Kako će internet stvari doneti revoluciju u transportaciju

Internet stvari i 5G

U središtu velikog dela sposobnosti koje donosi internet stvari, leži 5G tehnologija. Kompanija IHS Markit predviđa da će automobilska industrija i transportni sektor biti zaslužni za 20% ukupne obračunate prodaje 5G tehnologije do 2035. godine.

Veća brzina 5G mreže (10 puta veća od 4G LTE) i manja latencija (100 puta) su ono što je neophodno za povezivanje vozila, puteva i drugih povezanih uređaja u poslednjem trenutku, što je ključni element interneta stvari i autonomne vožnje.

5G mreža koristi milimetarske talase da obezbedi da svaki uređaj primi ekskluzivni strim podataka koji je neprekidan i koji je momentalan. Vozila povezana na internet stvari imaju male „cloud“ sisteme, pomoću kojih primaju i šalju informacije između sebe, tj. vozila konstantno „razgovaraju“ međusobno, i komuniciraju sa senzorima na svakom ćošku, parking mestu, autobuskoj stanici i saobraćajnom znaku.

Uz to, sofisticirani način na koji 5G tehnologija koristi algoritme za obradu signala će pomoći u triangulaciji tačnog izvora signala i omogućiće MIMO (multiple-input and multiple-output) baznim stanicama da kreiraju najbolju rutu za slanje strima podataka, natrag u vazduh do svakog uređaja, bez prekida.

Upotreba mapa visoke definicije, umesto GPS-a, će precizno locirati vozila u njihovom okruženju sa preciznošću od jednog nekoliko centimetara.

Zaključak

I dok svaka nova tehnologija neminovno mora naići na sopstveni niz izazova na koje mora da odgovori, prednosti transportnih sistema povezanih na internet stvari, kao što su povećana bezbednost, poboljšan protok saobraćaja, bolja potrošnja goriva i smanjenje uticaja na životnu sredinu, prevazilaze te izazove.

Biće zanimljivo videti kakav uticaj će ove tehnologije imati na naše gradove, privredu i naše svakodnevne živote.

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde