TEST: Samsung Galaxy Z Fold 4 – Mobilni “guru”

Još od kad je predstavio prvi Galaxy Fold, Samsung je jasno stavio do znanja da veruje da budućnost mobilnog računarstva leži u uređajima koji mogu da menjaju oblik iz regularnih „tabli“ u velike ekrane.

Galaxy Z Fold 4 predstavlja najnoviji pokušaj kompanije da ubedi široke narodne mase da su sklopivi telefoni prava stvar. Prošlo je već četiri godine, a Samsung još uvek ima mnogo toga da usavrši kod Z Fold uređaja. Iako na tržištu sklopivih telefona i dalje nedostaje konkurencije, od Samsunga se očekuje da svom flegšip sklopivom modelu najzad da neophodni vetar u leđa kojim bi se opravdala cena koja se za njega traži.

Spoljašnjost je i dalje presvučena mekim, matiranim premazom, dok su ivice, šarka, dugmići i portovi napravljeni od poliranog aluminijuma. Nova i poboljšana šarka predstavlja centralni element ovog sklopivog iskustva. Za razliku od zupčaste konstrukcije koja je primenjena kod prethodna tri modela, telefon Z Fold 4 koristi linearni, rotacioni pristup kako bi se smanjila debljina i masa šarke.

Ekran

Spoljni ekran ima 6,2 inča. Odnos širine i visine je za nijansu kraći nego kod modela Z Fold 3, ali i dalje čini da telefon izgleda više kao daljinski za TV nego bilo šta drugo. Unutrašnji glavni ekran dijagonale 7,6 inča, koji je namenjen za multitasking i napredno korišćenje, jednako je optimizovan kao i spoljni ekran. Ekran poput onih na tablet uređajima je jednako kockast kao i kod prethodnih generacija, a čuvena „brazda“ je i dalje vidljiva u sredini, ali je sada dosta suptilnija i realno vam neće smetati u korišćenju. Ekrani su dosta svetliji, do 1.000 nita (naspram 442 kod Fold 3).

Sklopivi Android uređaji, makar oni koji se transformišu iz telefona u tablet, su suštinski Android tableti. Kada je sklopljen, onda je telefon, kada se rasklopi, postaje tablet. Makar softverski.

To znači da se softverski nedostaci zbog kojih ljubitelji tehnologije s pravom prozivaju Google prenose i na format glavnog ekrana na modelu Z Fold. Pokušavši da reši ovaj problem, Samsung je izbacio Z Fold 4 sa operativnim sistemom Android 12L koji je Google kreirao za uređaje sa velikim ekranima. Najprivlačniji aspekt sistema Android 12L je povećanje za aplikacije koje generalno nisu optimizovane za veće ekrane. Takođe ima i nekoliko gestova i dizajnerskih promena koje više odgovaraju tablet ekranima.

Na modelu Z Fold 4 popularni servisi kompanija Google i Microsoft dobili su korisnički interfejs nalik onom koji viđamo na desktop računarima, pri čemu se različite komponente aplikacija segmentiraju preko ekrana od 7,6 inča na svrsishodan i odmeren način. To ne znači, doduše, da je svaka aplikacija dobila 12L tretman.

U okviru iskustva koje donosi Android 12L (pod OneUI 4.1.1) dolaze i dve nove i poboljšane funkcije za produktivnost: Taskbar i Flex režim. Prvi je sličan bočno postavljenom meniju sa aplikacijama na modelu Z Fold 3, ali je sada pozicioniran u dnu ekrana i sadrži red aplikacija sa brzim pristupom, dve najskorije korišćene aplikacije, dugme za fioku sa aplikacijama i standardne dugmiće za navigaciju. I ne postoji kutijica preko koje možete da aktivirate Taskbar, on se jednostavno automatski pojavi kada otvorite aplikaciju. Novi Taskbar na dnu ekrana sadrži najčešće korišćene aplikacije kako biste imali brz i lak pristup njima.

Fleksibilnost

Ono što je ovde revolucionarno nije kapacitet Taskbara, već njegova sposobnost da otvori do tri aplikacije na ekranu jednostavnim prevlačenjem i puštanjem iz doka. Više ne morate da podešavate parove aplkacija ili idete u nedavno korišćene aplikacije kako biste izabrali one koje želite da koristite na podeljenom ekranu, pozicioniranje svakog prozora određene aplikacije je jednostavno, jer samo treba da ga prevučete do željenog dela ekrana. Z Fold 4 će obaviti sav posao posle toga tako što reorijentiše preostale prozore, kao kada se pomeraju vidžeti i aplikacije kada ih pomerate na početnom ekranu.

Z Fold 4 se pokazao kao sposoban uređaj, baš kao što su obećali u kompaniji Samsung. Aplikacije rade besprekorno, bez obzira da li terate jednu ili više njih, zahvaljujući čipsetu Snapdragon 8+ Gen 1, a 12 GB RAM-a je više nego dovoljno i za najzahtevnije funkcije.

Baterija

Ono što je razočaravajuće je to što kod modela Z Fold 4 nema primetnog napretka po pitanju izdržljivosti u poređenju sa prethodnikom. Za sada, korisnici modela Z Fold 4 će morati da se zadovolje trajanjem baterije na nivou srednje klase. Baterija je dovoljno dobra da izdrži ceo radni dan, ali ćete morati da je napunite pre polaska kući. Kad smo već kod punjenja, Z Fold 4 podržava brzo punjenje do 25W i može da se napuni od 0% do 50% za nekih 30 minuta.

Kamere

Z Fold 4 ima tri kamere pozadi, ali sočiva su unapređena. Kada govorimo o reprodukciji boja, ovaj telefon naginje ka jačoj saturaciji slike, preferirajući svetle, istaknute tonove pre svega. Ako niste baš vični montaži slika, onda bi pretpostavljene postavke na ta tri sočiva trebalo da budu zadovoljavajuće.

Ovo je jedan sposobni, moćni i inovativan telefon, kao što smo i očekivali, i premda Z Fold 4 možda nije idealni mejnstrim sklopivi telefon za potrošače koji bi želeli prošireni faktor oblika, Z Fold je otišao onoliko daleko koliko je u ovom trenutku moguće.

Samsung Galaxy Z Fold 4 specifikacije:

OS

Android 12L, One UI 4.1.1

Čipset

Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)

Memorija

12/256 GB

Kamera

50 Mpx, 10 Mpx, 12 Mpx / 4K@60fps, 1080p@240fps; 4 Mpx, 10 Mpx / 4K@60fps

Ekrani

Spoljašnji – Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, Corning Gorilla Glass Victus 6.2“, 904 x 2316 px, 23.1:9 odnos strana
Unutrašnji – Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak), 7.6“, 183.2 cm2  1812 x 2176 px (~373 ppi), 4:3 odnos strana

Povezivanje

WiFi 6e, BT 5.2, NFC, GPS, USB Type-C 3.2

Dodatno

bočni otisak prsta, Samsung DeX, Samsung Pay, UWB podrška

Baterija

4400 mAh

Dimenzija

Sklopljen – 155.1 x 67.1 x 14.2-15.8 mm
Otvoren – 155.1 x 130.1 x 6.3 mm

Težina

263g

1.000 nita osvetljaja ekrana je praktična nadogradnja, Android 12L čini multitasking intuitivnim i lakim za korišćenje, pouzdane kamere

Mnoge aplikacije još uvek nisu optimizovane za veći ekran, i dalje je skupVelike SAR vrednosti

Cena: 219.990 RSD (za verziju sa 256 GB)

Utisak sa testa

TECH
LIFESTYLE
CENA

Ukupni utisak

Z Fold4 zaslužuje vašu pažnju. Novi načini korišćenja i softverski trikovi koji se otkrivaju dok savijate uređaj tokom svog svakodnevnog života, vas pretvaraju u mobilnog gurua.

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Povezani naslovi

Možda Vas interesuje

Najveći problem tradicionalnih tvrdih frižidera je...

Ako ste ikada koristili „tvrdi“ frižider, znate da ga morate napuniti do pola ledom pre nego...

DJI lansira Neo, kompaktni dron dizajniran...

Dron teži samo 140 grama i može poleteti sa dlana vaše ruke. DJI Neo je jedan...

JLab JBuds Frames dodatak koji naočare...

Sigurno ste čuli za BYOD što znači „ponesi svoj uređaj“, gde se pretežno misli na mobilni...

TEST: LG MyView Smart Monitor –...

Tradicionalno, monitori su pasivni uređaji koji zavise od inteligencije i procesorske snage povezanih uređaja kao što...

Huawei Mate XT Ultimate Design je...

Novi Huawei Mate XT Ultimate Design je uređaj sa HarmonyOS-om, pogonjen Huawei-ovim vlastitim Hisilicon Kirin 9010...

TOP TECH: Samsung Galaxy Watch Ultra...

Iako postoje stiliske razlike, bolno je očigledno da je Samsung napravio listu svega što Apple Watch...

TOP 5: monitori za sisteme sa...

Najbolji za gejming: LG 45 UltraGear OLED zakrivljeni monitor Ako ste bili neodlučni u vezi sa OLED...

HONOR zabeležio nezapamćenu potražnju za Magic...

Nakon evropskog lansiranja najnovijeg sklopivog uređaja HONOR Magic V3 na prošlonedeljnom IFA sajmu, globalni tehnološki brend...

IFA 2024: TECNO MEGA MINI Gaming...

Najmanji vodeno hlađeni gejming MINI PC na svetu je TECNO MEGA MINI Gaming G1, a Pocket...

IFA 2024: TECNO predstavlja MEGABOOK K16S...

Inovativni tehnološki brend TECNO predstavio je svoj MEGABOOK K16S laptop s konceptom „Vidi veće, zvuči glasnije.“...
Z Fold4 zaslužuje vašu pažnju. Novi načini korišćenja i softverski trikovi koji se otkrivaju dok savijate uređaj tokom svog svakodnevnog života, vas pretvaraju u mobilnog gurua.TEST: Samsung Galaxy Z Fold 4 - Mobilni "guru"