5G ili Wi-Fi 6: Koja od ovih tehnologija predstavlja budućnost bežičnog povezivanja?

Sa ekonomske tačke gledišta, 4G LTE i 5G su suštinski skuplji za integrisanje u uređaje sa stanovišta čipseta i softvera, u poređenju sa Wi-Fi 6 (mada kompanije kao što su Marvell i Qualcomm premošćuju taj silicijumski jaz).

Dalje, aspekt licenciranog spektra mobilne širokopojasne mreže uglavnom znači mesečnu pretplatu po uređaju.
Međutim, privatne mobilne mreže su u porastu.

Širenje je drugo pitanje. Danas se mobilna širokopojasna mreža susreće sa velikim izazovima prilikom prolaska kroz zidove i objekte za razliku od Wi-Fi 6 mreže. Mnoge kompanije pokušavaju da reše ovaj problem, ali ti napori su i dalje bez velikog napretka. Međutim, sa optimalnim sredstvima licenciranog spektra srednjeg pojasa 5G može da predstavlja vrlo privlačno rešenje za povezivanje između mašina u slučajevima upotrebe u fabrikama i u procesu automatizacije u otvorenim industrijskim prostorima. S druge strane, Wi-Fi sa svojim tačkama pristupa i brojem instaliranih rutera pruža odlično širenje i performanse za okruženje većine tradicionalnih kampusa.

I na kraju, postoji i skala, Wi-Fi ima značajnu prisutnost u velikim i malim organizacijama, a Wi-Fi 6 donosi poboljšanja po pitanju performansi, latencije, potrošnje energije i broja uređaja prethodne generacije. S druge strane, 5G se tradicionalno koristi zbog redundancije u kritičnim operacijama. Ipak, usvajanje je u značajnom porastu zbog privatnih mobilnih mreža.

IT naspram OT okruženja

Još jedan faktor koji treba uzeti u obzir pri poređenju 5G i Wi-Fi 6 mreža jeste prostor pokrivenosti u okviru preduzeća. Na primer, informaciona tehnologija (IT) se tipično odnosi na kompjuterski hardver i softver u tradicionalnom kancelarijskom okruženju, dok operativna tehnologija (OT) kontroliše proizvodnju, industrijske mašine i procese. Wi-Fi 6 će nastaviti da bude široko rasprostranjen u IT okruženjima, s obzirom na njegovu rasprostranjenost, a nasuprot njemu, OT okruženju ili „radnim pogonima“ preduzeća tradicionalno nedostaje povezanosti ili se primenjuju mešovita rešenja koja su često skrojena posebno za svaku firmu i koja su teška za održavanje. Zato 5G predstavlja primamljivo rešenje za povezanost u OT okruženjima.

Zaključak

5G i Wi-Fi 6 nisu ljuti protivnici. Zapravo, slučajevi upotrebe i ekonomija će podsticati spoj obe ove opcije za povezivanje. Nema sumnje da je 5G revolucionarna stvar s obzirom na ultranisku latenciju, i ona će imati novu primenu u proizvodnji, zdravstvu, pametnim gradovima i automobilskoj industriji, između ostalih.

Međutim, Wi-Fi 6 će takođe nastaviti da se razvija i pruža visoko skalabilno, jeftino rešenje za povezivanje za prosvetare u okviru okruženja u kampusima.

Krajnji zaključak: 5G i Wi-Fi 6 bolje funkcionišu u tandemu!

Povezani naslovi

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

Nova era mobilnih mreža stiže u...

Huawei Technologies je u okviru evropske turneje i u Srbiji predstavio inovacije i rešenja koja koriste...

Da li je istina da sedenje...

Miopija znači da možete jasno videti stvari koje su blizu, ali imate problema sa vidom predmeta...

TECNO pomera granice AI fotografije

Na godišnjem događaju Future Lens 2024, inovativni tehnološki brend TECNO predstavio je tri najnovija tehnološka dostignuća:...

INTUIT DOME: izgrađen za navijače i...

Los Anđeles je predstavio svoje najnovije sportsko čudo – Arenu u Inglevudu, koja će biti korišćena...

Bluetooth 6.0 je zvanično lansiran

Postoji velika verovatnoća da se oslanjate na Bluetooth više nego što mislite, čak i ako možda...

Primena AI rešenja u Srbiji je...

Aleksandar Marinković, direktor kompanije ASEE u Srbiji, istakao je na konferenciji Innovate with Data da je...

Otkrivamo kako moderni radni prostori unapređuju...

Danas zaposleni žele više od onoga što nude tradicionalne kancelarije. Zastareli, jednolični prostori u kojima je...

Milisav u razmišljanju: ChatGPT dobija ozbiljnu...

Novi o1 model, sada dostupan u ChatGPT-u, sada 'razmišlja' pre nego što odgovori – i počinje...

Šest nivoa autonomnog rada

U narednoj deceniji, šest nivoa autonomnog rada će prvo unapređivati kapacitete, a zatim potpuno zameniti zadatke,...

Veštačka inteligencija ne može biti svesna...

Sećate se HAL 9000, Dejvida iz filma Prometej i svih onih zabavnih, zlih inteligentnih robota i...
Sa ekonomske tačke gledišta, 4G LTE i 5G su suštinski skuplji za integrisanje u uređaje sa stanovišta čipseta i softvera, u poređenju sa Wi-Fi 6 (mada kompanije kao što su Marvell i Qualcomm premošćuju taj silicijumski jaz). Dalje, aspekt licenciranog spektra mobilne širokopojasne mreže uglavnom znači mesečnu pretplatu po uređaju. Međutim, privatne mobilne mreže su u porastu. Širenje je drugo pitanje. Danas se mobilna širokopojasna mreža susreće sa velikim izazovima prilikom prolaska kroz zidove i objekte za razliku od Wi-Fi 6 mreže. Mnoge kompanije pokušavaju da reše ovaj problem, ali ti napori su i dalje bez velikog napretka. Međutim, sa optimalnim sredstvima licenciranog spektra srednjeg pojasa 5G može da predstavlja vrlo privlačno rešenje za povezivanje između mašina u slučajevima upotrebe u fabrikama i u procesu automatizacije u otvorenim industrijskim prostorima. S druge strane, Wi-Fi sa svojim tačkama pristupa i brojem instaliranih rutera pruža odlično širenje i performanse za okruženje većine tradicionalnih kampusa. I na kraju, postoji i skala, Wi-Fi ima značajnu prisutnost u velikim i malim organizacijama, a Wi-Fi 6 donosi poboljšanja po pitanju performansi, latencije, potrošnje energije i broja uređaja prethodne generacije. S druge strane, 5G se tradicionalno koristi zbog redundancije u kritičnim operacijama. Ipak, usvajanje je u značajnom porastu zbog privatnih mobilnih mreža. IT naspram OT okruženja Još jedan faktor koji treba uzeti u obzir pri poređenju 5G i Wi-Fi 6 mreža jeste prostor pokrivenosti u okviru preduzeća. Na primer, informaciona tehnologija (IT) se tipično odnosi na kompjuterski hardver i softver u tradicionalnom kancelarijskom okruženju, dok operativna tehnologija (OT) kontroliše proizvodnju, industrijske mašine i procese. Wi-Fi 6 će nastaviti da bude široko rasprostranjen u IT okruženjima, s obzirom na njegovu rasprostranjenost, a nasuprot njemu, OT okruženju ili „radnim pogonima“ preduzeća tradicionalno nedostaje povezanosti ili se primenjuju mešovita rešenja koja su često skrojena posebno za svaku firmu i koja su teška za održavanje. Zato 5G predstavlja primamljivo rešenje za povezanost u OT okruženjima. Zaključak 5G i Wi-Fi 6 nisu ljuti protivnici. Zapravo, slučajevi upotrebe i ekonomija će podsticati spoj obe ove opcije za povezivanje. Nema sumnje da je 5G revolucionarna stvar s obzirom na ultranisku latenciju, i ona će imati novu primenu u proizvodnji, zdravstvu, pametnim gradovima i automobilskoj industriji, između ostalih. Međutim, Wi-Fi 6 će takođe nastaviti da se razvija i pruža visoko skalabilno, jeftino rešenje za povezivanje za prosvetare u okviru okruženja u kampusima. Krajnji zaključak: 5G i Wi-Fi 6 bolje funkcionišu u tandemu!