Zaboravite na solarni panel, dolaze kišni paneli

U potencijalnom preokretu u prikupljanju energije, istraživači su pronašli način da uhvate, skladište i iskoriste električnu energiju koju proizvode padajuće kišne kapljice, što može dovesti do razvoja krovova koji proizvode energiju putem kišnih panela.

Napori da se prikupi energija iz padajućih kišnih kapljica suočili su se sa tehničkom preprekom koja je ovaj koncept učinila neučinkovitim i nepraktičnim. Korišćenjem nečega što se zove triboelektrični nanogenerator (TENG), inženjeri mogu prikupiti malu, ali merljivu količinu električne energije koja se generiše pri padanju kišnih kapljica, ali kao što se očekuje, količina energije po kapljici je izuzetno mala.

U tehnologijama poput solarnih panela, sličan problem se prevazilazi kombinovanjem niza pojedinačnih solarnih ćelija u jedan kolo, rezultirajući punim panelom ćelija koje mogu skupiti veću količinu energije zajedno. Nažalost, ovo jednostavno ne radi za pojedinačne ćelije za prikupljanje energije iz kišnih kapljica zbog fenomena koji se naziva „kuplerska kapacitivnost“ koja se javlja između gornjih i donjih elektroda svake ćelije. Kao rezultat, gubitak energije između ćelija je prevelik, što čini ideju o izgradnji punih kišnih panela naizgled nemogućom.

Sada, tim istraživača tvrdi da je pronašao dizajn i konfiguraciju koja znatno smanjuje problem kuplerske kapacitivnosti i tvrde da bi mogli učiniti kišne panele za prikupljanje energije praktičnom stvarnošću.

Konačno, tim tvrdi da su se usredsredili na ono što smatraju najoptimalnijim dizajnom kako bi kišni paneli postali praktična alternativa ili dopuna solarnim panelima. Posebno, čini se da rad pojedinačnih ćelija nezavisno i pronalaženje odgovarajuće debljine površine smanjuje kuplersku kapacitivnost dovoljno da prikupljanje energije iz kišnih panela bude izvodljivo.

Maksimalna snaga izlaza mostnih nizova generatora je gotovo 5 puta veća od snage konvencionalne kišne energije velike površine iste veličine, dostižući 200 vata po kvadratnom metru, što u potpunosti pokazuje njegove prednosti u prikupljanju kišne energije velike površine. Rezultati ovog istraživanja pružiće izvodljivu šemu za prikupljanje kišne energije velike površine.

Povezani naslovi

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

Španija uvodi pornografski pasoš kako bi...

EU zakon koji stupa na snagu u oktobru 2027. godine će zahtevati od sajtova da spreče...

TOP 5 APLIKACIJA ZA UČENJE KLAVIRA

Flowkey Flowkey je sjajna aplikacija za klavir za početnike koja nudi veliki izbor načina za učenje. U...

Preplavljeni pozivima prevaranata? Imamo jednostavno rešenje...

Većina nas nosi mobilne telefone gde god da idemo. Koristimo telefone za gotovo sve osim za...

Kako funkcioniše veštačka inteligencija?

Alan Turing se pitao: mogu li mašine da misle? Šta čini da se „nešto“ smatra inteligentnim?...

Novi modeli kombajna CR11 i CR10

Novi vodeći model kombajna New Holland CR11, pridružio se modelu CR10, sa novim dizajnom sledeće generacije....

Helm.ai VidGen−1: Generativni AI video...

Helm.ai, vodeći dobavljač naprednog AI softvera za visokokvalitetne ADAS sisteme, autonomnu vožnju nivoa 4 i robotsku...

Potpuno nova LG toplotna pumpa koja...

Kompanija LG Electronics predstavila je najnoviju R290 monobloc Therma V toplotnu pumpu. Ovaj inovativni uređaj podjednako...

Da li su vibrirajuće seksi igračke...

Dugo su vibratori bili prvi izbor za žene ili osobe sa vulvom kada je u pitanju...

Ekspert upozorava ljude na korišćenje friteza...

Friteze na vruć vazduh su zamenile pse kao najbolji čovekov prijatelj u poslednjih nekoliko godina, ali...

Dva najvažnija načina na koja će...

Nema sumnje da je dolazak velikih jezičkih modela i AI chatbotova poput ChatGPT-a i Google Geminija...
U potencijalnom preokretu u prikupljanju energije, istraživači su pronašli način da uhvate, skladište i iskoriste električnu energiju koju proizvode padajuće kišne kapljice, što može dovesti do razvoja krovova koji proizvode energiju putem kišnih panela. Napori da se prikupi energija iz padajućih kišnih kapljica suočili su se sa tehničkom preprekom koja je ovaj koncept učinila neučinkovitim i nepraktičnim. Korišćenjem nečega što se zove triboelektrični nanogenerator (TENG), inženjeri mogu prikupiti malu, ali merljivu količinu električne energije koja se generiše pri padanju kišnih kapljica, ali kao što se očekuje, količina energije po kapljici je izuzetno mala. U tehnologijama poput solarnih panela, sličan problem se prevazilazi kombinovanjem niza pojedinačnih solarnih ćelija u jedan kolo, rezultirajući punim panelom ćelija koje mogu skupiti veću količinu energije zajedno. Nažalost, ovo jednostavno ne radi za pojedinačne ćelije za prikupljanje energije iz kišnih kapljica zbog fenomena koji se naziva „kuplerska kapacitivnost“ koja se javlja između gornjih i donjih elektroda svake ćelije. Kao rezultat, gubitak energije između ćelija je prevelik, što čini ideju o izgradnji punih kišnih panela naizgled nemogućom. Sada, tim istraživača tvrdi da je pronašao dizajn i konfiguraciju koja znatno smanjuje problem kuplerske kapacitivnosti i tvrde da bi mogli učiniti kišne panele za prikupljanje energije praktičnom stvarnošću. Konačno, tim tvrdi da su se usredsredili na ono što smatraju najoptimalnijim dizajnom kako bi kišni paneli postali praktična alternativa ili dopuna solarnim panelima. Posebno, čini se da rad pojedinačnih ćelija nezavisno i pronalaženje odgovarajuće debljine površine smanjuje kuplersku kapacitivnost dovoljno da prikupljanje energije iz kišnih panela bude izvodljivo. Maksimalna snaga izlaza mostnih nizova generatora je gotovo 5 puta veća od snage konvencionalne kišne energije velike površine iste veličine, dostižući 200 vata po kvadratnom metru, što u potpunosti pokazuje njegove prednosti u prikupljanju kišne energije velike površine. Rezultati ovog istraživanja pružiće izvodljivu šemu za prikupljanje kišne energije velike površine.