Kako napraviti pametne gradove
Izazov da se gradovi naprave zaista pametnim bio je jedna od glavnih tema tokom oba dana SHIFT konvencije.
Frančeska Bria, do nedavno tehnološki direktor najpametnijeg grada u Evropi, Barselone, rekla je da su „gradovi u centru revolucije mobilnosti“.
Ona je predstavila viziju u kojoj pametni gradovi raspoređuju podatke koji se dele – bezbedno i uz najveću zaštitu privatnosti – između lokalnih samouprava, građana i provajdera usluga mobilnosti; raspoređen „Gradski operativni sistem“ bi potom prepoznavao probleme i kreirao modele za transportna rešenja.
Međutim, ovakav pristup zahteva veoma skalabilno računanje, rekao je Hugo Lerias, tehnološki direktor automobilskog odeljenja kompanije Fujitsu, koji je opisao „digitalno kaljenje“ i kvantno računanje kao potencijalna tehnološka rešenja.
Ne mora svako vozilo da bude povezano i da deli podatke da bi ovo funkcionisalo. Džon Lipe (John Lippe) iz evropskog odeljenja kompanije Ford podelio je nove podatke iz pilot projekta u Londonu, u kom je korišćeno 160 kombija da bi se prikupilo više od 500 miliona podataka sa lokacija širom celog grada, uspešno definišući probleme u saobraćaju, slučajna žarišta i njihove moguće uzroke.