Zaboravite na solarni panel, dolaze kišni paneli

U potencijalnom preokretu u prikupljanju energije, istraživači su pronašli način da uhvate, skladište i iskoriste električnu energiju koju proizvode padajuće kišne kapljice, što može dovesti do razvoja krovova koji proizvode energiju putem kišnih panela.

Napori da se prikupi energija iz padajućih kišnih kapljica suočili su se sa tehničkom preprekom koja je ovaj koncept učinila neučinkovitim i nepraktičnim. Korišćenjem nečega što se zove triboelektrični nanogenerator (TENG), inženjeri mogu prikupiti malu, ali merljivu količinu električne energije koja se generiše pri padanju kišnih kapljica, ali kao što se očekuje, količina energije po kapljici je izuzetno mala.

U tehnologijama poput solarnih panela, sličan problem se prevazilazi kombinovanjem niza pojedinačnih solarnih ćelija u jedan kolo, rezultirajući punim panelom ćelija koje mogu skupiti veću količinu energije zajedno. Nažalost, ovo jednostavno ne radi za pojedinačne ćelije za prikupljanje energije iz kišnih kapljica zbog fenomena koji se naziva „kuplerska kapacitivnost“ koja se javlja između gornjih i donjih elektroda svake ćelije. Kao rezultat, gubitak energije između ćelija je prevelik, što čini ideju o izgradnji punih kišnih panela naizgled nemogućom.

Sada, tim istraživača tvrdi da je pronašao dizajn i konfiguraciju koja znatno smanjuje problem kuplerske kapacitivnosti i tvrde da bi mogli učiniti kišne panele za prikupljanje energije praktičnom stvarnošću.

Konačno, tim tvrdi da su se usredsredili na ono što smatraju najoptimalnijim dizajnom kako bi kišni paneli postali praktična alternativa ili dopuna solarnim panelima. Posebno, čini se da rad pojedinačnih ćelija nezavisno i pronalaženje odgovarajuće debljine površine smanjuje kuplersku kapacitivnost dovoljno da prikupljanje energije iz kišnih panela bude izvodljivo.

Maksimalna snaga izlaza mostnih nizova generatora je gotovo 5 puta veća od snage konvencionalne kišne energije velike površine iste veličine, dostižući 200 vata po kvadratnom metru, što u potpunosti pokazuje njegove prednosti u prikupljanju kišne energije velike površine. Rezultati ovog istraživanja pružiće izvodljivu šemu za prikupljanje kišne energije velike površine.

Povezani naslovi

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

Nova era mobilnih mreža stiže u...

Huawei Technologies je u okviru evropske turneje i u Srbiji predstavio inovacije i rešenja koja koriste...

Da li je istina da sedenje...

Miopija znači da možete jasno videti stvari koje su blizu, ali imate problema sa vidom predmeta...

TECNO pomera granice AI fotografije

Na godišnjem događaju Future Lens 2024, inovativni tehnološki brend TECNO predstavio je tri najnovija tehnološka dostignuća:...

INTUIT DOME: izgrađen za navijače i...

Los Anđeles je predstavio svoje najnovije sportsko čudo – Arenu u Inglevudu, koja će biti korišćena...

Bluetooth 6.0 je zvanično lansiran

Postoji velika verovatnoća da se oslanjate na Bluetooth više nego što mislite, čak i ako možda...

Primena AI rešenja u Srbiji je...

Aleksandar Marinković, direktor kompanije ASEE u Srbiji, istakao je na konferenciji Innovate with Data da je...

Otkrivamo kako moderni radni prostori unapređuju...

Danas zaposleni žele više od onoga što nude tradicionalne kancelarije. Zastareli, jednolični prostori u kojima je...

Milisav u razmišljanju: ChatGPT dobija ozbiljnu...

Novi o1 model, sada dostupan u ChatGPT-u, sada 'razmišlja' pre nego što odgovori – i počinje...

Šest nivoa autonomnog rada

U narednoj deceniji, šest nivoa autonomnog rada će prvo unapređivati kapacitete, a zatim potpuno zameniti zadatke,...

Veštačka inteligencija ne može biti svesna...

Sećate se HAL 9000, Dejvida iz filma Prometej i svih onih zabavnih, zlih inteligentnih robota i...