GSMA je objavila svoj godišnji Izveštaj o mobilnoj ekonomiji za 2025. godinu, koji je istakao ključne trendove koji oblikuju budućnost mobilne ekonomije.
Neki ključni nalazi iz izveštaja: Mobilne tehnologije i usluge generisale su 5,8% globalnog BDP-a u 2024. godini, što je ekvivalent 6,5 triliona dolara ekonomske vrednosti. Do 2030. godine, očekuje se da će ovaj broj porasti na skoro 11 triliona dolara ili 8,4% BDP-a, kako zemlje širom sveta sve više budu koristile poboljšanja u produktivnosti i efikasnosti koja su rezultat povećane upotrebe mobilnih usluga i digitalnih tehnologija, uključujući 5G, IoT i veštačku inteligenciju.
Očekuje se da će koristi imati vertikalni sektori: između 2024. i 2030. godine, glavni korisnici uključuju proizvodnju (25%), smeštaj i ugostiteljske usluge (17%) i javnu administraciju (14%). Na kraju 2024. godine, 58% svetske populacije koristilo je mobilni internet, što predstavlja 4,7 milijardi korisnika – broj koji će, kako se očekuje, porasti na 5,5 milijardi korisnika (64%) do 2030. godine.
5G veze širom sveta premašile su dve milijarde na kraju 2024. godine i činiće više od polovine (57%) svih mobilnih veza do 2030. godine, nadmašujući 4G do 2028. godine.
Očekuje se da će 5G Standalone pokrenuti 70% ukupnog rasta prihoda preduzeća do 2030. godine, predstavljajući priliku vrednu 127 milijardi dolara.
Jedna takva prilika je GSMA Open Gateway – 72 grupe operatora su se do sada prijavile za ovu inicijativu, pokrivajući skoro 80% mobilnih veza globalno, sa 52 komercijalna lansiranja i preko 200 API-ja koji su sertifikovani ili u pripremi.
Smernice GSMA za vlade i regulatorna tela

Izveštaj je naglasio kako bi vlade i regulatorna tela trebalo da postupaju kako bi maksimalno iskoristili prednosti 5G tehnologije.
Navodi se da treba da obezbede dovoljno 5G spektra i izbegnu ograničavanje ponude kroz rezervacije, postave skromne početne cene i godišnje naknade kako bi tržište odredilo cene spektra, pažljivo razmotre dizajn aukcija da izbegnu nepotrebne rizike za ponuđače – kao što je izbegavanje neusklađenih veličina paketa, koje stvaraju veštački nedostatak.
Izveštaj GSMA kaže da bi vlade i regulatorna tela trebalo da razviju i objave plan za 5G spektar uz input zainteresovanih strana kako bi pomogli operatorima da efikasno planiraju dostupnost u budućnosti, konsultuju se sa zainteresovanim stranama o pravilima dodele i uslovima licenci, uzimajući ih u obzir prilikom određivanja cena – napominjući kako teške obaveze smanjuju vrednost spektra.
Srećom, vlade i regulatorna tela sve više uviđaju negativan uticaj visokih cena i loše osmišljenih mehanizama dodele. Umesto toga, usvajaju nove pristupe određivanja cena i licenciranja kako bi olakšali finansijski pritisak na operatore dok podstiču investicije u povezivanje i pokrivenost. Ovi pristupi uključuju licenciiranje spektra na bazi neutralnoj prema tehnologiji. Ovo je ključan korak, jer omogućava preraspodelu spektra za 4G i 5G tempom koji diktira potražnja na tržištu.
Uslovi licenci se produžavaju bez dodatnih plaćanja, pomažući u stvaranju investiciono-prijateljskog okruženja za budućnost. Regulatorna tela vezuju obaveze pokrivenosti za niže cene prilikom aukcija ili obnavljanja spektra. Uslove bi uvek trebalo koristiti s oprezom nakon pažljivog razmatranja potencijalnih rizika. Konsultacije sa industrijom pomoći će da se maksimizira šansa za uspešan rezultat.