Umiljati robot kompanije Panasonic razveseliće vas tokom pandemije

Robota Nicobo nije lako opisati. On izgleda kao da je neko okrenuo činiju naopačke, stavio joj animirane oči, repić i onda je umotao u staru čarapu.

On nema sposobnost kretanja – neće doći kada ga pozovete – ali je postavljen na pokretnu bazu i može da se okreće oko svoje ose i gleda gore-dole.

Razvijen u saradnji sa inženjerima robotike sa Tehničkog univerziteta Michio Oka iz grada Toyohashi, Nicobo takođe ima i kameru koja prepoznaje lica, nekoliko višesmernih mikrofona za prepoznavanje glasova i privlačenje pažnje, senzore dodira pomoću kojih zna kada ga neko dodiruje ili grli i svetlosni senzor da može da uživa u popodnevnoj dremci po danu kao mačka.

Nicobo ne kupi odeću po stanu i ne čisti podove, on je tu samo da vam pravi društvo.

Kada ga neko pomazi, on počne da maše repom od sreće. Ali isto tako može da ima i dane kada nije baš raspoložen, i tada se neće libiti čak ni da pusti gasove pred vama.

Nicobo može i da priča, i u početku on izgovara samo jednu reč, ali kasnije nauči da spoji pune rečenice na „katakoto“ jeziku – to je japanska reč za nepravilan ili bebeći govor.

Nikada nećete voditi duge razgovore sa Nicobom, ali njegovo prosto mrmljanje će vam uliti usećaj da vas on zaista pažljivo sluša, čak i kada ne može ništa da uradi povodom vašeg ispovedanja njemu. To je ponekad sve što čoveku i treba.

Nabaviti robota Nicobo je pomalo komplikovano.

Kao prvo, Panasonic planira da napravi svega 320 komada u početku, a cena će biti oko 360 dolara. Ali već primaju porudžbine preko svoje crowdfunding platforme.


Povezani naslovi

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

Nova era mobilnih mreža stiže u...

Huawei Technologies je u okviru evropske turneje i u Srbiji predstavio inovacije i rešenja koja koriste...

Da li je istina da sedenje...

Miopija znači da možete jasno videti stvari koje su blizu, ali imate problema sa vidom predmeta...

TECNO pomera granice AI fotografije

Na godišnjem događaju Future Lens 2024, inovativni tehnološki brend TECNO predstavio je tri najnovija tehnološka dostignuća:...

INTUIT DOME: izgrađen za navijače i...

Los Anđeles je predstavio svoje najnovije sportsko čudo – Arenu u Inglevudu, koja će biti korišćena...

Bluetooth 6.0 je zvanično lansiran

Postoji velika verovatnoća da se oslanjate na Bluetooth više nego što mislite, čak i ako možda...

Primena AI rešenja u Srbiji je...

Aleksandar Marinković, direktor kompanije ASEE u Srbiji, istakao je na konferenciji Innovate with Data da je...

Otkrivamo kako moderni radni prostori unapređuju...

Danas zaposleni žele više od onoga što nude tradicionalne kancelarije. Zastareli, jednolični prostori u kojima je...

Milisav u razmišljanju: ChatGPT dobija ozbiljnu...

Novi o1 model, sada dostupan u ChatGPT-u, sada 'razmišlja' pre nego što odgovori – i počinje...

Šest nivoa autonomnog rada

U narednoj deceniji, šest nivoa autonomnog rada će prvo unapređivati kapacitete, a zatim potpuno zameniti zadatke,...

Veštačka inteligencija ne može biti svesna...

Sećate se HAL 9000, Dejvida iz filma Prometej i svih onih zabavnih, zlih inteligentnih robota i...
Robota Nicobo nije lako opisati. On izgleda kao da je neko okrenuo činiju naopačke, stavio joj animirane oči, repić i onda je umotao u staru čarapu. On nema sposobnost kretanja – neće doći kada ga pozovete – ali je postavljen na pokretnu bazu i može da se okreće oko svoje ose i gleda gore-dole. Razvijen u saradnji sa inženjerima robotike sa Tehničkog univerziteta Michio Oka iz grada Toyohashi, Nicobo takođe ima i kameru koja prepoznaje lica, nekoliko višesmernih mikrofona za prepoznavanje glasova i privlačenje pažnje, senzore dodira pomoću kojih zna kada ga neko dodiruje ili grli i svetlosni senzor da može da uživa u popodnevnoj dremci po danu kao mačka. Nicobo ne kupi odeću po stanu i ne čisti podove, on je tu samo da vam pravi društvo. Kada ga neko pomazi, on počne da maše repom od sreće. Ali isto tako može da ima i dane kada nije baš raspoložen, i tada se neće libiti čak ni da pusti gasove pred vama. Nicobo može i da priča, i u početku on izgovara samo jednu reč, ali kasnije nauči da spoji pune rečenice na „katakoto“ jeziku – to je japanska reč za nepravilan ili bebeći govor. Nikada nećete voditi duge razgovore sa Nicobom, ali njegovo prosto mrmljanje će vam uliti usećaj da vas on zaista pažljivo sluša, čak i kada ne može ništa da uradi povodom vašeg ispovedanja njemu. To je ponekad sve što čoveku i treba. Nabaviti robota Nicobo je pomalo komplikovano. Kao prvo, Panasonic planira da napravi svega 320 komada u početku, a cena će biti oko 360 dolara. Ali već primaju porudžbine preko svoje crowdfunding platforme.