrifikacija aviona komplikovana je to što čak i najbolje baterije skladište daleko manje energije po kilogramu od tradicionalnih avionskih goriva, što ih čini preteškim za napajanje aviona na dugim letovima. Približavamo se cifri od 200 vat [sati] po kilogramu, a potrebno je 1.000 ili 1.500. Dakle daleko smo od onoga što je neophodno za velike letelice. U kompaniji Faradair planiraju da osposobe ovaj avion za letenje do 2025. Godine, a komercijalna upotreba bi trebalo da počne 2027.