Ako ste gejmer OBAVEZNO pročitajte tekst!

Kako bi procenili rizike u svetu gejminga, eksperti kompanije Kaspersky pratili su najčešće pretnje na PC i mobilnim igricama. U periodu od 1. jula 2021. do 30. juna 2022, „Kaspersky security solutions“ otkrio je da je više od 384.000 korisnika bilo napadnuto sa skoro 92.000 malicioznih i neželjenih fajlova koji su imitirali 28 igara i igračkih franšiza. Pored velikog broja korisnika koji su preuzimali sporne fajlove, istraživači kompanije Kaspersky otkrili su i Trojan-Spies – kategoriju spyware-a koji može da prati podatke unete preko tastature ili čak slika ekran.

Istraživanje je pokazalo i porast napada sa ciljem da se ukradu osetljivi podaci sa zaraženih uređaja. Za to se koriste različiti maliciozni softveri: Trojan-PSW, koji prikuplja lične podatke korisnika, Trojan-Banker, koji prikuplja finansijske podatke i Trojan-GameThief, koji prikuplja gejming naloge korisnika. Tokom istraživanja, otkriveno je ukupno 3.705 jedinstvenih fajlova koji distribuiraju ove maliciozne softvere. To ukazuje da je u prvoj polovini 2022, osim broja napada, porastao i broj fajlova koji se koriste za napade i to za skoro 25 odsto.

Napadači namerno koriste popularne igre koje imaju ogromnu publiku ili koje su nedavno objavljene. Naslovi poput „Roblox“, „FIFA“ ili „Minecraft“, kao i nastavci popularnih franšiza koji su objavljeni prošle godine – „Elden Ring“, „Halo“ i „Resident Evil“ – bili su meta napadača koji su koristili RedLine malware.

RedLine je softver za krađu lozinki, izvlači osetljive podatke sa uređaja žrtve poput šifri, informacija platnih kartica, kripto novčanika i VPN podataka. Tokom istraživanja, otkriveno je 2.362 korisnika koji su napadnuti ovim softverom.

„Tokom pandemije, industrija igara se u velikoj meri proširila, sa mnogo više igrača nego ranije. Kao što vidimo, sajber kriminalci aktivno zloupotrebljavaju ovaj trend, stvarajući sve više novih šablona, alatki za napad i krađu podataka o kreditnim karticama i nalozima za igre, koji mogu da sadrže skupe skinove (izglede likova u igri) koji se kasnije mogu prodati. Očekujemo nove vrste napada u narednoj godini, na primer na igre za e-sportove koje dobijaju ogromnu popularnost širom sveta. Zato je veoma važno da uvek budete zaštićeni, kako ne biste izgubili svoj novac, akreditive i naloge za igre“, komentariše Anton V. Ivanov, senior bezbednosni istraživač u kompaniji Kaspersky.

Ceo izveštaj možete pročitati na blogu Securelist.

Povezani naslovi

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

Nova era mobilnih mreža stiže u...

Huawei Technologies je u okviru evropske turneje i u Srbiji predstavio inovacije i rešenja koja koriste...

Da li je istina da sedenje...

Miopija znači da možete jasno videti stvari koje su blizu, ali imate problema sa vidom predmeta...

TECNO pomera granice AI fotografije

Na godišnjem događaju Future Lens 2024, inovativni tehnološki brend TECNO predstavio je tri najnovija tehnološka dostignuća:...

INTUIT DOME: izgrađen za navijače i...

Los Anđeles je predstavio svoje najnovije sportsko čudo – Arenu u Inglevudu, koja će biti korišćena...

Bluetooth 6.0 je zvanično lansiran

Postoji velika verovatnoća da se oslanjate na Bluetooth više nego što mislite, čak i ako možda...

Primena AI rešenja u Srbiji je...

Aleksandar Marinković, direktor kompanije ASEE u Srbiji, istakao je na konferenciji Innovate with Data da je...

Otkrivamo kako moderni radni prostori unapređuju...

Danas zaposleni žele više od onoga što nude tradicionalne kancelarije. Zastareli, jednolični prostori u kojima je...

Milisav u razmišljanju: ChatGPT dobija ozbiljnu...

Novi o1 model, sada dostupan u ChatGPT-u, sada 'razmišlja' pre nego što odgovori – i počinje...

Šest nivoa autonomnog rada

U narednoj deceniji, šest nivoa autonomnog rada će prvo unapređivati kapacitete, a zatim potpuno zameniti zadatke,...

Veštačka inteligencija ne može biti svesna...

Sećate se HAL 9000, Dejvida iz filma Prometej i svih onih zabavnih, zlih inteligentnih robota i...
Kako bi procenili rizike u svetu gejminga, eksperti kompanije Kaspersky pratili su najčešće pretnje na PC i mobilnim igricama. U periodu od 1. jula 2021. do 30. juna 2022, „Kaspersky security solutions“ otkrio je da je više od 384.000 korisnika bilo napadnuto sa skoro 92.000 malicioznih i neželjenih fajlova koji su imitirali 28 igara i igračkih franšiza. Pored velikog broja korisnika koji su preuzimali sporne fajlove, istraživači kompanije Kaspersky otkrili su i Trojan-Spies – kategoriju spyware-a koji može da prati podatke unete preko tastature ili čak slika ekran. Istraživanje je pokazalo i porast napada sa ciljem da se ukradu osetljivi podaci sa zaraženih uređaja. Za to se koriste različiti maliciozni softveri: Trojan-PSW, koji prikuplja lične podatke korisnika, Trojan-Banker, koji prikuplja finansijske podatke i Trojan-GameThief, koji prikuplja gejming naloge korisnika. Tokom istraživanja, otkriveno je ukupno 3.705 jedinstvenih fajlova koji distribuiraju ove maliciozne softvere. To ukazuje da je u prvoj polovini 2022, osim broja napada, porastao i broj fajlova koji se koriste za napade i to za skoro 25 odsto. Napadači namerno koriste popularne igre koje imaju ogromnu publiku ili koje su nedavno objavljene. Naslovi poput „Roblox“, „FIFA“ ili „Minecraft“, kao i nastavci popularnih franšiza koji su objavljeni prošle godine - „Elden Ring“, „Halo“ i „Resident Evil“ – bili su meta napadača koji su koristili RedLine malware. RedLine je softver za krađu lozinki, izvlači osetljive podatke sa uređaja žrtve poput šifri, informacija platnih kartica, kripto novčanika i VPN podataka. Tokom istraživanja, otkriveno je 2.362 korisnika koji su napadnuti ovim softverom. „Tokom pandemije, industrija igara se u velikoj meri proširila, sa mnogo više igrača nego ranije. Kao što vidimo, sajber kriminalci aktivno zloupotrebljavaju ovaj trend, stvarajući sve više novih šablona, alatki za napad i krađu podataka o kreditnim karticama i nalozima za igre, koji mogu da sadrže skupe skinove (izglede likova u igri) koji se kasnije mogu prodati. Očekujemo nove vrste napada u narednoj godini, na primer na igre za e-sportove koje dobijaju ogromnu popularnost širom sveta. Zato je veoma važno da uvek budete zaštićeni, kako ne biste izgubili svoj novac, akreditive i naloge za igre“, komentariše Anton V. Ivanov, senior bezbednosni istraživač u kompaniji Kaspersky. Ceo izveštaj možete pročitati na blogu Securelist.